Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Fratilor am o problema am fost la service cu masina in urma constatarii mi s-a spus ca am un semering "bulit" la motor care trebuie schimbat si mi sa spus ca ar trebui schimbati si segmentii daca desfac motorul,ma intereseaza daca manopera si preturile la ceea ce am de schimbat sunt ok sau sunt mari precizez ca mai am si un pivot stanga fata si un semering la cutia de viteze planetara lunga (dreapta) as dori un raspuns urgent si prompt din partea voastra.
- pivot=80 lei
- semering cutie de viteze GM 150 lei
- ulei cutie de viteze 2L = 60 lei
- garnituri motor = 600 lei
- segmenti = 550 lei
- alezat chiuluasa posibil si plan 250 lei
- manopera 700 lei
- ulei motor pt rodaj 100 lei
- filtru ulei 30 lei
total 2520 lei
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti de pret va rog sa fiti cat se poate de prompt scuze daca am postat gresit
Skip ads

  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cine ti-a dat preturile?
cauta si pe
http://www.autoa.ro/
http://www.unixauto.ro/
poate gasesti preturi mai mici!
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca in privinta manoperii este ok 700. Dar la piese , preturile sunt extraordinar de mari.
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu la un momnedat am ajuns la un service si tot asa mi au cerut peste 2000 lei ca sa faca n manopere si sa schimbe n piese ..... mai apoi am mers la un magazin de piese auto din timisoara am cumparat piesele cu vreo 800 lei , pentru manopera am apelat la un mecanic de cartier care a montat totul cu 400 lei .

stiu ce inseamna sa apelez la un mecanic de cartier , stiu ca trebuie sa apelezi la 10 mecanici pina gasesti unu bun dar am ajuns la concluzia ca tot cu riscuri merita Sad
Skip ads

  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
fratilor am vazut ca difera preturile cu destul de mult desi nu gasesc costul la semeringul de la motor si segmentii dar vreau ajutor...stiti careva in ploiesti unde sa ma duc la cineva care lucreaza bine si sa nu ma coste mai mult de 2000 de lei toata povestea? si sa imi dea si garantie pe partea de motor...va rog mult daca stiti nu ezitati sa ma anuntati
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
despre ce masina vb ?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei si garantie , cumpara-ti alt motor .Mi se pare ca vrei cam multe (poate gasesti pe undeva unde sa-ti si aspire in masina).
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mihaly Laszlo a scris:despre ce masina vb ?


Opel Vectra B
Skip ads

  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
simering motor gasesti in set de garnituri vine pe Erling, pe mine setul de garnituri pt corsa c 1,0l m-a costat 500 ron toate garniturile, segmenti 50 ron set / piston (total 150 ron), precizez ca am un prieten mecanic care are reducere de pama la 20% la un magazin piese, si la mine calculul initil cu piese comandate de pe net + truse chei tirx i +e ajungeam la 1300 euro da el magazinul cu pricina am ajuns la 1300 ron piese+ 200ron bucsat cilindru+ 350 ron chiulasa+ 300 ron chei...., cu toate filtre etc cam la 2300 RON manopera facuta de mine
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:Daca vrei si garantie , cumpara-ti alt motor .Mi se pare ca vrei cam multe (poate gasesti pe undeva unde sa-ti si aspire in masina).

Pall nu e nevoie sa devii ironic...omul care nu stie intreaba iar eu cred ca de asta ne aflam aici ca sa ne ajutam unii pe altiii nu sa devenim ironici...
de ce ti se pare ca vreau cam multe? Tie ti se pare normal daca cel care face alezarea la chiuluasa si ce mai e pe acolo de alezat, daca greseste si 1 micron si imi strica motoru eu cu ce ma aleg? Apropo daca am un semering bulit la motor e recomandat sa schimb si segmentii? Chiar vreau o parere sincera si din partea cuiva care a trecut prin asa ceva.
  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
raul25 a scris:simering motor gasesti in set de garnituri vine pe Erling, pe mine setul de garnituri pt corsa c 1,0l m-a costat 500 ron toate garniturile, segmenti 50 ron set / piston (total 150 ron), precizez ca am un prieten mecanic care are reducere de pama la 20% la un magazin piese, si la mine calculul initil cu piese comandate de pe net + truse chei tirx i +e ajungeam la 1300 euro da el magazinul cu pricina am ajuns la 1300 ron piese+ 200ron bucsat cilindru+ 350 ron chiulasa+ 300 ron chei...., cu toate filtre etc cam la 2300 RON manopera facuta de mine


Da ai ajuns destul de mult...vezi ca eu am si pivot si simering la planetara luna cu ulei cutie si 2 amortizoare spate cu toate calculele si manopera mecanicului plus alezajul la chiuluasa am iesit la 3130 lei crezi ca e ok?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu sunt ironic.Eu am schimbat incepand de la cuzineti in sus aproape totul (au ramas pistoanele vechi).Segmentii trebuie sa schimbi tot setul.
Pe mine m-a costat 10 mil. manopera incluzand si alezajul chiulasei.Iar piesele cu tot cu filtru , ulei si antigel --5 mil.
Ar trebui sa mai mergi si pe incredere ca altfel o sa dai o caruta de bani si tot acolo ajungi.
Succes
Skip ads

  • Clue

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:Nu sunt ironic.Eu am schimbat incepand de la cuzineti in sus aproape totul (au ramas pistoanele vechi).Segmentii trebuie sa schimbi tot setul.
Pe mine m-a costat 10 mil. manopera incluzand si alezajul chiulasei.Iar piesele cu tot cu filtru , ulei si antigel --5 mil.
Ar trebui sa mai mergi si pe incredere ca altfel o sa dai o caruta de bani si tot acolo ajungi.
Succes

da numa ce am fost la mecanic si cu tot cu amortizoare,pivot,alezaj,set garnituri chiuloasa,segmenti,semering cutie viteze, manopera 3120 lei deci eu sper sa fie ok 50/50 incredere
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
- pivot=80 lei
- semering cutie de viteze GM 150 lei
- ulei cutie de viteze 2L = 60 lei
- garnituri motor = 600 lei
- segmenti = 550 lei
- alezat chiuluasa posibil si plan 250 lei
- manopera 700 lei
- ulei motor pt rodaj 100 lei
- filtru ulei 30 lei
total 2520 lei
Cam mari preturile la piese :
- pivot = 45 ;
- semering cutie viteza toate = 35 ;
- ulei c v = 80 ;
- garnituri motor = 400 ;
- segmenti = 150 ;
- alezare = 300 ;
- manopera = 700 ;
- ulei motor = 100 ;
- filtru ulei = 30 .
Total = 1840
Parca mai vii de acasa Smile
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cel mai bine daca nu stii mergi la un mecanuic priceput, sa iti dau o idee intreaba daca are set de punere la punct a distributiei pt masina ta, cel care va face planul la chiulasa trebuie sa fie meserias, scos tacheti , inlocuit semering supape sau ce mai ai pe acolo, intreaba si tu pe unul pe altul sau vezi la mecanicul la caare mergi daca cunoaste el pe cineva care se ocupa de asa ceva
uite hai sa iti povestesc ce am patit cu cealalta masina alfa romeo 156 sw 2,0l 166 cp 2003, am fost sa schimbe distributia ne stiind de truse speciale si alte prostii, distributia a costat 2700 ron cu tot cu manopera dupoa 2 sapt am ramas fara ulei si apa in motor,probleme garnitura pompa apa rupta in timpul montajului, distributie incorect pusa, neetanseitaue simering arbore cotit, de aiuci motorul sa dus cu totul , raspunsul lor a fost Si ce daca ai garantie, piesele noi au fost montate pe motor uzat, daca vrei iti dau bani inapoi si gata.
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da cam astea sunt preturile
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai probleme cu compresia nu te atinge de segmenti. Lasa-i pe cei de fabrica pentru ca sunt foarte buni.

In orice caz, la 1.7 segmentii au costat 200 sau 220 RON pentru toate 4 pistoanele(marca Goetze, foarte buni).

Din lista ta de piese vad doar simering cutie viteze, ceea ce nu implica demontarea motorului.
Toate garniturile pentru motor (inclusiv cea de chiulasa) costa in jur de 400-500 RON, nu mai mult. Elring.


Pana la urma spune ce probleme ai si apoi iti vom spune daca vrea sa te tepuiasca sau nu acel mecanic.
  • B700NDO

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Motorul masinii mele opel vectra b. y20dth la fel se aude foarte ...cum sa spun ...un pic prea diesel adica foarte tare.pe auzite toata lumea spune ca bat tachetii?oare asta sa fie?
  • raz40

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
eu mi-am schimbat singur distributia
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR