Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Speedster si GT
  • OneQuestion

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

De foarte mult timp ma bate gandul sa cumpar un Opel GT (generatia 2007 - 2009). Momentan, prefer varianta pe galben.

Am gasit in Germania cateva exemplare in regula si planuiesc sa plec la drum. Inainte de a face acest lucru, as avea totusi niste intrebari.

Din pacate (sau din fericire), masina va fi all-season. De aceea, cand vine vorba de iarna, intreb urmatoarele:

1.) Are cineva experienta unui Opel GT iarna? Ma intereseaza in principal cum ar rezista softop-ul sub zapada, neavand garaj. Bineinteles, voi incerca sa deszapesesc masina cat se poate de repede atunci cand s-a adunat zapada, insa acest lucru nu poate fi facut pe loc. Poate trece o noapte, ca un exemplu. Pot exista probleme? Se poate curba / indoi sub greutate structura softop-ului? Ori, materialul, se poate distruge de la zapada (culoare, textura, etc.)?

2.) De asemenea, la partea de condus pe timp de iarna, planuiesc sa evit atata timp cat pe carosabil exista zapada abundenta, asteptand sa se dezapezeasca drumul (acelasi lucru l-as face indiferent de masina pe care o am). Daca totusi exista o necesitate, ar fi probleme mari fiind cu tractiune spate? Precizez ca nu luam in discutie zone rurale, ci doar urban.

3.) Cati dintre voi v-ati gasit softop-ul taiat de-al dracului sau pentru furt?

4.) Portbagajul stiu cum e. O geanta de voiaj pe lungime plus una-doua alte lucruri in lateralul rezervorului, incap?

Ma gandesc ca, in genere, ceea ce intreb mai sus, se aplica tuturor masinilor cu softop, motiv pentru care parerile unor posesori de orice tip de cabrio (BMW Z4 / Seria 6, Audi A4 / A5 cabrio, etc.), ce nu are hardtop, sunt binevenite.

Orice alte pareri despre masina off-topic sunt apreciate.

Multumesc.
  • ag33zak

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: GT 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Pe al meu l-am luat in toamna anului trecut dar a stat in parcare subterana pe timpul iernii.

Nu iti recomand sa il tii afara iarna iar ca daily driver nici atat... nu a fost gandit pentru altceva in afara de weekend,soare si asfalt. Nu l-am testat pe zapada decat intr-un weekend la Predeal (zapada tarzie - neasteptata) unde am avut usoare emotii la vreo 2 manevre. De mentionat totusi ca, fiind in Martie-Aprilie, eram cu anvelopele de vara.

Nu am auzit totusi la vreo masina din 2008 sa se prabuseasca acoperisul sub greutatea zapezii. Cred ca e valabil doar la modelele vechi (anii '80 sau mai devreme). Se poate deteriora materialul in schimb, dar asta in timp.

E o masina care atrage atentie si multa invidie (doar cunoscatorii stiu ca il poti cumpara cu pretul unui Logan nou - restul sunt convinsi ca e vreun Lambo sau Ferrari pana vad sigla). Te poti trezi cu zgarieturi (am luat una pe portiera noaptea in centrul Bucurestiului - ce sa zic, multa frustrare in Romania.) si cu lovituri iar daca o lasi decapotata chiar si pentru 10 min ziua in oras foarte probabil vei gasi scuipat,seminte ori tigari aprinse inauntru. De taiat acoperisul sincer nu stiu ce sa zic...e destul de dur materialul dar nu ar fi exclus sa se intample noaptea - mai ales daca ii instalezi navigatie scumpa ori tii ceva de valoare inauntru si se afla.

Portbagajul e mult mai OK decat mi-am imaginat inainte sa il iau. Cu softtop-ul ridicat incap destule haine pentru un weekend in 2. Miercuri plec la Budapesta cu prietena si ma intorc abia Luni. 2 genti din 3 vor fi ale ei Smile Daca se va plange de spatiu voi reveni cu un alt post.

Spatiul din habitaclu poate fi o problema dar iti recomand sa mergi la Carrefour si sa iei suporturi pentru pahare/ochelari/telefon cu prindere la aerisiri. Zic la Carrefour fiindca au unele argintii care se potrivesc foarte bine Smile Opel GT,spre deosebire de Saturn Sky (varianta americana) nu vine cu suporturi pt pahare. Are in schimb marsupii de piele la scaune pe care refuz sa le folosesc ca sa nu se largeasca.

Masina merita, daca o iei, sa o intretii bine si sa mergi doar de fun. E posibil ca peste 10 ani sa devina piesa de colectie pentru unii, fiind foarte rara si foarte frumoasa.
  • botez78

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: GT 2009 LNF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu un GT și mã gândesc sã îi montez Lambo Doors. Ce pãrere aveti? A mai montat cineva? Unde? Ce costuri implica? Mulțumesc.
  • claudiu007ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2018

  • Mesaj Privat
[quote="ag33zak"]Salut,

Pe al meu l-am luat in toamna anului trecut dar a stat in parcare subterana pe timpul iernii.

Nu iti recomand sa il tii afara iarna iar ca daily driver nici atat... nu a fost gandit pentru altceva in afara de weekend,soare si asfalt. Nu l-am testat pe zapada decat intr-un weekend la Predeal (zapada tarzie - neasteptata) unde am avut usoare emotii la vreo 2 manevre. De mentionat totusi ca, fiind in Martie-Aprilie, eram cu anvelopele de vara.

Nu am auzit totusi la vreo masina din 2008 sa se prabuseasca acoperisul sub greutatea zapezii. Cred ca e valabil doar la modelele vechi (anii '80 sau mai devreme). Se poate deteriora materialul in schimb, dar asta in timp.

E o masina care atrage atentie si multa invidie (doar cunoscatorii stiu ca il poti cumpara cu pretul unui Logan nou - restul sunt convinsi ca e vreun Lambo sau Ferrari pana vad sigla). Te poti trezi cu zgarieturi (am luat una pe portiera noaptea in centrul Bucurestiului - ce sa zic, multa frustrare in Romania.) si cu lovituri iar daca o lasi decapotata chiar si pentru 10 min ziua in oras foarte probabil vei gasi scuipat,seminte ori tigari aprinse inauntru. De taiat acoperisul sincer nu stiu ce sa zic...e destul de dur materialul dar nu ar fi exclus sa se intample noaptea - mai ales daca ii instalezi navigatie scumpa ori tii ceva de valoare inauntru si se afla.

Portbagajul e mult mai OK decat mi-am imaginat inainte sa il iau. Cu softtop-ul ridicat incap destule haine pentru un weekend in 2. Miercuri plec la Budapesta cu prietena si ma intorc abia Luni. 2 genti din 3 vor fi ale ei Smile Daca se va plange de spatiu voi reveni cu un alt post.

Spatiul din habitaclu poate fi o problema dar iti recomand sa mergi la Carrefour si sa iei suporturi pentru pahare/ochelari/telefon cu prindere la aerisiri. Zic la Carrefour fiindca au unele argintii care se potrivesc foarte bine Smile Opel GT,spre deosebire de Saturn Sky (varianta americana) nu vine cu suporturi pt pahare. Are in schimb marsupii de piele la scaune pe care refuz sa le folosesc ca sa nu se largeasca.

Masina merita, daca o iei, sa o intretii bine si sa mergi doar de fun. E posibil ca peste 10 ani sa devina piesa de colectie pentru unii, fiind foarte rara si foarte frumoasa.

de ce ai nr de ag?
  • claudiu007ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2018

  • Mesaj Privat
sunt din ag
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Speedster si GT

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR