Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Alin CorsaD

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara colegi,
Am cateva zgaibe pe buburuza mea, toata muchia de la capota, aripile spate doua puncte de rugina pentru fiecare.
Vroiam sa va intreb cum ar fi mai bine sa procedez avand in vedere ce preturi sunt zilele astea pentru un vopsit complet, pentru ca daca voi vopsii doar capota si cele doua aripi ar fi foarte aiurea.
Ma gandeam sa merg la service sa repar ce este de reparat si dupa sa colantez toata masina ?
Sau sa ma straduiesc sa o vopsesc total ?
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ca sa o colantezi cu ceva bun sa te tina de va costa. Sunt serii speciale de autocolant dedicate colantarilor auto (cum e seria 970 de la Oracal). Cred ca te va ajunge integral undeva intre 2000-3000 lei sau poate mai mult un pic. Va tine lejer 5 ani, chiar si mai mult daca ai grija de ea.
Daca vrei varianta ieftina (seria 651 de la Oracal) undeva la vreo 700-800 lei vei avea repede probleme cu exfolierea in zonele cu adancituri de la sploilere, la praguri in spatele rotilor din fata de la apa aruncata. Va tine cam 2 ani, depinde si cat de mult e supusa intemperiilor, ploaie, soare puternic.
In ambele cazuri ca sa iasa impecabil trebuie dat jos tot ce e plastic, chedere, alte ornamente, semnalzari, triple, spoilerele.
Autocolantul nu va prinde pe chit daca suprafata reparata e maricica, daca o repari trebuie data o bruma de vopsea peste. Daca e o reparatie mica de 2-3 centimetri si nu e la margine e ok.
Reparatiile trebuiesc sa fie de calitate ca sa nu apara rugina pe sub autocolant.

In orice caz, nu uita ca aceasta colantare, oricat de buna ar fi ea, este o solutie temporara. Tot voseaua ramane solutia pe termen lung.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR