Ai uitat parola?

Atentie!

Discutiile despre uleiuri sunt mereu tinta vanzatorilor si distribuitorilor de uleiuri sub acoperire.
Luati recomandarile userilor ca atare.
Si fiti suspiciosi in special fata de userii care va abordeaza prin mesageria privata.

Facem tot posibilul pentru a le bloca accesul acestor indivizi.
Ne puteti ajuta raportandu-ne orice user care va trezeste suspiciuni.

— Echipa ClubOpel.com
  • dango

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra Z17DTL din 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 25 Mai 2007

• Garaj Mesaj Privat
corect gramatical "surclaseaza"
Ms,
  • citu

• Mesaje scrise: 59
  • Masina: Corsa a12xer din 2013
  • Cont inregistrat in: 02 Apr 2015

• Garaj Mesaj Privat
mihai05 a scris:Cine foloseste ulei Wolf ?
Am vazut specificatiile si pare ok ?

Sunt la al doilea schimb cu uleiul Wolf 0w40 ecotech fe api SN/SM, pret imbatabil, comportament normal al motorului, nu sesizez diferenta vs mobil 1 new life decat la pret . Oricum nu-l tin mai mult de 10 000 km sau un an de zile asa am procedat cu orice ulei avut in motor. Motor a12xer 86cp.
  • alin alinush

• Mesaje scrise: 1
  • Masina: Astra Z16XEP din 2005
  • Cont inregistrat in: 30 Oct 2017

• Garaj Mesaj Privat
Buna seara. Sunt nou in ceea ce priveste Opelul si motoarele pe benzina asa ca vă cer sfatul in legatura cu uleiul pt un Opel astra h cu motor 1.6 benzina,cod motor Z16XEP si cu 150 mii km in bord. Dupa toate paginile citite pe forum nu sunt lamurit, ce ulei pot sa bag in motor asa ca va rog sa imi spuneti voi. Masina am cumparat-o acum, este primul schimb pe vare il fac.Am grija de masinile mele,deci nu vreau sa bag in motor un ulei prost si ieftin. Multumesc!
  • BUBULOL

• Mesaje scrise: 9
  • Masina: Astra A14NET din 2012
  • Cont inregistrat in: 25 Dec 2016

• Garaj Mesaj Privat
Salutare. Mai foloseste cineva ulei de motor Minerva TSH Premium 5w 30 ? Motor A 14 NET.
  • omefro

• Mesaje scrise: 194
  • Masina: Insignia din 2011
  • Cont inregistrat in: 21 Jan 2017

• Garaj Mesaj Privat
Nu.
  • Vaux

• Mesaje scrise: 33
  • Masina: Astra Y17DT din 2002
  • Cont inregistrat in: 01 Dec 2017

• Garaj Mesaj Privat
alin alinush a scris:Buna seara. Sunt nou in ceea ce priveste Opelul si motoarele pe benzina asa ca vă cer sfatul in legatura cu uleiul pt un Opel astra h cu motor 1.6 benzina,cod motor Z16XEP si cu 150 mii km in bord. Dupa toate paginile citite pe forum nu sunt lamurit, ce ulei pot sa bag in motor asa ca va rog sa imi spuneti voi. Masina am cumparat-o acum, este primul schimb pe vare il fac.Am grija de masinile mele,deci nu vreau sa bag in motor un ulei prost si ieftin. Multumesc!

Pai incepi cu manualul si vezi ce specificatii cere producatorul.
Apoi incepi si cauti un ulei cf manualului ...si te vei incalcii Smile pt ca sint f putine uleiurile care sa respecte intocmai ce spune cartea - ex, norma GM benzinar LL-A-025.
Vei mai avea surpriza sa constati ca la fel de greu gasesti un ulei de tip W30 fara sa fie un C3. (W40 mai gasesti cateva)
Si de fapt la urma vei considera ca e prea multa chitibusareala in povestea asta si vei incepe experimentele in regie proprie ! Smile
Revenind la o nota mai serioasa - daca pt diesel (GM) mai poti gasi cate un ulei care sa corespunda intocmai cerintelor, pt benzinar a devenit o problema. Oricum faci, mereu va ramane o specificatie neindeplinita sau un neajuns al compozitiei uleiului.
Nu cred ca se va risca cineva sa-ti recomande pe cinstite un anume ulei avand in vedere cele spuse mai sus.
Iti pot spune doar atat (considerand ca ai un motor ok) - 5W30.
  • marka

• Mesaje scrise: 30
  • Masina: Astra din 2003
  • Cont inregistrat in: 19 Nov 2011

• Garaj Mesaj Privat
Salut, am cumpărat o astra h caravan de curând și aș vrea să îi schimb uleiul dar nu știu sigur ce să îi iau. Inițial am vrut să cumpăr GM dar citind pe aici diferite opinii m-am cam bulversat. Ce ulei să folosesc? Motor z17dth.
  • Tai-Pan

• Mesaje scrise: 1,970
  • Masina: Astra B14NET din 2017
  • Cont inregistrat in: 15 Jun 2017

• Garaj Mesaj Privat
Eu zic sa folosesti un ulei adevarat si nu petarda de GM Dexos2.
Parerea mea: cel mai bun ulei cu aprobare Dexos2 este Mobil1 ESP 0w40.
Mai exista si varianta Ravenol LSG 5w30, Dexos2, care se spune ca ar fi uleiul de prima umplere in fabrica.
Si exista uleiurile foarte bune, fara Dexos2, dar cu aprobari de la Mercedes, BMW, Porsche, Vw....
Grija mare de unde le cumperi, sa nu fie contrafacute.
Cumpara de la magazine serioase.
  • marka

• Garaj Mesaj Privat
Nu locuiesc la oraș și nici nu fac drumuri lungi decât ocazional, este mai bine să aleg 5w30? Și am văzut că sunt mai multe variante de ravenol, ce reprezintă și cum o aleg pe cea corectă pentru mine?
Z17dth fără dpf.
Mașina o am de puțin timp și nu știu ce ulei are acum de aceea vreau să îl schimb, este nevoie de 5 litri să înțeleg pentru acest motor?

Ultima modificare facuta de marka la Mie 13 Jun, 2018 3:07 pm
  • liberlamare

• Mesaje scrise: 3,316
  • Masina: Zafira 1.9 DT din 2006
  • Cont inregistrat in: 23 Mai 2007

• Garaj Mesaj Privat
iaca aci, iti spun ei ce au pentru tine
Ghid pentru gasirea uleiului potrivit
  • marka

• Garaj Mesaj Privat
Mulțumesc, dar tot nu înțeleg ce reprezintă LSG, HLS, VST etc deoarece îmi rezulta mai multe variante la acel filtru de pe site-ul lor!
Și de la ce magazin să comand?

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 17%
Mobil1 10%
Motul 12%
Ravenol 5%
Liqui Moly 7%
Shell 1%
Aral 3%