Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deaconescu26

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: Tremura la relanti ,cateodata se si opreste cat timp o accelerez merge bine, asta face numai cand motorul este rece , tin sa mentionez dupa un mers de cativ km masina isi revine si merge foarte bine !

Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra
An fabricatie: 1997
Cod motor: X16XEL
Skip ads

  • ozk
  • *
  • 14 mesaje
  • din 17 Mar 2017
  • Astra 1999 X14XE
  • Constanta
  • ozk

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut aceeasi problema o am si eu , ai gasit rezolvarea?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
EGR curatat. bobina buji fisele pot fii mai multe cauze. astea nu iti arata pe tester. clapeta acceleratie curatat
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ati rezolvat problema?niciun raspuns?vad ca problema asta cel mai des intalnita dar rezolvare IOC
Skip ads

  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cautã un senzor de temperatura pentru probã.Cel cu douã fire,el comunicã cu ECU,și poate sã dea valori eronate și atunci apare alt amestec carburant.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alin_afronie a scris:ati rezolvat problema?niciun raspuns?vad ca problema asta cel mai des intalnita dar rezolvare IOC
Cauta un meserias priceput in ati rezolva problema. Speta nu poate fi rezolvata pe forum,necesita diagnoza auto,prin care se va vedea de ce amestecul este neconform(sonda lambda defecta,combustibil sub presiunea normala,aer necontorizat in admisie,etc),iar cei ce au si GPL,au probleme cu adaptarile functie de carburantul folosit... Cauta rezolvarea acolo unde ai sansa sa o gasesti,deoarece pe forum ai sanse 0(zero),nu din rea vointa...,cei ce se pricep cit de cit,nu deschid gura sa-si dea o parere inainte de a face verificari ce se impun obligatoriu...
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca nici eu nu am fost la mecanici s nu am mai facut diagnoze atunci cine?am fost la 5 pana acum si m-au pus sa schimb aproape toate piesele.Am facut 5 diagnoze si fiecare mi-au zis o varianta.De aia citesc aici..poate ..poate un sfat ca nu mai am incredere in inlocuitori de piese ca mecanici nu ii poti numi
  • RNecula

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am avut o problema asemanatoare la un z18xe - tremurat la relanti, rateuri usoare in esapament, intarziere 2-3 secunde cand apasam acceleratia, motoras aprins in bord - toate sau rezolvat dupa ce am schimbat debitmetrul cu unul sh dar original.
  • doriean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Franta
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
buna seara .Am o intrebare daca ma puteti ajuta .Am un Opel Zafira motor pe benzina 16.16V din 2000 .La relantiu merge bine dar in sarcina merge intrerupt si trage foarte greu .Am schimbat ( filtru de benzina,regulatorul de benzina ,bujile,Am suflat pompa de benzina Am curatat EGR si tot merge intrerupt si din cand in cand mise aprinde un bec galben sub forma unui robinet doar cand motorul este in sarcina .Multumesc mult Rog cine poate sa imi dea o parere de la ce poate fi
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alin_afronie a scris:daca nici eu nu am fost la mecanici s nu am mai facut diagnoze atunci cine?am fost la 5 pana acum si m-au pus sa schimb aproape toate piesele.Am facut 5 diagnoze si fiecare mi-au zis o varianta.De aia citesc aici..poate ..poate un sfat ca nu mai am incredere in inlocuitori de piese ca mecanici nu ii poti numi
EDSauto.ro - service, diagnoza, piese auto - doar OPEL
  • doriean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Franta
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua .revin cu o informatie legat de ploblema care am scriso mai sus ..am dus masina la patru testare si nu mea gasit nimic .si discutind cu un om mai invirsta mea zis ca sa schimb bobina de inductie si asa am facut .si acu merge perfect .cind era motorul la relantiu mergea ca nou ear in sarcina tremura avea momente cind se oprea nu tragea consuma foarte mult .dupa ce am schimbat bobina merge foarte bine si nu mai conusma asa mult .. la garaje mea spus ca ba e pompa de benzina ba e catalizatorul ba e injectoarele am facut totu dar nu era decit bobina .o zii buna sa avetii mebrilor din club opel
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iti dai seama.ca bujiilr si bobina au fost primele care le-am schimbat si nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR