Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare baieti. Astazi am facyt un drum in targ la vitan si cand am decis sa ajung acolo eram pe undeva pe la auchan pallady.
Am intrat pe o strada plina de hartoape unde am crezut ca o sa imi omor efectiv masina... eram cu luminile stinse (nici macar pozitii)

Seara am vrut sa fac un alt drum insa surpriza. Farul dreapta nu functiona pe faza scurta, iar luminile de la ceasurile de bord nu se aprindeau insa indicau corect( nu ramaneau la 0). Am ridicat capota, am lasat.o la loc ( si.a revenit farul), insa ceasurile din bord nu.

INTREBAREA?
Care sa fie cauza ?
Se poate sa fie becurile arse sau doar a iesit mufa de la ceasurile din bord tinand cont ca doar ceasurile nu se lumineaza insa martorii, km si toate celelalte merg?
Daca e nevoie sa umblu la mufa de la ceasuri, unde o gasesc (pas cu pas cum as putea ajunge la ea ) ?

Simptome: ceasuri neiluminate

*Am adaugat si doua poze. In una am luminile stinse, doar contactul, iar in cealalta am aprins faza scurta (se poate vedea ca ceasul pt benzina se lumineaza putin in partea dreapta a sa) - ma gandesc ca o mufa nu mai sta fest acolo, nu face contactul cum trebuie...
----
Model: Vectra
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z16XE
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

inainte de a ajunge la mufele de la bord eu as verifica sigurantele (nu stiu sa-ti zic acum care, dar cu o lampa de control sau aparat de masura le-as verifica pe toate - eu am zafira 2002, la vectra ta nu stiu care e - si eventual si potentiometrul acela care regleaza intensitatea luminilor la bord, poate a cazut cumva spre zero.

de verificarile acestea nu ai zis nimic, sint simple poate ai bafta si e de acolo.

becurile nu cred ca s-au ars toate deodata, e putin probabil...

am mai citit ceva acum, normal ar trebui sa fie sigurantele din habitaclu, la unele vectra (c, parca) sint sig 17 si 26 sau 27.

sa nu depinda cumva iluminatul bordului de calculatorul masinii, atunci ar fi mai grav.
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat. Toata treaba era de la panoul de sigurante. Era arsa o siguranta de 15a. Mersi de ajutor.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

daca ai timp scrie te rog si ce numar era acea siguranta si de la care panou, ca inteleg ca vectra are vreo 3 panouri, prin motor, habitaclu si portbagaj.

ceva de genul panoul din habitaclu, a 5 a siguranta de pe rindul 2 ( este doar un exemplu).

multumesc.
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Scuze de raspunsul tarziu insa nu prea am avut timp.
Intradevar la vectra C sunt 3 panouri:
unul in spate in portbagaj in stanga sus - poza 1
altul la bord langa volan in spatele blocului de lumini - este o capac care se desface si ofera acces - poza 2
altul la motor langa baterie - poza 3

Siguranta cu probleme in aceasta cauza a fost la panoul din habitaclu (cel de langa volan) - poza 2 - este o siguranta de 15A de pe a doua coloana dinspre bord inspre scaune - nu mai stiu exact pozitia insa maine o sa aflu si revin cu edit.

Anyway mi se pare ca de pe al doilea rand este singura siguranta de 15A.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR