Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o noua problema cu mașinuța mea.Pe opcom apare eroarea p2002-07 mașina nu mai trage iar DPF îl aratã 78% încãrcat.vreo sugestie ceva ???
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Pfff mama lui de filtru, intru cat ai mers cu masina subturata datorata problemei anterioare ,sa adunat calamina in filtru , nu stiu daca ai facut curatare de egr si admisie, dar incearca sa faci treaba asta si apoi sa mergi cu ea turata gen 3500 sau chiar si 4000 ture in treapta 4 si din cand in cand laso sa incetineasca in frana de motor dar nu o slabi din 3000 ture si nu stiu daca 20 km ar fi suficient pentru asta , daca depunerile sunt accentuate si nu reusesti vezi ca sunt solutii de spalat filtrul desi nu e indicat .
Succes!
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Sincer subturata nu prea o țin de teama acestui filtru .Imediat dupã rezolvarea problemei anterioare care am avut-o cu pompa inalte (am înlocuit-o ) a apãrut aceasta problema.ideea este ca mașina dacã merg cu ea in tr2 sa zic și are sub 1800 când accelerez pentru o secunda se îneacã apoi își revine .am fãcut regenerare forțatã acum o sãptãmâna și filtru a coborât la 32%,iar azi a reapãrut eroarea și am mai fãcut o regenerare dar filtrul a rãmas încãrcat 82%.sa fie oare acel senzor de temperatura care habar nu am unde se afla ...😢
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Un detaliu care l-am omis ...am furtunul de la intercooler puțin spart și dat cu banda gri cu inserție dar totuși cred ca încã pierde ceva presiune pe acolo.am încercat sa îl înlocuiesc dar nu îl gãsesc la dezmembrãri...
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Clar pierde din presiune, nu scoate fum alb dimineata sau cand ii dai prima cheie , o astfel de problema am intalnit la un Z13DTH 90 cp dupa ce ii reconditionase turbina degeaba am curatat egr si galerie nu avea vlaga turam sa prind viteza dar nu era in apele ei , dupa ce am vazut ca teava superioara admisie turbo PVC ce intra in turbina era fisurata am lipit banda dar degeaba ca se slabeste datorita temperaturi , am pus sa isi cumpere alta teava ca nu aveam ce sai fac. si asta ar fi o cauza sa nu bage presiune suficienta ca sa impinga sperla din filtru.
incearca sa rezolvi problema si sa revii cu detalii.
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Z13DTH 90cp am și eu . O sa încerc. Sa procur acea bucata de furtun sa vãd ce se întâmpla dupã înlocuire .multumeac
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Scoate puțin fum sincer dar nu mereu
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
La mine este furtunul de pleacã din clapeta la intercooler
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles , trage aer fals si nu baga presiune , mai cauta in dezmembrari poate gasesti acel furtun ca asa sa stai cu improvizatii nu prea tine ., pune anunt pe site piese auto si poate primesti oferte asa am facut eu cu o saracie de furtun de vaccum ce iese din pompa de vacuum si intra in servofrana , era fisurat si am ramas fara frana , asa am primit oferta si -am schimbat.
Incearca si tu poate ai noroc , eventual fa o poza la acel furtun si pune pe anuntul de cautare ca sa isi dea seama cei din dezmembrari despre ce este vorba.
Anuta daca reusesti remedierea problemei .
Multa bafta!
  • FFlorin575

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
buna seara,,
am rezolvat cu acel furtun mentionat mai sus dar masina tot face probleme.pana la 2000 ture tinde sa dea in nas apoi dupa 2000 merge normal.dar primesc aceaste erori. P2002-07 SI P0243-11.Vreo idee?
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut!vezi sa nu fie problema de la solenoid sau acctuator ca
nu stiu cum sai spun e chestia din poza sau ceva in genul asta
si e atasat chiar in fata turbinei cum deschizi capota e o mufa
mare si pe langa ea in ea intra un furtunel care in furtunel intra o conducta metalica subtire ce vine de pe la clapeta de acceleratie cred , si din cate imi aduc aminte inca un furtunel ce iese din acel regulator sau solenoid duce la turbina in acctuator ce deschide fluxul de aer in turbina si de aici sa ai problema si cu eroarea de filtru de particule, verifica poate e contact imperfect .
Sa auzim de bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR