Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bony_smen_17

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am un astra J 2012 si am fost cu masina la spalatorie si dupa ce a fost spalata nu a mai mers xenonu din partea stanga.
Am schimbat becurile intre ele si becurile sunt bune.
Nu stiu care este problema. Banuiesc ca este ballastul de pe partea stanga dar nu stiu unde e pozitionat ca nu se vede si am intelesc ca ar avea o siguranta care s-ar putea sa fie arsa acolo sau sa fie defect.
Ma puteti ajuta cu niste poze sau ceva informatii daca stie cineva ?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In primul rand...ai vreun mesaj de avertizare in bord (eroare)?
Daca da, va trebui efectuata o diagnoza...,mai mult ca sigur a patruns apa in balastul de sub far..., pentru a te edifica trebuie sa demontezi farul de pe masina... Idea
  • bony_smen_17

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am descoperit problema.... a patruns apa la mufa de la balast, a fost fisurata prinderea de pe far.
Ms de informatii!
  • gess

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2010 z20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
aceasi problema o am si eu. Am observat de cateva zile ca farul este cat de cat aburit pe interior. Nu am dat importanta pentru ca am crezut ca este normal, iar acum imi apare o eroare in bord "Rechtes Abblendlicht Fehler". Din pacate atat faza scurta cat si faza lunga nu mai functioneaza deloc si ma gandesc ca droserul/ballastul/Steuergerät ul , a suferit un scurtcircuit.
Am comandat deja un nou balast si ma gandesc sa il schimb cat de curand. Cum este posibil sa intre apa in far atata timp cat el arata impecabil pe afara iar capacele de la gurile de vizitare catre corpurile de iluminat au fost bine stranse?
Ati putea va rog sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu demontarea barei fata si schimbarea+eventual etanseizarea farului?
Precizez ca aceasta problema o am la un Insignia ST din 2010 cu bi-xenon.
  • baicaniku

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2006 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut.am si eu problema asta la zafira b 2006.balast partea stanga plin cu apa. este al doilea pa care il schimb doar pe partea stanga.nu stiu cum ajunge apa il el .doar daca curge din far sau face singur condens.acesta a tinut cam 6 ani.cum se poate rezolva ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR