Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • k3nt

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna, ce ulei de la Castrol sa folosesc pt insignia 2.0cdti dth cu 300k km? Momentan sunt in UK si este oferta la Castrol.
Castrol Edge FST Engine Oil - 0W-30
Castrol Edge Long Life Engine Oil - 5W-30
Castrol Magnatec (C3) Engine Oil - 5W-30 (cel mai ieftin)
Pe unele site-uri apare dexos 2 pe altele nu.
In plus pe site-ul de UK Al producatorului recomanda 0w30 edge ori alternativa magnatec c3 5w30,iar pe site-ul producatorului de Ro, recomanda edge 0w40 ori 5w40 magnatec
Skip ads

  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Prima variantã.
Baftã.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Castrol edge fst formula c3, dar 5w 30
  • k3nt

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Castrol edge FST doar 0w30 ori 5w40 este momentan
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci 5w40 la km astia. 0w30 e mai subtire. Eu merg cu 5w30 si il schimb la 20 de mii de km, dar merg preponderent extra urban si e ok motorul, tot la km acestia si o am de la 160 de mii de km.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Tipic romanesc, cu cât e mai gros cu atât e mai bun! Important e cum se comportã uleiul in motor și calitatea lui!
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da si daca pune motorul pe butuci? Tipic romanesc. Apoi Insignia e cea mai proasta masina. Si mecaniciirecomanda norma aceasta la km multi pentru ca motorul are o uzura. Dar poate sa faca ce vrea. Eu pun la masinile mele ce stiu eu si nu am probleme. Lasa sa fie tipic romanesc si sa am motoarele fara probleme sute de mii de km bune.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Corect, fiecare pune ce vrea, dar ca și culturã generalã, Castrol FST C3 5w30 are o vâscozitate mai micã fațã de 0w30 FST! Wink
Numai cã nu ãsta ar trebui sã fie criteriul în a alege un ulei.
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Corect ca are o vascozitate mai mica , si atunci la un motor cu km multi se recomanda o vascozitate mai mica? Nu. De aceea i-am recomandat 5w40 desi mergea 5w30 de la Castrol ca pe acesta il avea acolo unde este colegul. La cate motoare si masini mi-au trecut prin maini, cred ca ma pricep putin sa stiu ce sa-i recomand. Nu il indrumam pe cologul daca nu stiam , iar Castrolul Edge fst formula e testat de mine pe Astra h vreo 200 de mii de km si pe Insignia vreo 150 de mii si motoarele au fost ok.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Corect ca are o vascozitate mai mica , si atunci la un motor cu km multi se recomanda o vascozitate mai mica? Nu. De aceea i-am recomandat 5w40 desi mergea 5w30 de la Castrol ca pe acesta il avea acolo unde este colegul. La cate motoare si masini mi-au trecut prin maini, cred ca ma pricep putin sa stiu ce sa-i recomand. Nu il indrumam pe cologul daca nu stiam , iar Castrolul Edge fst formula e testat de mine pe Astra h vreo 200 de mii de km si pe Insignia vreo 150 de mii si motoarele au fost ok. Nu i-am recomandat magnatecul care este slab ci edge fst. Omul a intrebat ce sa aleaga din ce a gasit el oferta. Puteam sa il redirectionez spre subiectul cu uleiuri pt Insignia si se edifica, dar cred ca dorea un raspuns rapid, iar la 300 de mii cat are masina lui nu e recomandat 0w30, lasand deoparte producatorul.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pai citește ce ai recomandat inițial! Hai sã o lãsãm baltã cã e inutil. Câte bordeie atâtea obiceie.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai 5w30 edge fst formula c3 si nu magnatec si a raspuns ca nu este decat 0w30 sau 5w40, si atunci i-am recomandat 5w40 pt km lui, deci cred ca am citit destul de bine. O lasam balta oricum.
Skip ads

  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pãi și respectivul ulei recomandat de tine are o vâscozitate mai micã, nu cu mult dar e! Asta dacã e sã mergem pe ideea asta.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Vezi colegu .ca ai manualul masini ,daca nu -l ai descarca-l si gasesti exact ce-ti trebuire.Mai ales ca il cumperi de acolo e ok .in Romania sunt f. multe contrafacute de aceea se strica motoarele .Indiferent ce ulei alegi trebuie sa aiba C3 pt DPF sa fie fulsintetic iar ca si vascozitate toate pe care le-au enumerat colegi mai sus sunt bune pt. ca sunt uleiuri multigrad.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR