Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Smile.
Omul deja îl are în motor, oricum e mai bun decât un 10w.
Skip ads

  • mecanicosu89

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Voi merge max 5000km si la vara Il voi schimba ,ce ulei ati recomanda ?
  • Vaux
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 01 Dec 2017
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bihor
  • Vaux

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Aici ne-ai lovit in "inima" ! Smile)))
Cum iti va recomanda cineva un anume ulei, cum instant va veni altcineva cu un alt ulei cu o fisa tehnica mai buna ! Smile Cel putin la nivel teoretic.

Ai noroc ca folosesti un motor CDTI care e mai silentios din nastere si va masca mult din neajunsurile unui C3. Daca aveai un tractoras de DTI te scotea afara din masina cu trancaneala lui.
Eventual s-ar putea sa-ti auzi fluierand turbina in decelerari.
  • mecanicosu89

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Sa Inteleg ca nici un ulei nu mai e cea fost, momentan nu dispun de un buget nou pentru schimbul de ulei ,pana In vara va ramane acesta ,am sunat la reprezentanța opel si au recomandat ulei gm 5x30 sau mobil 1 5x40 .Reformulez Întrebarea ce ulei folositi la un motor fara filtru de particole ?
Skip ads

  • Vaux
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 01 Dec 2017
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bihor
  • Vaux

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Ciudat cum joaca reprezentanta ! Ba ca 5W30 ...ba ca 5W40 ... Asta in timp ce masina ta a iesit pe poarta fabricii cu un 5W40 !

Intre motorul tau si al meu sint doar doua diferente:
- sistemul de injectie
' turbina cu geometrie variabila (eventual)
Ce ulei folosesc eu acum (in teste) merge si la tine:
- a3/b4
- LL-B - 025
- fara C3
- catalizator
- injectie diesel directa
Si acum folosesc la al 2-lea schimb asta:
https://www.oilmag.ro/uleimo...p-994765.html?osC
Deocamdata bate Motul, Aral si Ravenol .
Evident, din punctul meu de vedere si al motorului. Smile
Ca sint uleiuri mai ok decat acest LM ? Sigur ca exista ...dar deocamdata n-am ajuns eu la ele. Smile

...ia baieti ...am aruncat manusa ! Smile
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La astra g- y20dth nu am sesizat diferente intre valvoline synpower 5w40 si castrol magnatec 5w40.
La j am incercat gm 5w30 si valvoline synpower mst 5w30: ambele schimbate la 10 mii . Nici aici nu am sesizat diferente.
G- ul a mers la mine peste 200 mii numai cu magnatec: are c3 si motorul merge fara cusur(pleaca din prima la -20 grade, etc).
Dupa parerea mea, daca schimbati la timp, merge cam orice 5w30/40.
  • Vaux
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 01 Dec 2017
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bihor
  • Vaux

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Next io ! Level 2 - amanunte Smile
Valvoline SynP=SM
Liqui Molly LeichtlaufHightT= SN (sic ! Smile )

Next !
Smile

PS - ambele hidrocracate si recunoscute ca atare de producatori.
PS2 - daca nu simti diferente intr-un motor intre W30 si W40 ...nasol atunci.
Cu Castrol ne-am linistit - ramane cum am stabilit, nu e ulei ci doar reclama ! Vezi prin intestinul gros al motorului ce depuneri au ramas. ...offff, de fapt n-ai cum sa vezi decat daca desfaci motorul.
Despre micrometru' si masurat palierele arbore ....
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Vaux: mai citeste odata ce am scris.
G: w40
J:w30
De ce asa: sunt sigur ca stii.

Le: motorul este curat; uleiul a fost cumparat de fiecare data din magazine cunoscute.
Daca schimbi uleiul cand iti aduci aminte sau il cumperi de cine stie unde, e normal sa ai depuneri. Nu trebuie sa fie castrol.
Masinile de la serviciu folosesc castrol si elf( dupa marca) si nu au probleme.
E doar folclor urban.
Skip ads

  • Vaux
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 01 Dec 2017
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bihor
  • Vaux

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Am citit fix ultima remarca. Suficient.
"cam orice 5w30/40. "

Elf e un ulei bun daca e ales corespunzator.
Castrol = reclama si atat si nu folclor. Folclor e faptul ca e cel mai bun ! ...impreuna cu minunea aia de la Exxon, Mobil1. Alt rahat aditivat care zapaceste mintea romanului. Si catalizatorul.
Castrol a fost ulei adevarat in anii 90 dar la noi in Europa de Est a ramas o amintire tampita.

PS - eu unul schimb uleiul cand simt ca deja sound-ul e modificat + demaraj afectat. S-a intamplat sa arunc un Aral la 5000, un Motul la 7000 sau un Ravenol la 6000.
  • bunicu13

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mai bun decat Elf ar fi Total Quartz 9000 Energy 5w40 full saps A3B4, Fuchs Titan SuperSyn 5w40
Ptr 5w30 Valvoline Synpower 5w30 full saps A3B4 , Fuchs Titan SuperSyn 5w30
Ptr cine are nevoie de C3 mid saps gama Xtreme MST de la Valvoline.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cand spui ca un ulei e prost(reclama,etc), pe ce te bazezi? Ai facut tu studii amanuntite? Ai mers 500 mii km si ai masurat uzura la axa cu came?
Nu e relevant ca masina ta sau a unui prieten a avut probleme cu o marca anume.
Sunt prea multi producatori cate folosesc castrol: oricate interese financiare ar avea, nu pot risca sa isi faca masinile praf. E vorba de imagine.
Ca nu e cel mai bun, se prea poate. Dar sa spui assemenea lucruri, cred ca e exagerat.
Daca GM spune sa folosesti un ulei cu norma dexos 2, sunt sigur ca e suficient. La fel iti recomanda si vascozitatea in functie de model, zona geografica, etc.
Uzura este insesizabila in cazul unei exploatari normale: cand faci curse, alegi in consecinta. Dar pr ceea ce faci cu mașina de familie, nu apuci sa o vezi.
Eu prefer sa ma bucur de masina si sa nu exagerez cu uleiul minune sau alte minuni. Si uite ca toate merg fara probleme.
Ceea ce va doresc tuturor.
  • Vaux
  • Suspendat
  • 33 mesaje
  • din 01 Dec 2017
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bihor
  • Vaux

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2017

  • Mesaj Privat
@Bunicu13 - Arata-mi un SynPower 5W30 A3/B4.
Sper sa nu-mi pui link-uri cu avioane Ford si A5/B5 ...ca nu ma mai joc. Smile

@Daniel - astea sint povesti de forum - cu studii amanuntite, uzuri masurate la 500 mii, analize pe ulei ars, etc.
Nu-ti trebuie nici o analiza cand razui blocul si piesele motor de depunerea aia ca betonu intrebandu-te : de unde naiba a aparut ca n-am folosit decat Castrol ...sau X ori Y ulei ...de top ?

Ia stai si urmsreste cati oameni afirma pe forum:
- eu folosesc de zeci de ani cacatul x de ulei si n-am probleme.

Ok

Apoi urmareste sa vezi cam cati oameni intra si zic:
- mi-am luat un Opel (evident, masina e de 30 de ani dar are 116 mii in bord) si-mi consuma - sint deja pe 10W ca asa am luat-o ...ce sa fac, sa trec pe vaselina ?

GM nu zice sa folosesti norma Dexos 2. Cel putin nu la Astra G.


Ultima modificare facuta de Vaux la Lun 04 Dec, 2017 9:13 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am folosit castrol peste 200mii si sunt multumit de el. Si masina e sh: cat o mai avea in plus, Dumnezeu stie.
Axa cu came e luna si fara urme de uzura, iar in chiulasa iti faci freza.
Am bagat si valvoline fara sa simt diferente: pot trage concluzia ca am folosit un ulei bun(castrol).
La j, in afara de pret, nu se vad diferente intre gm si valvoline. S-or vede peste 500 mii km: nu voi tine masina atat ca sa merite.
Va faceti prea multe probleme inutile.
Un ulei care respecta recomandarile producatorului, cumparat dintr-o sursa sigura, acopera cu succes nevoile unui utilizator normal.

Dexos 2 inglobeaza gm ll a 025 si gm ll b025 - deci recomanda.
Nu e recomandat c3 la masini fara dpf: eu am folosit si nu a crapat. Chiar merge bine.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am vandut Astra G Y20DTH, dar pot sa-mi amintesc ca primii 8 ani din cei 10 in care am avut masina am mers cu Castrol Magnatec 5W40. Cand am avut clasica problema cu dezamorsarea acum 4 ani si am schimbat oringurile de la injectoare la service-ul lui Marius Andrei demontand capacul de la chiulasa, am constatat impreuna cu Nea' Nelu (pentru cei care-l stiu) ca motorul nu avea nici macar 1 mm2 de depuneri!
In ziua de azi nu mai stiu cat e marketing si cat e ulei, dar cativa ani in urma lucrurile erau clare. Apoi sub influenta discutiilor interminabile de pe forumuri si a marketingului agresiv si subversiv care mi-a cucerit si mie mintea am schimbat si eu uleiul masinilor (Corsa si RAV4), dar nu am nici o certitudine ca am facut bine, n-am mai desfacut nici un motor.
Cel mai probabil este ca trebuie sa folosim uleiul care ne face bine la psihic si sa-l schimbam la intervalul de km care de asemenea sa ne asigure un confort psihic! Ca oricum marketingul isi face treaba tot la psihic lucrand.
Am uitat sa spun, am vandut Astra G in vara asta, la 274000 Km si 13 ani in perfecta stare de functionare si naiba stie daca uleiul si intrevalul de schimb au fost bune!
  • dane-dane

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua.am oCORSA C tip motor Z10XE /are la bord 245000 km.si consuma ulei<nu scoate fum pe teava de esapament>.am folosit pana in prezent, in ultimele 3 ture de schimb de ulei,ulei MOBIL SUPER 2000 ...10w40...semi- sintetic.as dori sa imi spuneti ce ulei ar fi mai indicat acum sa pun in motor?...de la un service am primit informatia ca sa pun GENUINE 10W....va multumesc anticipat si astept un raspuns.,,,PS.ce e indicat la un motor cu atatia km la bord..5w sau 10 w?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pune un ulei mai de calitate.
Si eu cand puneam "5W40 Mobil 3000" il cam papa. - este un ulei sa fie acolo. Laughing

Bine Mobil Super 2000 10W40 4L - 70 RON eu zic ca isi face treaba raport calitate pret.
Si la GENUINE 10W40 pretul este tot la fel numai ca are 5L.
Nu am idee care este mai bun.
Ceva ma bun costa.

Sau citeste pe forum de ce manca Z10XE ulei - poate cauza este in alta parte.
Sper sa fie doar uleiul cauza.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ai o masina cu motor de 1000 cmc si 245.000 km... Nu stiu daca s-a umblat in motor, nu stiu cum merge motorul, nu stiu cat ulei iti consuma, dar crede-ma ca nu e o mare mirare sa consume ulei.
Daca nu da fum si consumul de ulei nu este exagerat, posibil sa ai doar simeringurile de la supape de schimbat si mai bine mergi asa in continuare, completand. Repet, daca nu consuma foarte mult.
Baga-i un tratament de motor Rislone (engine repair 2 in 1) si ulei Liqui Moly 10W40. Daca te tine buzunarul, baga Liqui Moly 10W60.
  • dane-dane

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc T.Ion pt ajutor.....am facut schimbul de ulei intre timp iar cei de la service in loc sa puna GM 10 w ...mi-au bagat GM5w..Am citit pe forum ca la km mei de la bord(peste 245000km)e cel mai indicat 10w asa cum mi-ai scris si tu.Intrebarea mea este urmatoarea..CE SA FAC IN MOMENTUL DE FATA,SA LAS ACEST ULEI SAU SA IL ÎNLOCUIESC? (vreau sa precizez un lucru,eu circul mult cu masina pe distante lungi)
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Lasa-l asa si vezi daca il papa
daca nu il papa ramai pe 5W40, 5W30 sau ce au bagat. (5W40 la urmatorul daca nu il papa)
daca il papa treci pe 10W40
Asa pe viitor vei stii ce sa bagi

Nu conteaza asa multi kilometri conteaza consumul de ulei, in mometul acela cauti sa treci pe alt ulei, cauti cauza daca se da si la cel gros. - cum am spus conteaza si calitate la ulei.
Cum spui ca mergi multi km cred ca GM este suficent altfel bagi ceva bani in ulei.

Poti incerca la urmatorul schimb ceva mai bun sa vezi cam care este consumul, si il compari cu urmatorul pe care o sa il pui cat ulei ai completat la fiecare.
Pana nu incerci nu ai cum sa iti faci o idee care este mai bun.

Acum iti poti face o idee intre Mobil 2000 10W40 si si GM 5W... nu ai scris.
  • dane-dane

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc din nou T.ion...o sa urmaresc consumul de ulei si o sa vad rezultatul la final..(apropo au bagataGM5w30 dexos2)...stau in dubi cu aceasta greseala a lor,deoarece am citit pe forum ca dauneaza mult catalizatorului si depunere de calamina pe toba din cauza ca e subtire uleiul si ca am atatia km(deci uzura mare la motor) plus ca e si vara si uleiul e cam subtire pt acest anotimp...Ma sfatuiti sa las atunci asa?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR