Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Matador MP12 stiu ca erau bune inainte. Foloseam la dacii si chiar erau peste montana sau victoria si nu faceau probleme. Oricum , pe Hectora mp 47 pe 16 de pe Astra H a cunostintei mele scrie Made in Germani. Sincer si daca anul acesta si inceputul sezonului urmator sunt bune si nu bat sunt multumit, ca eu vreau sa vand Insignia mea si sa iau una mai noua, si decat sa iau cauciucuri premium mai bine pun banii pentru o insignia mai buna. Si 200 de € conteaza. Sh-uri nu am mai vrut ca astia fura curent cu preturile lor si daca au o mica inegalitate in uzura pe Insignia se simte si e deranjant. Eu am patit pe pielea mea si am scimbat la ea cam toata mecanica, inclusiv caseta de directie rectificata, dar nu imi pare rau ca sta foarte bine mecanic si plec la drum cu ea fara frica atat in tara cat si in Europa si mai ales ca o si cam fugaresc cam frecvent pe la 180-200. Acum pe ea am Landsaill ls 588 luate noi anul trecut care asa cum am spus bat intre 120-140. Peste te unge la suflet cum se asraza si merge masina si nici volanul nu mai bate, dar sa nu franezi ca iti sare volanul din maini. Cu rotile de iarna care sunt pe 17 e ok si sunt multumit. Deci va sfatuiesc sa nu optati pt marca Landsaill. Poate am avut eu ghinion si cer prea multe.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Matador parca au fost preluati de Continental, deci nu pot fi foarte rele.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ale mele (Matador) erau facute in Slovakia,data fabricatiei 2006 si 2008...poate ca intre timp,s-a mai schimbat cate ceva,sau,poate ca am fost eu ghinionist si am luat cine stie ce "rebuturi"...ca m-a surprins si pe mine pretul foarte mic...80Ron/buc (noi,cu garantie) in mai 2010...plus montajul gratis.Pentru echilibrat am mai dat 10 lei.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu confundati preluarea cu calitatea... dacia a fost preluata de renault si e tot un rahat lustruit. Nokian care cica sunt finlandeze(mama raliului si a zapezilor) sunt made in russia... si ar mai fi un exemplu: buticurile lidl, kaufland, metro etc. cica sunt straini, mai putin calitatea ca sunt pe firme romanesti sau cum saracia...
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca su astea bat putin . Azi am programat masina sa verifi iar jocurile si sa-i fac directia, dupa care echilibrez iar rotile si plec in proba. Daca tot bat le trimit la garantie sa se spele pe cap cu ele. Am verificat jantele fara cauciucuri si sunt bune. Deci doar din cauciuc. Matadorurile mele sunt facute in Romania si au data de fabricatie 1117.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Adica:saptamana a11-a (martie),anul 2017...asa proaspete? Smile
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, asa proaspete. Ieri mi-au venit. Am verificat azi masina si nu are jocuri, la directie era impecabila, nu a avut ce sa regleze. Insa am verificat cu mecanicul jantele cand era ridicata pe elevator si ar avea totusi niste denivelari si de aici parerea lui ca ar fi problema. Pana la 120 de km/ ora e ok. Dupa , pana pe la 150 joaca putin volanul si la viteze mai mari e bine.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca aveai de tabla le schimbai fara sa le roluiesti. Eventual cumperi 4 roti de tabla de la vilcanizare sh si le dai la pachet cu masina
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De tabla am structurale cu anvelope de iarna pe 17. Doua jante sunt noi luate in martie si sunt ok., dar nu vreau sa stric anvelopele ca sunt bune si pacat de ele. Am sa caut sa roluiesc jantele de aliaj, ca nu am ce face pana la urma.
  • atlantistm

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Trebuie sa achizitionez si eu 4 cauciucuri de iarna 245/45 R18 dar la cel mai bun pret si cat de cat ceva calitate deoarece nu vreau sa mai bag bani in cauciucuri scumpe ca m-am saturat sa tot iau suruburi si cuie 0 data la una - doua luni...circul mult si prin zone de constructii case.
Am gasit variantele de mai jos si nu stiu pe care sa le iau...care varianta mi-o recomandati ?

Rotalla S210 XL 245/45 R18 100V
Evergreen EW66 XL 245/45 R18 100H
Infinity EcoZen 245/45 R18 100V
Goldline GLW1 XL 245/45 R18 100H

Multumesc
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
N-am auzit de niciunul!Dacã nu vrei premium, ia-l pe cel mai ieftin, dar nu te astepta la performanțã.Cat dai, atata face.Dumnezeu sa-i aibã-n pazã pe participantii la trafic din jurul tãu!
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
http://www.tyrereviews.co.u...Press-Release.htm

Pe modelul Michelin CrossClimate... urmeaza Continental cu un all season Smile
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu am eu incredere in all season-urile astea. Mai bine 2 seturi de anvelope, iarna si vara.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si eu tot asa umblu de ani buni, cu anvelope dedicate. Si cine face km minim 10-15k pe an, merita 2 seturi.

Allseasonurile astea au evoluat destul de mult, fata de ce eram noi obisnuiti acum 10 15 ani.
Ar fi o optiune de luat in calcul pentru cine face sub 5000km pe an, si majoritatea urban. Macar stii ca min 5 ani stai linistit.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am all seasonuri Michelin Cross Climate de 195 latime si sunt bune.
Din ce am am mai citit in teste all seasonurile nu faca fata la latimi mari gen 215 + +++ la acele dimensiuni e mai bine sa ai anvelope dedicate iarna-vara.
Pentru roti inguste de 175 - 185 - 195 eu cred ca sunt ok all seasonuri de la firme cunoscute
Pentru roti mai late e mai bine sa ai anvelope dedicate iarna-vara
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu cu ce vine Dusterul echipat de fabrica, dar ca AllSeason nu recomand nimanui.
Pe gheata nu numai ca nu are aderenta, dar si coboara la vale cu frana pusa masina (lucru care nu s-a intamplat cu pneuri de iarna), iar pe asfalt ud sunt un dezastru.
Nu stiu cat de mult influenteaza suspensiile treaba asta (clar sta mult mai prost ca orice Opel aici masina de care vorbesc eu) dar dupa ce-am experimentat in ea nu-mi trebuie cauciucuri allseason nici sa le tai sa pun apa la ratze in ele...

Probabil pentru un cuplu de seniori cu Corsa/Matiz/Fabia intr-adevar s-ar preta ca solutie de buget astfel de cauciucuri. Neducand masina la extreme nu cred ca vor sesiza probleme indiferent de anotimp.

Parerea mea...
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
@atlantistm. Din anvelopele enumerate de tine, eu am utilizat o iarna Goodline-dim 225/45/17 si am fost mai mult decat multumit. Raportul calitate/pret excelent! Performantele au fost neasteptat de bune, tinand cont ca au fost montate pe o masina cu ceva caluti(Saab 9-5Aero).
  • opel4885

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Intenționez sa- mi cumpãr un set de jante din aliaj pe 16 și nu știu exact dimensiunile lor în caracteristici. Menționez cã am un Astra J Sedan (1.4 , 140 h.p) Câteva sfaturi mi- ar fi de mare ajutor! Va mulțumesc
  • BMoise656

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Revin cu experienta mea cu cei de la autoeco.

Desi suntem aproape de sarbatori m-au sunat si mi-au zis exact cand ajung anvelopele. Mai mult de atat sunt dot 2019, mai rar mentioneaza asta.

-interzis- va las aici link pentru cei care inca nu si-au luat anvelope!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR