Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am dat sa plec de acasa si la coltul strazii mi-am dat sema ca nu am semnalizare. Avariile functioneaza, dar semnalizarea in sine, nu! M-am intors si mi-am dat seama ca nu functioneaza nici alte dispozitive actionate electric: lampile de ceata, nici cele de pe fata (proiectoarele), nici cea de pe spate, stergatorul lunetei si nici temporizatorul de la stergatoarele parbrizului (adica stergatoarele nu merg decat incontinuu pe viteza intai si a doua, pe prima treapta, nu). M-am uitat la sigurantele din habitaclu si par in regula. Un releu din ala mare, patrat, verde l-am simtit incins si l-am scos ca mi-a fost frica sa nu ia foc. Acum, cine se pricepe, ar putea sa vina cu vreo idee, un sfat, ceva ca s-o scot la capat in vreun fel?
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
G.i.M., toate circuitele cu care ai probleme au un lucru in comun, primesc comenzile legate de temporizare de la un bloc numit multitimer. E posibil sa fi patit ceva acel bloc. Asta e pozitionarea blocului la masina ta:

In primul rind verifica sigurantele acestui bloc:
F3.21 - 5A
F2.24/F2.44 - 10A/15A
F2.18 - 5A

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am verificat toate sigurantele indicate de @murzick si toate sunt sanatoase. N-am ajuns la multitimer, cred ca e undeva in dreapta volanului, undeva in spatele display-ului de la navigatie. Greu de ajuns si daca ajung si ma uit la el ca vitelul la poarta noua Embarassed , ce-am facut? Am mai descoperit ca nu am nici lampi albe de mers cu spatele! Si am mai vazut ca lumina din habitaclu nu se stinge imediat ce pun contactul, ci dupa temporizarea ei normala ca si cum n-ar fi contactul pus! Greu! O sa trebuiasca sa ma duc la service! Ce-i prost e ca ma duc "cu capul in traista", adica baietii or sa ma poata "face" cum vor ei ca eu habar n-am de ce se intampla! Asta e!

Rog acum constantenii sa-mi recomande un service serios care se pricepe la partea electrica, macar sa nu ma duc sa faca experimente pe masina mea!
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat! Nu ma intrebati cum, stiu cei de la Bosh Car Service Constanta (Autohaus Tudor, cum isi spun ei). Au schimbat nu stiu ce releu si au mai umplut cu niste sigurante niste locuri goale contra a 80 lei si treaba-i gata!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR