Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • catalin constantin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutari , de curand am inceput sa ma apuc sa invat pentru permisul de conducere , in primele sedinte nu prea mia placut pentur ca nu imi ieseau manevrele dorite.
Dupa a 7-a sedinta parca abia asteptam sa sofez din nou si usor usor am inceput fara sa vreau sa devin usor "pasionat" de masini , am si eu cateva intrebari de natura tehnica , daca se poate sa ma ajutati.

1. Cum este determinat consumul unei masini ? Adica , daca are motor 1.6 consuma mult sau putin ? Cu cat motorul este mai mare consuma mai mult sau mai putin ?
2. Daca vreau de exemplu sa modific o masina din 2005 , gen sa ii schimb bara din fata si din spate , cu un model din 2014 , de exemplu : un logan din 2005 sa ii pun o bara in fata si in spate de logan din 2014. Pot face asa ceva ?

imi pare rau daca am amplasat acest topic gresit. Multumesc anticipat Smile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
1. În general, da(ptr același tip de combustibil): o capacitate cilindricã mai mare vine cu un consum mai mare, dar existã situații (regimuri de exploatare sau diferențe de gestionare a motorului sau de generație sau diferențe de cilindree mici), în care consumurile se pot egaliza sau chiar inversa....
2.Se pot face multe lucruri de genul sugerat de tine, dar uneori eforturile pot fi considerabile și nu la îndemâna oricui (e nevoie de intervenții serioase ale unor profesioniști)....Ca regulã generalã, schimbarea unor elemente de caroserie devine cu atât mai dificilã(spre imposibilã sau nerentabilã), cu cât diferența de ani/generații este mai mare între cele 2 modele...
Baftã și succesuri într-ale șoferiei!
  • catalin constantin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Inca o nelamurire mai am , am vorbit cu un prieten care se pricepe zice el la mecanica , mi-a spus ca daca am motor 1.2 si ating o viteza de 100km/h in timp motorul sa v-a uza foarte tare , este adevarat ?
eu as vrea sa modific masina pe care o am acum decat sa iau alta noua, deasta am si intrebat daca pot schimba anuite parti din ea.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Depinde: de turatie, sarcina etc.
In principiu NU
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR