Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • jaydragon2006

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat

Salut tutror!Am un Opel astra Bertone din 2002 Cabrio cu probleme la decapotare!Masina o am de 1 saptamana!Problema incepe cam asa:
-Nu se mai inchidea bine capota in partea stanga si dupa un timp a cedat si partea dreapta.
-Am inceput sa imi bag nasul pe acolo pe la capota si am reusit intr-un final sa desfac plasticul care acopera sistemul de inchidere la baza parbrizului si am constatat ca sunt rupte plasticurile care se plimba pe un ax cu filet!Masina a fost cumparata SH, au mai fost reparate plasticurile din cate am vazut.Mentionez k plasticul acela din interior, unde este sistemul cu cleme de prindere, l-am desfacut nedecapotand masina in intregime,doar jumatate, ca sa am acces la suruburi, iar dupa ce am lipit acolo cat de cat clemele de plastic am realizat ca nu mi se mai inchide capota!Nu se mai aude niciun motor!Daca apas pe buton imi tiuie sistemul de decapotare (e undeva sub bord buzzer-ul) ca si cum ar fi o eroare!Am reusit intr-un final sa pun prelata(capota) pe ea manual si am blocat sistemul acela unde erau plasticurile rupte cu niste suruburi,care nu stiu cat o sa mai tina!
1.Are cineva idee unde gasesc plasticurile alea care se invart pe ax sau sistemul tot de inchidere la baza parbrizului?
2.Mai pot debloca sistemul de decapotare?
Daca este nevoie pot aduaga si poze!
Multumesc!
Skip ads

  • COStee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am constatat tot aceleasi probleme ca tine. Insa eu habar n-am cum sa iau jos plasticul care acopera sistemul su filet. Un ajutor poti sa-mi dai?
  • muscular

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut!si eu vreau sa stiu cum se da jos plasticul care acopera sistemul de inchidere din prelata!
  • luckyboy_adrian22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,am un bertone cabrio din 2002 si nu stiu ce are de nu se mai decapoteaza,cand apas butonul de decapotare se aude motorasul de sus de la parbriz dar nu stiu dc in partea dreapta cred ca a ramas blocat carligul ala de siguranta,in stanga se desface iar dreapta nu....cum pot sa il deblochez?
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
lucky boy incearca sa il ajutzi cu mana sa il impingi in sus ...si eu am tot bertone din 2002 cabrio dar inca nu am probleme cu decapotarea..insa am observat cateodata ca nu vrea sa se deschida si face sunetu ala cand apas butonul din bord beepul ala...si atunci o deschid din cheie (a mea se deschide si din cheie tip telecomdanda ) incearca si tu poate si a ta are din cate stiu este un senzor care cupleaza in momentul in care deschizi masina din tel;ecomdanda dar nu is sigur ) ce e sigur la mine e ca se deschide direct din telecomanda nici nu mai apas butonul din bord niciodata ...
  • dumitrualin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Ati gasit pe undeva piesele astea din plastic ?
Aseara am patit-o si eu ! L-am facut cioburi-cioburi.

Multumesc,
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
te duci pe linkul asta, luat de la Cum sa .... http://ecat24.com/opel/catalog/models/1/

bagi astra G, in engleza, alegi Body Shell and Panels apoi Roof apoi Folding roof, ai vreo 3 variante.

Daca nu e pe acolo ce-ti trebuie, mai cauti. Cand gasesti, cu codul original, la magazin.
  • dumitrualin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
folositor situl, dar nu am gasit ...
multumesc
  • criss1000

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie de senzorul hall de la decapotare la un astra bertone din 2002 tel:0743892619
  • RManea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Buna unde se afla acel senzor ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR