Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Snp4tree

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel Insignia 2016 2.0 diesel . La 8000 de km datorita faptului ca imi indica durata viata ulei 29 % am verificat joja de ulei ca sa mi spuna un nene de la un service ca uleiul este ars si foarte negru. Bineinteles mi am facut programare la opel am fost acolo ca sa imi spuna ca uleiul mai mergea sa il tin. In fine l-am schimbat impreuna cu filtru de ulei si filtrul de aer, cel de polen curatat si cam atat. Filtrul de motorina nu l am schimbat. Acum am 10000 de km si imi apare in bord 60 % durata viata ulei . Chiar atat de rau se consuma si se arde sau nu indica cum trebuie. in 2000 de km ... Trebuie sa schimb si filtrul de motorina ?>
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu prea are leagatura filtrul de motorina... are legatura insa cu stilul tau de mers si mai ales daca masina a fost folosita in special in oras. Posibil sa isi fi facut multe regenerari ale filtrului de particule si de acolo apare uzura prematura a uleiului.
in alta ordine de idei nu intotdeauna este indicata corect uzura uleiului. Conteaza oricum si ce ulei folosesti...
  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR