Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cristi_v

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un insignia 2.0 cdti 160cp si dupa ce sta la soare minim 4 ore pedala de ambreiaj incepe sa scartaie. Nu imi dau seama daca sunt de vina arcurile din spate sau altceva. Asta e singurul caz cand scartaie, in rest totul e ok dimineata sau cand sta la umbra, am spus la reprezentanta dar nu au facut nimic. A mai intalnit cineva problema asta?

Mersi
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da...am intalnit(masina pesonala) si am mai auzit....nu arcurile scartaie...ci, din cate am inteles, ceva gen parghie in spatele pedalei care iese spre motor!(asta am auzi...sper sa nu vorbesc prostii!)
Ideea e ca eu am gresat arcurile dar tot am mai auzit scartaitul!
  • theraz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am intampinat aceeasi problema la insignia 2.0 CDTI 2011 exact la fel cum o descrii si tu doar dupa ce sta in caldura.

Pe langa mai scartaie si bordul si "toate cele" cand treci peste denivelari si nu neaparat cu viteza mare.

Concluzie:Totul scartaie Sad.
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cand am achizitionat masina totul era perfect si nu intelegeam gurile rele cand spuneau ca e prea mult plastic si prin unele parti si de proasta calitate. Acuma imi scartie consola centrala ca usa de la dulapul bunicii, numai zic de alte elemente de prin bord.

P.S. Referitor la lasatul in soare, mie imi scartie trapa cand o inchid si o deschid. Smile)
Skip ads

  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si la mine scartie si pedala de ambreiaj si bordul si consola centrala . Tot Smile
Dam muzica mai tare....asa sugera un coleg de forum.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cand mergeati cu dacia 1300 nu va mai plangeati atat de tare......de... acum avem alte asteptari....keyless go, dvr, start & stop ...fite....or sa puna astia si rasnita de cafea pe masina sa avem dimineata drogul la bot ...... !?
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema. A reusit sa o rezolve cineva?
Eu am incercat sa gresez arcul de la pedala cu ceva spray cu vaselina si nu a mai scartait in acea zi, dar a doua zi zgomotul a revenit. Acelasi efect l-a avut si wd40.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Cand mergeati cu dacia 1300 nu va mai plangeati atat de tare......de... acum avem alte asteptari....keyless go, dvr, start & stop ...fite....or sa puna astia si rasnita de cafea pe masina sa avem dimineata drogul la bot ...... !?


Ma faci sa rad... Laughing
Cand dai cateva mii de euro bune pe o masina decenta din clasa medie, ai ceva pretentii totusi, ca doar o viata ai si poate nu vrei sa ti-o petreci la volanul unei Dacii, care a fost buna candva, ca mai mult de atat nu puteai sa ai pe vremea aia.
Pe de o parte sunt de vina si drumurile noastre de tot rasul, dar plasticaraia si imbinarile din plastic ale Insigniei puteau fi mai bine.Pe langa scartaitul din consola centrala, scartaitul pedalei de ambreiaj (nu aveti ce sa-i faceti arcului aluia), scartaitul plafonierei, mai aveam un sunet de plastic rupt in usa fata-dreapta, din cauza caruia nu puteam sa ma bucur de un sistem audio decent.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este un coleg @Edy sau @Eddy(ceva de genul) care a avut aceasta problema. Am inteles de la un service, cunoscut aici pe forum, ca a rezolvat-o!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si pe vremea lui ceasca dadeam mai mult decat cateva mii de euro, 70 mii de lei era o suma mare raportata la salariu de atunci iar pretentiile nu erau asa de mari ...deci am evoluat suntem mai atenti mai finuti, mai informati si mai scoliti.... Rolling Eyes . oare ?
Mai a mea este din 2011 si nu-mi scartie...in mers....decat in usa din spate dar sper sa fie doar ceva in buzunarul usii, n am verificat inca...Bine scartie la atingere prin diverse parti consola , volan, etc
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deja deviem, aveai prea multe alternative pe vremea lui Ceausescu? Ideea e ca ajungem la ce am spus eu mai sus, acum avem alte pretentii, fiindca avem de unde alege, mai ales cand vine vorba de sume mari de bani pe care le dam pe o masina.
In concluzie, plasticele de pe Insignia puteau fi mai bune, eu am avut 2 Insignii Cosmo in ograda (una cu Mahon, alta cu Piano Black in interior) si amandoua aveau scartaituri la plastice.Curios e faptul ca la Vectra C n-am intalnit astfel de probleme.
  • r3yko88

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am aceaiasi problema cu scartaitul la apasarea pedalei de ambreiaj.Am fost la Dibas saptamana trecuta sa fac revizia si le-am spus de problema asta.Au dat cu un fel de spray dar nu a rezolvat problema;a doua zi am auzit iar scartaitul.De la ce o fi oare?
Skip ads

  • Mirceakia

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2015

  • Mesaj Privat
S-au discutat si prin alte parti aceasta problema,si multe altele, si s-au gasit unele solutii.
Secrete
  • marvin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Acum ca a venit caldura am inceput sa am si eu aceeasi problema cu scartaitul pedalei de ambreiaj. A rezolvat cineva problema?
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Stii cum e, atunci cand locuiesti langa o cale ferata in timp nu mai auzi trenul, asa si cu asta, eu nu mai aud scartaitul 😄
  • bogdangf

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca am rezolvat problema cu scartaitul pedalei de ambreiaj. Am gresat cele 2 lagare in care se sustine pedala. E destul de dificil de facut asta deoarece accesul este restrictionat. Trebuie sa desfaceti zona bordului de sub volan si sa inlaturati materialul de antifonare, dar rezultatul merita. Adaug o poza ca sa va dati seama mai bine.


  • evelyn

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
si la a mea scartaie ambreiajul, si atat si are 200000 de km, si este din 2012 full option si o pun si la vanzare, chiar nu i inteleg pe unii ca de nu se vaita de parca si ar fi luat caruta, a mea nu are frate nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR