Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna,

De cateva saptamani am observat apa in stanga spate. Ma gandeam ca nu am inchis bine geamul cand am fost cu masina la spalatorie (chiar daca pe usa nu parea a fi ud nimic).
Astazi, dupa 2 zile de ploi, am observat aceeasi chestie, in acelasi loc. M-am uitat prin jur si totul e uscat. Doar acea portiune, de sub pres, este umeda iar cand apas pe burete iese apa afara.
A mai patit cineva acest lucru? Mi se pare destul de ciudat ca la o masina din 2011 sa iti intre apa in masina.


Model: Astra J Sport Tourer
An fabricatie: 2011
Cod motor: A17DTR
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa fie pe acolo in zona ceva dop in caroserie sub mocheta care nu mai este sau nu etanseaza bine sau este posibil ca apa sa ajunga acolo din cu totul alta parte... la astra g de exemplu apa care se scurgea pe geamurile laterale ajungea in usa si se scurgea in interior prin zona boxelor din usi. merita verificat si asta...
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ceau. Mersi de raspuns. As alege prima varianta. A doua am verificat-o. Pe lateral nu e strop de umezeala. Doar partea de jos e imbibata in apa. o sa verific sa vad acel dop, doar ca, nu stiu cum desfac mocheta.
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
ceau. Am verificat si nu mi se pare sa fie pe la boxa. Pe usa si lateral e uscat. In schimb am desfacut plasticul de pe lateral si am ridicat buretele in fata si e plin de apa (de vreo 2 degete). Tind sa cred ca de aici apare problema si se prelinge in spate.
Doar ca nu stiu de unde apare. Dopurile de cauciuc par sa inchida etans.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai verificat daca este apa cu adevarat si nu este cumva antigel? nu este cu miros usor dulceag si nuanta roz sau verde? cum stai cu nivelul de antigel? sa nu fie de la inelele de cauciuc de la radiatorul de caldura din habitaclu. verifica si aceasta ipoteza...
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nivelul de antigel e bun.
Sigur intra apa pe undeva de la ploaie. Azi dimineata am mai scos un litru de apa ( dupa ce a plouat peste noapte). O sa o desfac in weekend sa vad ce gasesc si revin cu raspuns.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

urmareste si canalele acelea de evacuare apa din usa sa fie desfundate - aceeasi problema am avut si eu la zafira dar la usa sofer, eu am dat cu silicon sub plasticul acela care tine boxele si m-am asigurat sa fie canalele desfundate.

apa nu are cum sa nu intre in usa (pe la garnitura aceea de la geamul lateral, din exterior) insa ea trebuie evacuata prin acele canale care sint pozitionate sub nivelul chederului usii, dar daca sint evacuarile infundate apa ajunge pina la plasticul acela care la mine a fost cam in drept cu chederul si s-a scurs pe el si apoi in masina.

canalele presupun ca se pot infunda de exemplu cu folia care este aplicata pe interiorul usii si care cu timpul se desprine din lipici si cade peste evacuari - este doar o presupunere de-a mea.

tot ce am scris este doar ca idee, poate te ajuta.
eu am rezolvat asa - verificat scurgerile acelea sa fie libere + silicon sub plasticul cu boxe.
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Mersi de sfaturi. O sa le iau in considerare. Stiti cumva unde sunt situate scurgerile de la stergatoare? Sa nu pierd timp cu cautatul.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atunci e clar, intra apa pe undeva....
sigur este vreun dop sau un cheder care nu etanseaza bine. ar fi bine sa o rezolvi cat mai repede ca altfel la iarna ai patinuar in masina plus ca va da rugina rapid peste tot unde a stat apa...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
s3rgyu a scris:Mersi de sfaturi. O sa le iau in considerare. Stiti cumva unde sunt situate scurgerile de la stergatoare? Sa nu pierd timp cu cautatul.

citeste si aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=79371
Scurgerea e pe panoul dintre motor si habitaclu... e o bucata de furtun ca o palnie.
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Scurgerea e curata. Pe la boxe nu. Am dat cu vap-ul si am vazut ca apa vine de sub volan. Posibil pe la cablul de la capota? Pareri?
  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am dat cu silicon pe la acel cablu si la fel. Am dat cu vap-ul si tot intra. Se poate pe la parbriz?
Skip ads

  • s3rgyu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ceau. Problema era de la parbriz. A fost schimbat ( nu in reprezentanta) si nu a fost montat ok. Apa se infiltra intre parbriz si bord. Acum sper sa nu mai am probleme Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR