Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alex102

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sper ca nu spun o mare prostie... eu nici nu stiu ce inseamna autoblocant... stiu doar ca ajuta mult la plecare de pe loc! Ce este? se poate monta pe calibra? la ce bani? imi cer scuze daca si asta s-a mai discutat... eu nu am gasit nimic...
rog sa nu mai posteze nimeni care nu stie ce vorbeste... aviz amatorilor... Cool
multumesc
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In mod normal e vorba de diferential autoblocant (sau cu "alunecare" limitata). Ideea e ca la un diferential obisnuit, puterea e transmisa catre roata care se invarte mai repede (adica cea din exteriorul curbei). Partea proasta la treaba asta e ca atunci cand pierzi aderenta la una din roti, puterea e transmisa catre ea, iar cealalta cu aderenta mai mare de pe aceiasi punte nu mai primeste aproape nimic. Exact problema asta o elimina autoblocantul, dar nu in sensul ca transmite toata puterea la roata cu aderenta mai mare (pt. ca atunci ai lua curbele cu 30 la ora), ci in sensul ca permite "alunecarea" asta intr-o anumita proportie (25%, 45% in functie de setare).
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
p.s. da, se poate monta la calibra. preturile difere in functie de cutie si sunt ENORME Crying or Very sad : pt un F16 e cam 500 euro(cel putin, la banii astia gasisem eu prin Tg. Jiu, parca)
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si pe mine ma intereseaza acest subiect,
@ radu este fabricat la noi cel pt f16?
Skip ads

  • alex102

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2005

  • Mesaj Privat
500 de euro pt f16.. deci exista autoblocant pt opel?.. e fabricat tot de opel? ca sa fiu mai bine inteles... care este avantajul pe care ti-l da "piesa" asta la plecarea de pe loc? (pe 400m spre exemplu) exista efecte secundare? se pot "adapta" alea de bmw... daca are cineva o poza as fi foarte recunoscator sa vad cum arata "piesa" Very Happy
PS: calibra 8v are tot F16 sau F18 (exista F18?)

multumesc (stiu topicul ala care prezinta cutiile de viteza... ma uit acum) Rolling Eyes
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am auzit de quaifee, dar costa in jur de 500 de lire sterline bucata Sad
fac pentru mai multe tipuri de masina...
este drept nu stiu in ce procent te ajuta la demaraj...
din cate stiu f18 s-a pus pe vectra b, arthurro zice ca are o cutie f18 la a lui...
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
f18 nu a fost pe calibra. f16 ,f20, si f28. exista un f16 de 2 tipuri. rapoartele schimbate. F18 s-ar putea sa fi fost pe 8v 4x4 , dar nu bag mana in foc.

Cea mai tare faza pe care o poti face e sa pui diferentialu de la f20 pe cutia f16 Very Happy sau parca invers, nu mai stiu Very Happy

si se schimba mult performantele pe 400m
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ToX a scris:F18 s-ar putea sa fi fost pe 8v 4x4 , dar nu bag mana in foc.
...... 8v 4x4???? Shocked Shocked Shocked Poate "home made"... dar din fabrica n-a iesit nici una asa!!!
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
subscriu
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
asa este scria f 18 pe ea. probabil a fost schimbata. am sa fac o pozala inscriptia aia data viitoare cand o bijuteresc Smile daca mai apuc si nu o vand pana atunci
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
http://home-4.worldonline.n...html/calibra.html

"There are two 4 wheel drive Calibras as well: one with the 8 valve engine, weighing 1205 kgs (with a top speed of 197 km/h), and the 16 valve model weighing 1280 kg (with a top speed of 214 km/h). "

Exceptand modelul turbo. care normal, si el e 4x4. Shi pot sa va arat si manualul opel Razz

nu sunt sigur ca F18, F18 parca s-a pus la astra F de prin 93+ si vad pe forumui prin UK ca au fost pe vectre.

gasesc linku unde scrie ce fel de cutii au fost puse pe calibre si va zic
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2004

  • Mesaj Privat
m-am interesat si teoretic la cutiile f20 si f16 poti sa pui autoblocant, asta te ajuta numai la liniutze daca vrei, sau la semafor, dar in nici un caz nu o sa mai iei curbe cu ea!!!!, sau cel putin la viteza mare.
daca te intereseaza am intles ca sebastian ala cu cielo de la curse isi pune autoblocant pe aia, si el are f20 cu grup de f16 (cred ca de acolo si demarajul), dar atentie: omul nu o foloseste decat la curse, asa ca la o masina de oras nu ai d c sa dai o gramada de bani pe autoblocant
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ramane sa vedem cum se comporta o masina cu un autoblocant instalat(se stie ca dau o bere pentru info...), eu unul as monta asa ceva pe masina (deoarece a mea este usoara si rupe aderenta) dar nu as vrea sa pierd la manevrabilitate (care face diferenta). Din cate am citit pe alte forumuri intradevar directia este mai grea cu alt diferential.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR