Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
As dorii sa achizitionez arcuri sport sau suspensii fixe pentru Astra G CC 2003 , pareri?
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Depinde de bugetul pe care il ai si cum folosesti masina parerea mea! Eu de exemplu am suspensie reglabila pe Astra G caravan 2001 si dupa 7 lunid e folosire ma declar foarte multumit iar acum cu sezonul rece am ridicat-o chiar mai mult decat ma asteptam...! Fixele sunt bune dar acum depinde si de configuratia masinii jante etc posibil sa coboare prea mult sau sa nu iti fie de ajuns! Sper ca ti-am fost de ajutor spor
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut Alin , pai coboara 40/40 mm Very Happy
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut daca drop-ul este de -40..si evident este ceea ce ai nevoie.. este foarte ok..doar ca un dezavantaj ar putea fi iarna..fiind joasa probabil jante de iarna mai mici..sa nu te incurce pe undeva sa ramai suspendat..asta in cazul in care nu ai suspensia veche de schimb..! Depinde mult de cum folosesti masina numai bine
Skip ads

  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca raman pe undeva ca doar nu merg pe camp sau stiu eu pe drumuri de genu , am 195/55/R15 , deci o coboara considerabil, 40 mm totusi e ceva Very Happy
  • Astrag4ever

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Are un prieten arcuri sport si amortizoare stoc si nu stiu ce sa aleg
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
se poate sa existe pt modelul tau de masina niste amortizoare speciale, care se pot regla, si cu alea ai scapat de trbeuri costisitoare. Producatorul e Kayaba, pret nu stiu.
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In discutia asta e relevant si motorul pe care il ai. Spuneai ca ai un G Coupe. Daca ai cumva 2.0 turbo, recomandat e sa nu iti cobori masina mai mult de 30mm fata, ca iti pui planetarele la lucru mult prea tare si nu vrei sa stii cat costa una noua. Daca ai alt motor, nu prea conteaza. Am avut coborat G-ul de 1.6 si 80mm cu mult "laudatele" ta-technix, si tot era ok.
Arcurile sport cu amortizoare stock sunt ok, doar ca in cazul asta cursa amortizorului e mult mai scurta, rezultand o uzura mai accentuata a amortizorului pe acea portiune.
Depinde si motivul pentru care vrei sa faci schimbarea. Daca vrei sa stai pe langa masina tantos, si ai si buget pentru asta, atunci mergi pe air ride. Daca vrei sa iei curbe cu viteza si sa stea teapana, investeste intr-o suspensie completa, bucsi poliuretanice si bari de rigidizare. Evident si asta presupune un oarecare buget. Daca vrei doar sa mimezi varianta 2, atunci e perfect un set de arcuri cu amortizoare stock.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Foarte bine punctat n3v001.colegul are astra g cc(scurt in 3usi) si nu cred ca are rost sa puna airride,cred ca cel mai bine la pret si cred eu ca vrea ar fi un set de arcuri eibach prokit care merg si pe telescoape stock.
Alin ce suspensie ai pe caravan?
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Claudiu am Ta-Technix reglabila noua! Stiu nu sunt prea bine vazute dar de 8 luni sunt foarte multumit si circul zi de zi cu masina in oras unde strazile sunt 70% ,,sparte rau'' ! Bafta tuturor!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:Foarte bine punctat n3v001.colegul are astra g cc(scurt in 3usi) si nu cred ca are rost sa puna airride,cred ca cel mai bine la pret si cred eu ca vrea ar fi un set de arcuri eibach prokit care merg si pe telescoape stock.
Alin ce suspensie ai pe caravan?


Ce ai Claudiu cu airride?Smile))
  • ABarna

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Alin93. Ce rulmenti de presiune ai pe fata la ta-technix? Eu am stoc si au aparut niste batai urate la viraje.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR