Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • alinpicasso

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Da oscileazã când și când....are.momente...cand face cand nu face...și eu nu am pompa de înalte pe ea am doar pompa de injecție..
Skip ads

  • alinpicasso

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2017

  • Mesaj Privat
De zgomotul ãla nu mai spun e enervant dar sã verific electrovalva aia Ptr zgomot...dar acum mã dispera oscilația aia la relanti...când o apuca dracu când nu face și merge ceas....i am fãcut distribuitã filtre tot ce se putea face când iei un sh!
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
si ai schimbat regulatorul de presiune? cat a costat? ce firma ai pus?
  • alinpicasso

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut bãieți...am si eu sunetul asta pus pe înregistrat de ionexu 😁😂mã DISPERA!și uneori mai îmi tremurã acul la ralanti....am schimbat o sonda de ralnti și tot așa face....mã dispera...😐 Am o Astra h combi 178000 km 1.7 dtj 81 kw 2009 din germania luata...in rest merge bomba...dar astea doua probleme mã DISPERA! Și aș mai avea o rugãminte dragilor.... mașina a stat mult și semi baia de ulei e super ruginita....o idee unde pot gãsi una sh!
Skip ads

  • SSirbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu aceeasi masina z17dtj si am un sunet la turbina am inteles ca trebue curatata cum ai facut asta singur sau la un service auto?
  • miltiade

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Cum ati rezolvat pana la urma problema cu zgomotul de la filtru de motorina? Cea din 2013
  • mihaiduras

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 Z 17 DTJ / A17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema am si eu. Acum 2 sãptãmâni am cumparat masina si am observat ca la un interval de 2-3 minute are un sunet ca de "fantoma" ... un zgomot crescand. este 1,7 cdti motorul de 110 CP. Oare ce trebuie schimbat, ar trebui sã existe o rezolvare ... la ea?
Când stau la volan, pare cã zgomotul este din stânga, fațã, jos de pe lângã baterie, dar în momentul când stai în fața mașinii sunetul fantomã este de undeva de pe lângã filtru de aer, ceva gennnn ...!
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Citește topicul in urmã. Citește - l pe tot si te lãmurești
Skip ads

  • Petrifaca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut, recet am achiziționat un astra j 1.7-110 cai din 2012 si aveam aceeași problemã cu zgomotul fantomã in partea din fațã a mașinii la decelerare in special, atât in sarcinã cât si la relantiu!Am rezolvat problema scoțând acea bilã buclucașã care se afla în carcasa filtrului de motorinã!Aș vrea sã vã mulțumesc pe aceastã cale pentru ceea ce faceți tuturor de pe acest forum pt implicarea de care dați dovadã, datoritã vouã am scãpat de problemã, deoarece cei de la servisurile la care am fost.. cam dãdeau din umeri.. ba cã e turbina.. ba cã e ceva curea..!


Ultima modificare facuta de Petrifaca la Mar 19 Mar, 2019 12:37 pm
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Felicitãri si tie ca ai scris aici. Si eu si multi uitam sa mai scriem cand rezolvam ceva cu ajutorul forumului
  • VStanga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Am scos bila respectivã si nu are nici un efect , problema e din altã parte motor 1.7 cdti astra j 110 cai
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu mai era intrebarea in discutie. Tu ai SI o alta problema. Poate trage aer pe la imbinarile de la filtru. Clar problema e unde s-a constatat de catre colegii care au muncit sa descopere
Skip ads

  • VStanga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Posibil ,am masina de 6 luni și deja sunt acrit , am urmarit toate postarile , multe sunt plauzibile , am sa schimb si carcasa filtrului deși nu cred cã va avea rezultat !
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu schimba aiurea. Mai bine obisnuieste-te cu sunetul. Da muzica mai tare. Macar tu poti asculta muzica. Cei cu bmw care nu au facut distribuția asculta mașina nu cumva da dea semne sa se rupa 😀😀😀😀
  • VStanga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Vreau sa zic cã mã apucasem sa schimb tot la motor , distributia am dato jos de 3 ori , am schimbat tot , role curele ca nebunul pânã am vazut postarea asta !
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, e enervant zgomotul, dar, cu timpul te obișnuiești (cred). Altfel schimbi motorizarea 😀. In sezonul rece cred ca face mai putin. Succes..
  • VStanga

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca ma voi adapta la zgomot ,, merci !
  • MP8723

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2021

  • Mesaj Privat
valy82 a scris:
bugysteff a scris:Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.




Salut !
eu am rezolvat problema si nu mai am acel sunet ciudat.........cat despre reprezentanta din suceava ...........sunt lamurit .Itzi las nr de tel daca nu rezolvi problema [editat - interzis]

Salut...am acceasi problema la acelasi opel 1.7 110 cp cu acel sunet...fantoma:) ma poti ajuta te rog?
  • MP8723

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2021

  • Mesaj Privat
valy82 a scris:
bugysteff a scris:Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.




Salut !
eu am rezolvat problema si nu mai am acel sunet ciudat.........cat despre reprezentanta din suceava ...........sunt lamurit .Itzi las nr de tel daca nu rezolvi problema [editat - interzis]





Salut...spunemi te rog ce rezolvare ai gasit pt sunetul fantoma la opel.
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR