Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dre

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 idh17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Orice solutie de retusare a vopselui o pe o suprafata mica nu da rezultate multumitoare 100%.Chit ca e creion de retusat sau e vopsita numai intr-un singur loc mai mult ca sigur o sa se cunoasca.Daca zgarietura nu e adanca incearca cu polish ,daca nu se poate vopseste toata portiera.Foarte rar se intampla sa nu se cunoasca unde s-a vopsit dar depinde mult si de culoarea masinii.

Ps si offtopic: Pentru Razvan si restul persoanelor alergice la dacii de pe forumul asta,nu cred ca v-ati nascut in masini straine. Am avut mai multe experiente neplacute cu zmei cu masini 'tari' decat cu daciotii,primii avand proasta impresie ca soseaua e a lor avand mai multi cp.Si da,am avut dacie ,acum am opel si tico,totusi nu categorizez oamenii dupa ce conduc asta in caz ca va intrebati de ce le iau apararea.
Skip ads

  • Cristake

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De cromare jenti de aliaj ati auzit cam unde s-ar face in Romania?
  • nfc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 17DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai cat de cat putina indemanare si timp, cauta un spray la culoare (sau te duci la un magazin care iti poate prepara o cantitate mica dupa codul masinii)
Iti mai trebuie, in functie de adancimea zgarieturii, foi abrazive foarte fine (are in Praktiker), hartie adeziva (are in Metro) pentru a proteja portiunile in care nu vrei sa ajunga vopseaua (trebuie acoperita o suprafata mai mare deoarece ajung vapori de vopsea), o pasta abraziva (iti recomand Turtle Wax Rubbing Compound sau Safe Cat, de preferat Rubbing Compound), o ceara auto (Turtle Wax, Formula1, etc), o carpa mai aspra si una cu microfibra foarte fina.
Nu te speria, nu costa foarte mult produsele de mai sus, si oricum, iti vor mai folosi :lol: !
Cum procedezi:
speli foarte bine zona ce trebuie tratata, daca zgarietura nu este adanca (in acel caz vei avea nevoie si de niste chit auto), freci cu foaia abraziva de-a lungul ei pana nu se mai simte la pipait.
Dupa aceea, cureti forte bine zona, acoperi cu hartie adeziva portiunile unde nu vrei sa ajunga vopseaua, agiti foarte bine spray-ul cu vopsea si dai cu el in reprize scurte (dupa fiecare repriza astepti 1-2 min sa se usuce) de la o distanta de 20-25 cm.
Ai mare grija sa nu-ti curga vopseau (adica sa nu insisti intr-un singur loc intr-o singura repriza). Nu te speria daca nu are acelasi luciu..... acest luciu il vei obtine cu pasta abraziva (dupa ce o freci bine cu carpa mai aspra :) )
La final dai si cu ceara si gata....
Uite despre ce paste abrazive vorbesc (se gasesc la Metro).
[url=https://upload8.postimage.org/338356/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/338356/safeCut.jpg[/img][/url]

[url=https://upload8.postimage.org/338361/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/338361/rubberCompound.jpg[/img][/url]
  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am patit acelasi lucru ca si altii, adica am gasit intr-o dimineatza aripa stanga fata, si ambele usi pe stanga "marcate" cu cui sau cheie Sad.

Nu sunt f adanci, dar ajung la stratul alb de sub vopsea, si se vad destul de urat.

Aceeasi dilema o am si eu, daca o fac pe casco inseamna vopsirea celor 3 piese afectate (aripa si usi) si am inteles ca trebuie sa ma astept la ~600 RON/ piesa , deci 1800 RON Sad( , si bineinteles cresterea politei, ceea ce nu imi doresc.

Sa platesc din buzunar 1800 RON iese din discutie, mai ales ca ma pot astepta ca oricand sa o gasesc la fel.

As incerca o solutie de compromis, chiar daca nu iese 100% ca inainte, adica vopsirea doar a partilor afectate.

Daca stie cineva sa ma indrume spre o persoana / service unde se poate rezolva aceasta problema as fi recunoscator.
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal.sa ma prezint: stan patitu' . lasind gluma am patit si eu asa ceva si uite ce am aflat : cu tot casco trebuie sa platesti 100 euro fiindca este "cu autor necunoscut" iar dauna ti-o trece ca vina ta si deci pierzi bonusul . asta cica este data de" directia de reglementari din asigurari ". off record am aflat ca din accesti 100 euro se platesc daunele cu autor necunoscut , deci ne platim unii pe altii iar banii ramin in contul lor. eu zic sa o faci pe casco ,dai 100 e dar vopsesti toata fata usilor. in rest toate bune.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am fost in weekend la padure, practic in padure si acolo am trecut pe linga o crengutza si am o dungutza de la aripa fatza pe cele 2 portiere...
Ce sa fac si unde sa ma duc, nu i-am facut poze pt ca linia este fff subtire si cred ca nu s-ar vedea bine in poza. Practic daca spal masina nu se mai vede pina se usuca.
Masina e arginite Z157.
Dunga e subtire cam cum ar fi facuta cu un creion de 0.5 mm si f putin adinca (superficiala) dar se vede si nu o suport.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Incearca cu polish !
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum?
si apoi se va cunoaste ca masina a fost polishata ...
Zgirietura e f fina dar e din fata pina aproape in spate deci are 2.5 metri
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am luat o pasta de polish (16 lei)
suport din cauciuc pentru bormasina + material moale pentru polish (un fel de burete)
am incercat intai pe o portiune foarte mica si a iesit ok apoi am continuat pe toata aripa. De mentionat ca este de preferat sa aveti masina de polish cu cele 3-4 discuri in functie de gravitatea zgarieturii.
Daca faceti polish doar pe masina personala nu se merita achizitia, masina de polish, discuri si pasta de polish (diferite granulatii)

Eu nu am cumparat si masina de polish am ajuns la un cost de vreo 65 lei cu cele cumparate in conditiile in care un polish e in jur de 100 lei, dar am mai folisit sculele ulterior si pentru polish si la faruri.

P.S. Cu bormasina se poate face doar pe suprafete mici, exclus toata masina
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu vreau toata masina, doar 2 usi si o aripa, eventual si o dunga mai veche (4 cm) de pe capota spate Smile
Si as vrea si ceva mai ieftin si nu vreau sa straluceasca masina in nici un caz, ca apoi apar altele.
Vreau doar sa dispara acea dunga, de fapt e un fel de morse, linie punct linie, etc.
  • edwardedyy

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2015

  • Mesaj Privat
sall..am si eu o intrebare?Cum as putea repara zgarietura asta, trebuie sa vopsesc toata usa sau se poate vopsi decat zgarietura.Am sters putin stalpul porti Laughing .....
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Merge sa dai un polish, 95% nu o sa vezi nimica dupa... Cred ca ramane doar dunga de jos...
Skip ads

  • edwardedyy

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ms pentru raspuns.o sa merg la o spalatorie sa i dau un polish...
  • liviu9191

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Buna. Care ar fi cea mai buna solutie de remediere in acest caz? Masina a fost putin stearsa in parcare dar unghia cam agata in acele zgarieturi in cateva locuri. M-am gandit ca poate ar merge un polish si smirglu fin sau o vopsire a locului cu spray la culoare? Nu cred ca e nevoie de chit.


  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salut, din ce vad zgarietura e pe bara de plastic, deci merge cu smirgel fin si vopsea la culoare+ lac.
spor
  • liviu9191

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns . Da, e pe bara de plastic. Ma gandeam ca poate scap doar cu un polish eventual cu o pasta mai abraziva si atat.
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
pe plastic daca sunt rizuri nu ei ce sa faci cu polish, trebuie adusa suprafata "la linie". e un pic de lucru.
dar partea buna e ca nu rugineste indiferent de ce ii faci Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR