Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salutare,
am tot cautat pe net dar nu gasesc varianata de inlocuire a becurilor originale; cele de fabrica sunt HIR2 model care se gaseste doar la Philips cu vreo 120ron/buc. mie mi-ar place sa pun ceva mai albe, pentru un contrast mai bun/lumina mai buna...nu sunt tare incantat de puterea luminoasa a celor de pe masina, para ca bat mai slab ca pe masina veche (zafira A 2001).
din informatiile gasite becul de pe masina este halogen ..deci nu are masina Xenon. decat un far cu lupa Smile.

a mai schimbat cineva, a incercat variante?

pentru becurile cu dublu filament W21/5, de la pozitie si lumini de zi, ceva LED sau mai albastre se gasesc? la piese auto prin Arad nu am gasit nimic nici pe comanda.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai mai rezolvat ceva ?
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nu am rezolvat nimic. in tara nu am gasit stoc la nimeni becuri LED tip HIR2, la unu in constanta zicea ca aduce probabil la final de februarie - astept pana atunci. daca iau din tara da factura si garantie, retur in 14zile...de pe ebay nu stiu cum e in caz de probleme.

in schimb am ajuns la un client cu piese auto si mi-a dat un HB4 sa testez...aproape identic cu HIR2 - urechile de prindere au latime mai mare, daca vrea cineva sa ia cam 1-2mm cu pila va merge sa loc de HIR2 (poate ma bags i eu in caz de forta majora). un bec HB4 costa 15-20 ron (Narva) un HIR2 Philips e 135ron.

la urmatorul bec ars sigur o sa incerc daca nu pun LED pana atunci, merita riscul de 15 lei Smile.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai incercat la unul din becuri sa scoti doar miezul adica becul din soclul acela? poate poti schimba doar becul. La Astra G tot ceva de genul acesta este si se scoate becul din acel suport. Mergi la un magazin de piese auto si vezi cum arata unul de Astra G si vezi poate te ajuta sa il inlocuiesti...
Skip ads

  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nu iesie, am verificat pe becul ars care l-am pastrat pentru teste de soclu. e prins cu ceva cleme metalice sudate intre ele.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ti-am spus mergi la un magazin de piese auto cu becul tau ars si cere-le sa iti arate suportul cu bec H7 pentru faza scurta la farul stock de Astra G si vezi daca nu este cumva ca becul tau Smile
http://www.revizieshop.ro/o...iginal-gm-p-14534 asa arata si in el se pune H7. daca merge inlocuiesti cu asta si ai scapat de probleme. compara bine de tot prinderea si pozitia punctului luminos. faptul ca ai lupa te ajuta sa poti face incluirea in cazul in care se potriveste la prinderea de pe far.
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
era bine sa fie asa, asta e fix, cand am cumparat bec mi-a dat cu tot cu acel soclu. m-am uitat bine la el si nici urma de desfacere. la Astra G se vede clar ca e daor soclu, separat de bec. asemanator e si la Zafira A.
deocamdata merg cu cele HIR2 si urmaresc piata sa vad daca apare ceva mai bune LED. xenon nu vreau.

multumesc de sfat!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
O traducere rapida de pe net .......eu mi am luat de la Osram si sunt multumit de ele . mai am de lucrat insa la cele de pozitie ...am luat Philips cu 3 stele si tot galbene sunt ! Numai bine !

HIR (Bec cu halogen cu infrarosu lampã reflectorizante) a fost proiectat inițial / dezvoltat de GE. HIR bec este proiectat sã utilizeze filament pentru a emite luminã ca bec cu halogen, care este acoperit cu un film reflectorizant în infraroșu din interiorul capsulei de sticlã, pentru a reflecta energia produsã de filament din spate interior pentru a re-încãlzi filamentului ... cauzând bec sã strãluceascã mult mai strãlucitoare decât bec cu halogen normale, fãrã a crește mai multã cãldurã la capsulã în sine. Avantajul becului HIR este - acesta emite aproximativ 75% din producția de lumina becurilor HID.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Tibicsrb a scris:era bine sa fie asa, asta e fix, cand am cumparat bec mi-a dat cu tot cu acel soclu. m-am uitat bine la el si nici urma de desfacere. la Astra G se vede clar ca e daor soclu, separat de bec. asemanator e si la Zafira A.
deocamdata merg cu cele HIR2 si urmaresc piata sa vad daca apare ceva mai bune LED. xenon nu vreau.

multumesc de sfat!


eu am inteles ce ai spus tu dar tu nu ai inteles ce am spus eu...
eu am spus sa verifici fizic ce diferente exista intre un bec HIR si un ansamblu soclu (cel din link) si un H7 cum este la Astra G. Poate se potriveste in farul tau si ai scapat ca mufa de intrare in ambele socluri din ce vad este este aceasi... Ce conteaza este ca ambele sa aiba in acelasi punct filamentul de lumina si cel de Astra G sa se potriveasca pe farul tau ca si blocare in soclu...
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nu se potriveste nimic in loc la HIR2 (9012 tip soclu), singurele care se aseamana la soclu sunt HB4 (9006 tip soclu) dar numai seamana - am testat si au o ureche din cele 3 de prindere mai lata - nu intra in soclu decat daca iei cu pila din ea ca e plastic.

am comandat ceva led-uri de ebay, pe final de luna ajung la mine. apoi revin cu detalii/poze.
teoretic trebuie sa fie dieferenta: HIR2 halogen 3100 lumeni/bec si 3300k culoare = led 6000lumeni/bec. 6000k culoare.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ledul la far cu lupa o sa faca umbre...sau o sa aiba niste goluri de lumina...la far cu lupa tot xenonu este baza

  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare

Pentru becurile de pozitie am rezolvat problema. Becuri MTEC luate de pe xenon-store, se vad foarte alb, sunt excelente.

Pentru faza scurta insa, acest HIR2 da batai de cap. Multe. Nu am vazut nicaieri o solutie mai buna decat standardele Philips, care sunt f scumpe si sincer slabe.
Pe forumuri afara am vazut ca s-au apucat sa adapteze becurile de la HB4 parca, au taiat o ureche...totul bun si frumos pana le-au pleznit, se supraincalzesc; deci nu e deloc simplu.....
Skip ads

  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
mi-au ajuns becurile in final, am reusit sa fac si ceva poze. deocamdata multumit - in faza de teste, dar nu am reusit sa ajung la Opel sa regleze farurile dupa aparat. le-am reglat doar "la perete" dupa ochi. am atasat cateva poze.
am schimbat si becurile de pozitie/lumini de zi.
arata mai bine, farurile bat bine, mi-ar fi placut sa fie lumina de 5000k dar nu am gasit pe tot ebaiul decat de 600-6500.


despre umbrele pomenite de cmihai: are dreptate. in pozitia normala instalate au o intrerupere de amprenta luminoasa, se vede umpic mai intunecat inaintea masinii decat pe laterale. se vede si pe lupa daca te uiti de sus la ea, nu direct in bec. dar am reglat becurile, am scos surubul cu care era prins de soclu becurlui si le-am rotit/miscat interior putin si acum bat bine atat pe perete cat si pe drum. o sa pun poza si cu asta cand apuc.
  • Tibicsrb

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
SFAT: pentur cei care vor sa comande de pe net becuri LED - sa comandati din alea care scrie in specificatii ca pot fi reglate (rotite si miscate fata/spate). chiar daca se gasesc doar in china.
eu am luat de astea fixate in suport/soclu cu surub ca doar de astea am gasit in pe Europa si..tzeapa..tot din china au venit direct (acolo erau de alea cu posiilitate de reglare fara mici modificari).
  • mariusdd

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor.
Becurile alea de pozitie de la MTEC sunt pe led? Ai avut vreo problema cu ele de cand le-ai montat? erori...s-au ars.....discutii cu politia?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Tibicsrb a scris:SFAT: pentur cei care vor sa comande de pe net becuri LED - sa comandati din alea care scrie in specificatii ca pot fi reglate (rotite si miscate fata/spate). chiar daca se gasesc doar in china.
eu am luat de astea fixate in suport/soclu cu surub ca doar de astea am gasit in pe Europa si..tzeapa..tot din china au venit direct (acolo erau de alea cu posiilitate de reglare fara mici modificari).


poate ai ceva link-uri de prin china ca sa stim ce anume sa cautam Smile
  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
mariusdd a scris:Salutare domnilor.
Becurile alea de pozitie de la MTEC sunt pe led? Ai avut vreo problema cu ele de cand le-ai montat? erori...s-au ars.....discutii cu politia?


Becurile de pozitie MTEC sunt halogen nu led dar sunt fff albe si puternice; zero probleme cu politia; dar unul s-a ars dupa 6 luni.
  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, ca si pozitie am pus Bec led W21/5W / 7443 -33 SMD 5630 12V- 24V cu lupa ALB. Functioneaza bine de 2 ani, ca si aspect imi place mult comparativ cu halogen "portocaliu" de fabrica....ca si info le-am luat de pe becleduri.ro.
La becul principal, am fost foarte nemultumit de puterea becurilor din fabrica. Un coleg din Germania, mi-a cumparat hir2 +20%, fara prea multa inbunatatire, am testat si leduri. La final am pus xenon. Daca aveti nevoie de detalii, sa imi spuneti.
  • johndickson979

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut

Am intrat pe link cu ledurile indicate de tine pt lumini de zi dar am vazut ca au rating mediu, unii declarand ca se ard repede sau s-au topit filamentele.
Este ceva anume de urmarit la montaj?
Vorbim de lumini DRL fata nu pozitii spate da?
In plus am vazut mai multe variante ceva mai scumpe acolo, oare nu ar fi mai indicate?
Eroare in bord dau?

Separat, a montat cineva leduri in plafoniere si lumini de citit tavan? Daca da si ati gasit ceva stabil, indicati va rog. Inclusiv daca la desfacere plafoniere tb avit grija la ceva.

Multumesc!
  • laci99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut, la mine functioneaza fara probleme de 2 ani. Practic merg tot timpul cu ele aprinse. Da vorbim de cele de fata. sunt multe firme care comercializeaza, merita studiat...La montaj atentie sa le fixati bine in soclul lampii / apasate pana la blocare (in cazul unei fixari incomplete de la vibratii poate sa cada si sa pice in corpul lampii.(recuperare dificila)
La mine nu a dat eroare.

Pentru interior acum am comandat un set de leduri. Legat de montaj sunt si eu interesat de practici / recomandari.

Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR