Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut chiar daca CB se reseteaza la 10k tot ramane memorata media consumului care se face in continuare.
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
O viteza MEDIE de 61km/h inseamna mers pe autostrada. Nu vorbim nici macar de consum mixt...nu cred ca intra in discutie orasul aici, deci 7,2% e normal. Eu am 10,5% cu o viteza medie de 31/h...mixt!
Cand am montat GPL-ul aveam 11000 km in bord, si un consum mediu, mixt de 10%...in oras imi lua intre 12 si 13%. De asta am pus GPL.
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut, daca 61 km/h e viteza medie de autostrada inseamna ca E85 e o sosea interstelara unde am frecvent viteza medie de peste 100 km/h pe o distanta de 300 km. In weekend am facut o plimbare pe traseul Bucuresti - Brasov-Onesti-Bucuresti si am avut consum Bucuresti-Brasov - Onesti 6,8 ,am ajuns la Bucuresti cu 7,1.
Intradevar consumul in Bucuresti la orele de varf e de 12-13 % ,dar aceasta masina nu e o masina de oras.Asa ca cine si-a luat aceasta masina pentru oras consider ca si-a dorit mai mult masina decat utilitatea ei. Si eu am pus GPL pe un logan de la 80000 KM pana la 150000 km,dar am pus GPL atunci cand benzina a sarit de 6 lei/litru si nu exclud ca in viitor sa pun GPL si pe Astra.
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ca sa consumi 6.8 - 7.1 % înseamnã sa mergi la consum redus - max. 60 km/h in oras si max. 110 km/h in afara, astfel e imposibil de scos acest consum. A..... 6.8 in oras tranzitat pe centura fara semafoare si schimbat vitezele prea des. Am aceasta masina de 6 luni si la 10.000 km am 8% mixt, dar mers la consum si cea mai mare parte din km. sunt in afara localitãții.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu e masina de oras, de drum lung in schimb este excelenta la confortul pe care il oferta iar la un consum de 6,8-7,2 este destul de bine. Sa nu uitam totusi ca are 1,5to. La inceput mi se parea ca nu are suficienta putere, dar cum spunea si un coleg mai sus, daca Inveti sa o conduci cum trebuie poti face depasiri fara probleme cu a3a la 4000rtm ️
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mari-nel o sa razi dar chiar nu am mers la consum si stiu ce inseamna sa mergi la consum. Si de la 6,9% la 7,1% a crescut atunci cand am crescut viteza de la ~120 km/h la ~ 160 km/h cu patru adulti in masina.
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cred ca m-am exprimat gresit , trebuia sa specific si km parcursi cu 160 km/h , ~ 200 km minus localitatile.
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Motor 1.6 benzina, aspirat ?
Skip ads

  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da,1.6 benzina aspirat B16XER , anvelope de vara Michelin din fabrica. Daca o ai de noua si ai 10000 km parcursi cred ca inca " nu s-a lasat motorul" si nici tu nu te-ai obisnuit cu masina . Eu am observat ca sa ai un consum bun trebuie mers pe la 3000 de ture iar ca sa traga bine pe la 4000.
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am incercat toate posibilitãțile de conducere. Crede-mã nu scade mixtul sub 8%. Am scos 7,2- 7,5 mixt pe 1000 de km. dar ... mers la consum. N-am ce face, asta este. O sã incerc sã o schimb cu un diesel dar... altã marcã. Opel nu prea ma mulțumește. Îmi pare rãu cã am luat-o. Gãsesc eu sã o dau la schimb chiar dacã pierd la bani si la ani.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu era vb de mixt, ci de drum întins.. Nu ai cum sa scoti sub 8 in oras. Eu am 7,2 mixt, dar am 15-max 20% din km Fãcuți in orașe..
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Se poate, dar eu tot dezamãgit sunt. Nu mai recomand la nimeni Opel. Dupã Dacia urmeazã Opel. Aceeasi Mãrie cu o alta pãlãrie. Asta cel putin la modelul cu care m-am pãcãlit eu.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Pentru consum mai bine iti pui gpl daca ti se pare consumul mare.. Diesel nu e bun mai ales daca mergi in majoritatea timpului in oras cu filtru care se tot regenereaza si alte si alte probleme.. Masina asta teoretic nu are ce probleme majore sa faca, motorizarea acesta, eu pe principiul acesta am si ales o. Oamenii in general chair o venereaza daca citesti si pagina cu 1,4 turbo... Eu sunt de parere ca isi face banii ceruti pe ea si a fost best buy. Cu ce te a pacalit de esti asa dezamagit?
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Dupã cum am spus, consumul, vopseaua pe baza de apa ( cea mai proasta alegere fãcutã de Opel ) - se zgârie foarte repede, demarajul - la acest motor aspirat este foarte prost, amortizoarele zici ca au 10 ani de folosințã, servodirecția - nu este electricã ( este ca la Logan- pe lichid hidraulic ), confortul la volan - nu ai loc in partea dreapta ( la genunchi ) din cauza consolei foarte latã, in spate - spațiul mic între bancheta si scaunele din fatã si probabil multe altele pe care acum pe moment nu mai mi le aduc aminte.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
1) consumul este exact cat ar trebui, app ca tot faci comparație cu Loganul, am condus acum câțiva ani cu motorul de 1,4 iar la drum întins lua max cu 1l mai putin. PS: avea cu peste 300kg ( nu stiu exact cat mai putin) si era motorul pe 1,4 probabil cel de 1,6 lua cat a noastrã.
2) vopseaua, perfecta drepTate. Eu caut un service in Pitesti sa mi pun folie pe bot, faruri si praguri. Sincer sub 400de lei nu am gasit si mi se pare destul de mult având in vedere ca si folia este Oracal ( nu stiu prea multe despre ea)
3) demaraj.. Nu stiu ce te așteptai tu la 115cp si 1,5 tone.. Eu am avut plãcerea de a merge cu un Ford Mustang Gt cu 500cp.. Si tot cam 1,5to..De atunci toate mi se par slabe la demaraj..
4) amortioarele, mie unu mi se par perfecte, dupa 500 km de mers continuu ma dau jos ca din pat. Bine, in oras conduc un Ford Ka si dupa 5km pana la Carrefour si inapoi ma rupe.. Nu stiu cu ce masina ai mers tu cu amortizoare atat de bune de ti se par acestea f proaste..
5) servodirectia, o iubesc cel mai mult la masina aceasta.. Daca tu o compari cu Logan pt mine e diferența de 20 de tehnologie.. Loganul atelaj si Astra masina de F1.
6) confortul , acum na fiecare cum se simte bine.. Eu am 83kg si ma simt extrem de confortabil. Singurul disconfort dupa pãrerea mea e vizibilitatea extrem de mica cand parchez cu spatele si stâlpul stânga fata care optureaza câmpul vizual mai ales noaptea la curbe in loc..
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eh, hai sa nu exageram...sunt mici nemultumiri, dar AstraJ ramane un best buy! Uita-te putin in jur, ca sa zic asa!
1) Intr-adevar: consumul e cam mare, dar este normal pt 1437Kg.
Pb mea este ca nu toata lumea recunoaste acest lucru...si tot aud constant ca are 1.5T si conusumuri de 7,xx MIXT !
Unii spun mixt, dar de fapt au 90% afara si 10% oras...cred ca ne furam caciula singuri. Sa zica cineva care face 50%-50% mixt, ce consum are sau 60% afara si 40 oras...va spun eu: 8,5-9%.
Totusi, consumul mare ni-l asumam prin faptul ca am vrut o masina solida, cu 5 stele ENCAP, nu dacie, nu o masina facuta un sfert din plastic gen coreenele cu 7 ani garantie - "teoretica"! Problema consumului in oras am rezolvat-o cu GPL, care merge foarte bine.
2) Toate masinile folosesc vopsea pe baza de apa in zilele noastre.
3) Demarajul este ok pana la 80Km/h...n-am ce sa reprosez, problemele incep de pe la 80Km/h , cand ai de facut o depasire - DAR din nou, asta e ceva la care te astepti la un 1.6 aspirat...Tu ce te-ai asteptat ?
4 & 5 - Amortizoarele sunt foarte bune, si servo isi face treaba perfect chiar daca este hidraulic, este bine dozat si este progresiv, se adapteaza la viteza de rulare. Nu poti compara cu Logan! (Personal legat de cele de mai sus, as fi vrut doar ca amortizoarele sa fie mai inalte - dar in felul in care sunt acumt aduc un plus la dinamica masinii, care apropos mi se pare foarte stabila si sigura la viteze mari).
6. La vizibilitate iti dau totala dreptate(vezi tot 5* ENCAP - cat sunt stalpii de grosi fata de skoda, ford renault..etc), pe cand la confort si spatiu e discutabil...totusi, ar trebui sa te urci si sa mergi cu alte marci LA ACEEASI CLASA, si ai sa vezi ca Astra nu te dezavantajaza deloc!
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Totuși un Renault diesel este din punctul meu de vedere mult peste Opel.
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu poti compara bezina cu dieselul la consum, vrei consum mic.. diesel. Daca ai luat Opel 115cP si si 1.5tone..nu te-ai documentat bine inainte. Eu in Bucuresti am consumul de 10-11 mereu, nu are cum sa scada sub, dar am stiut de la inceput.
  • deleted-118778

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Corect , de aceea vreau sa o dau la schimb.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ok, daca esti hotarat sa o schimbi, si vrei dacie diesel, de ce nu te gandesti la fiat tipo, motorul de 1.6 diesel are 120cp si 320Nm. Nu stiu daca gasesti asa ceva la renault. La aceeasi bani eI au logan 1.5, 90cp si 200Nm.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR