Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Am cautat pe forum despre problema mea ,dar nu am gasit.........

Azi am descoperit ceva uimitor (pt mine cel putin)......vreau sa-mi cumpar modulator pt a asculta muzica direct de pe stick..... si am rugat un prieten sa mi-l imprumute pe al lui umpic sa vad cum se aude si asa.....dar... Shocked descopar ca locasul acela unde se baga bricheta la mine este mai larg decat mufa modulatorului si ca sare din locas.....deci nu merge ca nu sta acolo.......si am ramas uimit de-a dreptul ..... eu stiam ca locasurile acelea sunt universale (de aceeasi grosime)...sau cel putin asa ar trebui......am intrebat la un magazin unde aveau modulatoare si mi-au spus ca da mufele sunt universale ....... deci ce sa fac ? vreau neaparat un modulator.......cum se face ca la mine gaura aia e mai groasa decat la altii ? asa e la toate astra classic ? Idea Masina e din 2008.....multumesc pt timpul acordat.....o sa pun si o poza pt a vedea despre ce vb daca nu ati inteles.....

Skip ads

  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bricheta de la Astra e putin mai ciudata. si la mine sare detectorul radar, incarcatorul etc. dar asta daca te agati de fire din greseala...
problema nu e neaparat diametrul ci adancimea locasului de bricheta, la mine mufele intra doar aproape pe jumatate.

o solutie ar fi sa cauti un prelungitor pentru incarcator care sa intre si sa se fixeze bine in bricheta.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mirceas a scris:bricheta de la Astra e putin mai ciudata. si la mine sare detectorul radar, incarcatorul etc. dar asta daca te agati de fire din greseala...
problema nu e neaparat diametrul ci adancimea locasului de bricheta, la mine mufele intra doar aproape pe jumatate.

o solutie ar fi sa cauti un prelungitor pentru incarcator care sa intre si sa se fixeze bine in bricheta.

Sustin ce a spus mirceas.Aceiasi problema apare si la mine la astra G
Si foarte bine a subliniat mirceas,este vorba de adancime nu de diametru.
Un exemplu: la mine, mufa de la detectorul radar intra pana la jumatate
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si la mine (am crezut ca numai a mea face figuri). N-am putut folosi aspiratorul de masina, fiindca adincimea e doar jumatate din cit ar trebui. Singura solutie e sa pun pe cineva sa tina cu mina apasata mufa o jumatate de ora pina aspir (numai asa merge)... Sad
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La fel si la mine, sare incarcatorul f repede
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vad ca mai multi au aceeasi problema.....oare nu este vreo solutie ?....nu se gasesc produse (modulatoare, detectoare etc...) cu mufa mai scurta sau ceva ?Sad( zicea mirceas ca ar merge daca gasesc un prelungitor care sa se potriveasca in locas.....dapai pana acuma nu am gasit si cica nici nu ma lasa sa-l incerc prima data...trebe platiti si daca nu e bun salut bani inapoi....
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce am mers 1 an cu elastic de borcan pus in jurul piciorului modulatorului , la un moment dat m-am enervat si pur si simplu am tras de urechiusile aflate pe piciorul modulatorului(cel care intra in priza).
La mine a avut efect , deci a fost problema de diametrul.
  • outkastm

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exista in statiile Peco un prelungitor cu 2 sau 3 mufe de bricheta de la RING. Mufa de la prelungitor care se conecteaza la bricheta masinii are si un sistem de fixare care este foarte bun in cazul nostru.
Skip ads

  • BRadu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dar oare, nu s-ar putea sa-i schimbam priza de la bricheta cu una mai lunga? Oare?
O fi complicat?
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astra G 2002, hatch, 1.8, 16v-tocmai am cumparat din Carrefour un modulator FM de bricheta pentru MP3 cu 45 lei, marca Well(cred ca e cel mai ieftin) si vreau sa spun ca se potriveste bine in locul brichetei si se aude fara probleme.
  • pefo

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
intr-adevar locasul de bricheta de la astra are probleme in sensul ca orice ai pune in el, daca treci peste un hop cit de mic va sari sau se va deconecta
la aceasta problema vad 3 solutii:
1. departati arculetele laterale de la stecherul auto..fie el prelungitor, modulator sau detector..
solutia este temporara pentru ca in timp arculetele vor ajunge la forma initiala..
2. schimbati mufa cu una de forma tronconica - problema consta in faptul ca nu am vazut pina acum mufa mama cu sistem de prindere intr-o gaura..ci doar pentru a fi instalata pe fir..
3. se adauga prin lipire cu un ciocan de lipit un "prag" de fapt un inel la o anumita adincime in mufa mama astfel incit sa previna alunecarea arculetelor de pe stecherul auto(mufa tata) datorita presiunii exercitate de arculetul din virful stecherului (unele modele au un arc chiar foarte puternic).
pentru cei nefumatori recomand instalarea la astra h de exemplu in locul scrumierei a unei prize aditionale care contine inclusiv un incarcator mama pe usb...cine este interesat pot sa revin cu un tutorial cu poze..
  • Tiberiu N

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Da, te rog. Astept tutorialul. Aceeasi problema o am si eu, nu este indeajuns de adanc ca sa pot baga modulatorul pana la capat. Multumesc
Skip ads

  • IulianRomica

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut prieteni. Aceeasi problema am avut-o si eu si am gasit pe youtube rezolvarea. Cumparati o siguranta fuzibila sau la busoanele de la contor exista o tabla/inel care ajuta sa faca contact.
https://s26.postimg.org/o0cf...170927_123907.jpg
Ceva dee genu' . Apoi taiati cu flexul fundul "cilindrului" sa nu faca scurt si introduceti in bricheta masinii.Presati putin ca va intra putin mai greu,iar mufa incarcatorului/modulatorului/gps-ului va sta fixa.
Mentionez ca bricheta originala a masinii nu va mai intra in locas,doar cea de logan.
  • MMihail

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Poți sã-mi trimiți o poza cum sa fac sa pun priza in locul scrumierei.Ms
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR