Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tututor,

Ieri am achizitionat un Opel Corsa D, 1.4 L 90CP model Business Sport. Masina este adusa in tara de curand, avea numere rosii. Toate actele par in regula, totusi masina are brief de Germania desi a fost inmatriculata in Olanda si cumparata de la un dealer de masini din Olanda.
Stie cineva in ce conditii se elibereaza brief de Germania pentru masini cumparate din Olanda?
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit, nu ai probleme, germanii fac brief la masinile din import in anumite conditii, numere export(nu toate) si altele, esti in regula.
  • arkadyema

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2007 Z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel. Masina avea Brief in germana desi era luata din Olanda. mai mult se vedea asta pe titlul dealerului FRED JANSSEN cat si pe abtibildurile de pe usa ce marcau urmatoarea revizie, in olandeza!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Puteai sa ai actele olandeze ale masinii si kenzeichen de germania si tot era ok.
Skip ads

  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri. Acum stau mai linistit. Totusi stiti cumva de ce se fac astfel de chestii? Scutiri de taxe sau ceva de genul?
  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit sa inmatriculez masina pe numele meu. Totul a fost ok cu actele. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Recent am vazut o Corsa cu acte de Franta, inclusiv contract de vanzare de cumparare intre cetateanul francez si cel roman, dar cu brief roz de Germania si numere galbene. Din cate am inteles la inmatriculare se declara ca masina a fost adusa pe platforma, pentru a evita prea multe explicatii.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt doua aspecte diferite, n-au legatura intre ele.
Daca vine pe platforma masina nu trebuie nici un fel de numere.
Daca vine pe sosea si tranziteaza Germania orice cumparata (si deci radiata) din alta tara,cazul de fata Franta, trebuie sa-si ia numere provizorii ( deci si asigurare) de Germania, de min 3 zile ( cele galbene) , numere care se iau cu pasaportul.
Daca venea prin Italia putea circula cu numerele de Franta, dar probabil costul autostrazii Franta+Italia e peste cel al numerelor provizorii de Germania si probabil a scutit si ceva timp.
Se poate face brief de Germania la orice masina din Italia, Franta, Spania, Luxemburg etc, costa undeva 70-90 euro si se practica destul de des, astfel masina devine brusc de Germania si prezinta mai mare credibilitate.
Skip ads

  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut Slash,

Poti te rog sa detaliezi mai mult in leg. cu brieful de Germania. In ce conditii iti elibereaza autoritatile din Germania un brief?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu ce-as putea sa detaliez.
Din ce stiu eu, principiul e simplu, cel care vinde masina din Germania ( autohaus/dealer etc), se poate duce la RAR-ul lor si sa ceara brief de Germania, contra-cost bineinteles ( pe care ti-l imputa tie ca si cumparator) ca se face inspectie tehnica etc si apoi ti-o vinde.
El trebuie sa fie mai la curent cu ce pasi curpinde excat procedura, dar ca idee, stiu ca se mai practica.
  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Pai nu stiu ce-as putea sa detaliez.
Din ce stiu eu, principiul e simplu, cel care vinde masina din Germania ( autohaus/dealer etc), se poate duce la RAR-ul lor si sa ceara brief de Germania, contra-cost bineinteles ( pe care ti-l imputa tie ca si cumparator) ca se face inspectie tehnica etc si apoi ti-o vinde.
El trebuie sa fie mai la curent cu ce pasi curpinde excat procedura, dar ca idee, stiu ca se mai practica.



Salut,
Pai cazul meu este urmatorul: masina a fost cumparata din Olanda, a fost inmatriculata si a circulat in Olanda si are brief-ul de Germania. Voiam sa stiu in ce conditii autoritatile din Germania pot sa elibereze un brief pentru o masina care nu a circulat in Germania si a fost cumparata de la un dealer din alta tara (cum este cazul meu).
  • PRamona311

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
BUna ziua am si eu aceeasi problema am masina din olanda cu brifuri de germania insa politia din gj nu vor sa imi inscrie masina nici macar numere rosii,aceasta a beneficiat de un set de nr rosii in bucuresti dar in gj nu accepta.ce pot face va multumesc
Skip ads

  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sa stii ca mie mi-au inscris masina fara probleme la Bucuresti. Postul este vechi, intre timp masina a si fost vanduta, dar pe ce motiv nu vor sa-ti inscrie masina?
  • PRamona311

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Pe motiv ca masina are acte de germania si zic ei masina a fost vanduta catre germania dar de fapt doar actele au fost facute acolo
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg rationamentul, masina a fost vanduta catre cel ce figureaza pe contractul de vanzare-cumparare, pe care banuiesc ca il ai. Masina are brief de Germania fiindca a tranzitat tara pe roti cu numere temporare (adica, de export) si nu pe platforma, iar legislatia germana prevede acest lucru. Dimpotriva, ar trebui sa fie mult mai usor de inmatriculat masina in cazul asta, ca a fost deja verificata in baza de date din UE, dar mai sunt cativa ani lumina pana ajungem si noi la nivelul asta.
Din cate stiu, daca introduci numarul de inmatriculare al masinii, pe care l-a avut in Olanda, pe site-ul https://www.rdw.nl, daca totul e in regula, in sectiunile de acolo trebuie sa apara ca masina a fost exportata din Olanda si nu este furata, altceva, nu vad ce ar putea sa-i intereseze pe cei din GJ.
  • PRamona311

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Din nou am fost respinsa de politie.spun ca trebuie sa existe ceva intre germania si olanda insa olanda da declaratie ca nu exista.masina are cintract de vanzare semnat intre olanda si romania cu factura cu tot insa actele de germania.politia spune ca trebuie sa existe contract intre olanda si germania k altfel nu o inmatriculau germanii si dupa sa existe contract intre germania si romania, insa nu exista asa ceva.ce pot face in situatia asta? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR