Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare .Sa dus distributia in mers la b2 1.6 16 valve cum e motorul asta se duce in cazul asta sau nu sunt asa mari daunele ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daunele pot fi considerabile, la tipul ãsta de motor, mai ales la nivel supape-chiulasã: supapele se îndoaie în numãr mare(pot fi și 10 strâmbe și nu sunt chiar ieftine), dacã pocinogul s-a produs la turații mari e posibil sã ai avarii și la chiulasã(vreo supapã lovitã de piston sã percuteze chiulasa).
Numai dupã demontarea chiulasei de pe motor poți sã faci o evaluare corectã...
Poate ai noroc, cine știe... Baftã!
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cauza a fost curea de proasta calitate .... aveam vreo 30 cand a plesnit . Aceste jigodii de la service-uri sunt niste escroci care fac reparatii cu piese fake slabe .
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-am mai auzit asta: o curea de distribuție atât de proastã încât sã plesneascã prematur. Nu prea conteazã viteza... ci turația...
Oricum, numai dupã ce demontezi, o sã știi cum stai...
Skip ads

  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat supape duse nici nu mai merge cum trebuie dupa reparatie . Se poate inchide e motor care se distruge in cazul acesta nu e dela care nu are nimic sau pateste pagube mai mici . Oricum opel sunt niste masini panarama credeam ca sunt mai bune dar m-am convins sa ma feresc de marca asta pe viitor .... Pe langa distributie am mai bagat la bani si au aparut la defecte cu nemiluita ...un gunoi de marca .
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce te-ai chinuit sa-l repari.
Alt motor te costa 200-300 E cu montat cu tot.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am tot auzit vorbele astea.
Cu precadere de la cei care isi bat joc de masina si apoi se vaita "...un gunoi de marca".
Bleah
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
E un gunoi de masina mi-am batut joc de ea , ma faci sa rad lool . De la confort la fiabilitate e absolut praf si pulbere merge ca o caruta nu are putere acest motor 1.6 am avut multe probleme in depasiri in situatii in care aveam nevoie de un demaraj nici o sansa sa imi ofere ,,, e o masina de 2 lei ... i-am pus tot ce trebuie si tot s-a stricat crezi ca sunt nebun cu capul sa dau cu ea in stalp si sa zic pai s-a avariat nu e buna , nu . Am avut numai probleme ultilizata si ingrijita corespunzator deci parerea mea e reala si ramane gunoi de marca , fiind o marca low cost low quality , , nu premium dar totusi speram macar cat de cat sa ofere ceva nu absolut nimic nici confort nici tinuta de drum nici fiabilitate 0 de tot nu ma asteptam sa fie . E complicat cu alt motor nu stii cum il iei in ce stare ca nu e nou reparatia a costat 13 milioane . Sunt total nemultumut de aceasta masina oricum .
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca nu esti decat al n-lea proprietar si in acest caz este posibil ca cei dinaintea ta sa-si fi batut joc de masina si tu sa fi luat teapa.
Si da nu este premium; ar fi trebuit ca achizitionezi macar un Ferrari (nou) pentru satisfactie deplina.
Dar in acest caz ai fi avut nevoie de buzunare adanci si un portofel pe masura. Si nu sunt convins ca era cazul. Sau ma insel?
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de ferrari tocmai am mers cu un passat b5 facelift care are un pret cam asemanator si e diferenta de la cer la pamant in favoarea passatului , opelul are confort de caruta , un motor foarte slab care abia trage nu e safe deloc sa incerci sa depasesti un tir ca e foarte riscant cu asa drujba , cu o fiabiltate foarte slaba repari ceva pica altceva permanent , dar ma bucur pentru tine ca esti foarte multumit de aceasta super masina vectra b eu am fost ghinionist masina e super dar eu sunt de vina ...ca am cumparat-o Smile Daca varianta opel vectra b2 e asa praf nici nu vreau sa ma gandesc b1 in ce hal e Smile Toata lumea stie ca opelu e pe undeva chiar si sub dacia la calitate ....vectra c alt rahat turcesc e si aia intr-un hal fara de hal nici insignia nu e mai calitativa ... E o masina fara absolut nici o pretentie aduce cu dacia 1300 genul ala de masina doar ca dacia 1300 e mai fiabila .
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Turmol,lãsa ironiile gen Ferrari ,omul are dreptate ,eu am b1 ,macar e 1.8 ,pb noastrã e ca nu avem oameni pricepuți sa le repare ,am umblat o luna prin service uri cu masina si toți dateau in umeri (inclusiv eds,"e veche domne"),am fost la n electricieni si testere ,milioane aruncate aiurea ,când repari una se strica alta ,e singura mașinã care mi a dat atata bãtaie de cap ,la celelalte vechituri le ridicam capota doar la revizie ,luna viit schimb marca ....de asta e cel mai mare club din Ro...
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
ronaldhino a scris:
... eu sunt de vina ...ca am cumparat-o Smile ...


Cam asta este adevarul.

Dar exista si "tigai" cu embleme premium pe ele. Inclusiv BMV, Mercedes etc.
Imi pare rau pt tine ca esti complet nemultumit de achizitie, dar nu ai verificat cazanul cand l-ai cumparat?
Un drive test? O verificare intr-un service serios?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
passat 1.6 ? toata lumea se plange de el.
asa ca......
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Acum imi arata 100 la ora cand defapt merg cu 40 s-a bulit si vitezometrul la aceasta caruta b2 Smile) De verificat am verificat l-am luat in stare buna acum a picat tot la el la cazan Smile Merg cu 100 si cand e la relanti smechera rau masina . Smile
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
In general samsarii manaresc masinile astfel incat sa fie in stare corespunzatoare o anumita (scurta de regula) perioada de timp sau numar de km daca preferi. Dupa care POTOPUL.
Scopul nu este altul decat maximizarea profitului prin reducerea masiva a cheltuielilor. Adica intretinere minima.
De cat timp ai masina? si cati km ai parcurs cu ea pana sa inceapa sa pice una-alta si culminand cu ruperea acelei "minunate" curele de distributie care a distrus motorul? Pe forum mereu se insista ca distributia trebuie schimbata la achizitia unui SH cu istoric necunoscut.
Banuiesc ca nu ai facut asta. Cureaua care a cedat probabil ca isi depasise de mult durata de viata.
  • ronaldhino

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Distributia nu e din cauza masinii sa zicem este vorba de celalte probleme pe care le am continuu cu ea nu recomand nimanui acest model de masina , feriti-va de opel asta e morala cel putin eu asta o sa am tiparit in cap nu imi mai schimba nimeni in veci parerea despre acest rahat de marca daca primesc vreun opel cadou a 2 a zi l-as vinde cu oricat numai sa scap de el orice model ar fi ca toate sunt oricum banale si fara nici un farmec .
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
de curios intreb si eu , cat ai dat pe masina ?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ronaldhino a scris:Distributia nu e din cauza masinii sa zicem este vorba de celalte probleme pe care le am continuu cu ea nu recomand nimanui acest model de masina , feriti-va de opel asta e morala cel putin eu asta o sa am tiparit in cap nu imi mai schimba nimeni in veci parerea despre acest rahat de marca daca primesc vreun opel cadou a 2 a zi l-as vinde cu oricat numai sa scap de el orice model ar fi ca toate sunt oricum banale si fara nici un farmec .

Problemele tale au apãrut datoritã faptului cã ai cumpãrat o mașinã neintretinuta sau întreținutã defectuos. Aceastã si coroborat cu bugetul de care ai dispus la achiziția mașinii. Sunt absolut convins de acest lucru, cãci dacã ai fi achiziționat un "cazan" cum ii spui tu, undeva la 2000 sau 2500 euro ( evident pentru unii poate pãrea enorma aceastã sumã)- nu ai fi avut probleme nici de ordin tehnic, estetic sau de confort. Vectra B este o mașinã extraordinara, corectã și cinstitã, fara pretențiile de supervedetã gen VW - o mașinã care repet, in stare buna și exploatatã corect îți oferã garanția strãbaterii oricãrei distanțe în condiții de siguranțã și fiabilitate garantate. O spun ca și proprietar de Vectra B Caravan dar și segment premium Audi A6. În 10 ani de zile de când sunt proprietar de Opel am schimbat doar bujiile incandescente și pompa de vacuum, amortizoarele fata și bieletele antiruliu. Un Vectra B de București care sa mai aibã pivotii, Rulumentii și bucsile originale eu nu cunosc - dar tare mi-ar placea sa îți vad mașina. Din problemele pe care le-ai enunțat prea multi nãtãrãi și-au bãgat nasul in ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR