Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Sa schimbi becul stanga (sofer), scoti gatul de la bidonul de apa parbriz tragand de el in sus ca iese usor
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pentru semnul cu frana de mana, sunt mai multe posibile cauze:
- lipsa lichid defrana sau senzorul defect. conform manualului de utilizare pagina 35: Brake system, clutch system. The control indicator illuminates when the ignition is switched on if the hand brake is applied or if the brake or clutch fluid level is too low. Further information – see pages 212, 272.
- la facelift daca nu ma insel foloseste acealsi martor cu cel de uzura placute frana (la cele fara facelift se aprindea un martor galben in display-ul de la turometru).
- probleme la intrerupatorul franei de mana care probabil face contact chiar si cand frana de mana nu e trasa.

apropo, daca la vectra ti se pare greu, uite un cum e la megane:


  • VHorhat

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2017

  • Mesaj Privat
bogdanop a scris:Sa schimbi becul stanga (sofer), scoti gatul de la bidonul de apa parbriz tragand de el in sus ca iese usor

Am facut lucrul acesta, dar nu am reusit sa scot becul de la semnalizare.
  • myhayta

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998 ex: Z22SE)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut am avut o Vectra b timp de 8 ani și am fost foarte mulțumit acum vreau sa cumpãr Vectra c și as vrea niște sfaturi și cam ce motor ar fi mai fiabil eu de preferabil as vrea 1.9 150cp ãst pãrerile voastre va salut
Skip ads

  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Z 19 DT , 120 HP fara DPF
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dupa 7 ani de z19dt (care pot zice ca nu mi-a facut probleme) a 2-a masina am luat-o benzinar.
Acum daca ar fi sa aleg o masina noua sau sh as cumpara doar benzina.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Un auto benzinar 2,0Turbo de vreo 200 cp este si in viziunile mele...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nea... Eu nu simt nevoia de 200 cp... E prea mult la ce drumuri nu avem...
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt vitezoman, dar o masina puternica iti confera un plus de siguranta si incredere, mai ales in unele depasiri...
  • DoruComan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Dupa 6 ani de Vectra B y20dth, am trecut la Vectra C z18xe...
Nu-mi lipseste decat sunetul ala frumos de diesel si consumul de 5,6 extra urban
In rest,drumuri bune colegi:)
  • Bontos

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
super masina,am luato de 3 ani,dupa ce am luato am facut o revizie la ambreiaj,partea de suspensie,intretinere motor,am luato cu 221k km,acuma a ajuns la 280k si nu face figuri,apropo este motorul 2.0 dth
  • SVlad27

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut!vad ca esti multumit de opel vectra c..si mie imi palce la nebunie ce zici de motorul ala de 1.9 150 cp stoc si a fost resoftata acum are 170 cp,vor exista probleme la motor fiind resoftata imi poti da cateva sfaturi,pareri te rog frumos
Skip ads

  • Bontos

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
e foarte bun si motorul 1.9 zic eu, suntem o gasca de opelisti in maramures....da nu se plange nimeni de probleme..remapat nu merita, daca vrei putere este motorul 3.0 ,pe signum, ala face fata la bmw 525 fara probleme
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, deci acusi implinesc un an de cand eu si cu d-na vectra c combi 1.9 c, ne-am dat mana si am zis "I do".
Faza e ca parca in tot acest timp nu ne-am obisnuit unul cu celalalt...nu stiu de ce dar parca ceva nu ma leaga de aceasta masina, ceva nu e ok, ori cu mine, ori cu ea, ori....
Vin dupa o experienta tot cu o nemtoaica (deh...de la concurenta) si nu exista pt mine personal grad de comparatie. Adica masina asta fata de cealalta nu pare ceva inchegat, ceva robust, sigur si ferm, ci o chestie care da impresia unui lucru facut in graba si neterminat, ceva care ma lasa cu impresia ca oricand poate sa cedeze, sa se mai strice una-alta si sa ma lase in drum, cu toate ca nu am avut pana acum probleme majore, dar stau mereu cu un stress inexplicabil.
Pro :
- spatiu mare, chiar prea mare
- incalzire auxiliara cu webasto
- sonorizare buna, datorata difuzoarelor mari si nici decum jafului de radio
- farurile ofera noaptea o vizibilitate super, sunt chiar reusite
- ceva functii de confort pe care la concurenta trebuia sa le activezi cu interfata de diagnoza pe cand aici sunt oferite stock, nice.
Contra :
- materiale foarte slabe folosite in fabricarea masinii - tabla moale, vopsea proasta care se scorojeste pe la aripi, farurile parca sunt din celofan, apesi sticla cu mana si flambeaza, plastice nasoale la interior care scartaie,
- scaunele se dereglraza din pozitia lor si trebuie ca la 3 zile sa le reglez din nou,
- radioul e o gluma proasta(cd 30 mp3), cel mai slab pe care l-am vazut ever; nu prinde mai mult de 4-5 posturi clare, iar daca treci printre cladiri inalte sau iesi mai mult de 5 km din localitate...adio radio - penibil, o sa caut un amplificator pt antena sa vad daca se imbunatateste ceva.
- sticla geamurilor si a parbrizului parca e din zahar topit (alta comparatie nu am gasit) atat de slabe sunt. Am razuit de fix 3 ori niste gheata asta iarna, iar acum sunt numai bune de inlocuit atat de zgariate sunt cu precizarea ca racleta a fost din cauciuc
- motorul extraordinar de zgomoros, parca e o masina agricola, nemtii nu s-au inghesuit sa caute o solutie de antifonare eficienta la motorul italian si zgomotos.
- caseta de directie cu un raport de multiplicare foarte ciudat astfel incat simti in volan absolut orice pietricica sau denivelare de pe drum.
- piesele de schimb cam scumpe, asemanatoare cu cele de la bmw de exemplu, luati ca reper depilda brat fata care este cu pivot incorporat si ceva decent e de la 400 lei in sus.., o amarata de lampa stop de la 300 lei in sus si asta numai partea de pe aripa, nu si cea de pe hayon...
Mai sunt si alte chestii dar nu-mi mai vin acum in minte ca deja m-am enervat prea tare.
Sper sa-mi mai schimb parerea odata cu trecerea timpului, sanatosi sa fim.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La pro nu ma pronunt...
Dar la contra...
Tabla moale? Comparativ cu ce masina?
Vopsea care se scorojeste? Masina mea e din septembrie 2004, cu vopseaua originala pe ea si nu da seamne de oboseala... Ba chiar am o zona de vopsea sarita pana la tabla (de la un mic accident) si abia dupa 4 ani a inceput sa rugineasca... Doar zona respectiva are putina rugina... In rest nu are nici macar un punct umflat...
Farurile sunt din plastic. Nu poti avea pretentii de sticla...
In 7 ani de cand e masina la mine am raschetat cu nesimtire la geamuri si parbriz, abia se vad urme fine.. Care probabil erau acolo dar le-am vazut dupa ani si ani...
Motorul zgomotos, da, pana se incalzeste... Dupa care toarce ca un motanel... Nu stiu ce motor ai si cati km are al tau si ce consumabile folosesti dar eu folosesc filtre mann, ulei gm si motorul meu are 330.000 de km de care stiu eu, in realitate... Greu de aflat...
Caseta de directie se comporta neutru, nici subviratoare, nici supraviratoare (lucru spus si de cei de la top gear despre vectra c).
Piesele nu discut, sunt scumpe dar depinde si de unde cumperi si cu ce compari...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu ceea ce spune @jgyprime.
A mea e din mai 2003 și încã are majoritatea pieselor originale (bine are puțin peste 113000,reali) ,dar și ce am schimbat la ea chiar nu mi s-a pãrut scump în comparație cu alte mașini/modele din clasa ei.
Farurile într-adevãr s-au mai maturi datorita vremii,dar am fãcut un polish acum 2 ani și chiar a rezistat eroic.
Eu sunt perfect mulțumit de ea din toate punctele de vedere ,și am Y20DTH,motorul e un pic gãlãgios pânã se încãlzește,dar asta și datoritã distribuției pe lanț!
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Stimabililor deci haideti sa lamurim cateva aspecte :
- topicul se numeste "parerea voastra despre..." si nici decum "sa aducem ovatii...";
- din ce observ citind ce ati scris voi, aveti varianta fara facelift - aia o fi facuta mai cu simt de raspundere, pe cand a mea probabil a fost lovita de criza, cine stie ;
- @ jgiprime, ai citit printre randuri si ai dat in graba un raspuns dar daca citeai mai atent vedeai tipul masinii si al motorului cu o singura precizare : 170000 km reali si an fab. 2006;
- legat de zgomot va invit sa faceti comparatie cu 2.0 tdi de la vw, 2.0 de la bmw sau 2.2 de la mercedes, dupa care mai vorbim despre motani, tors si altele. Oricum la fel cum am mai zis o mare vina o poarta si faptul ca nu s-au sinchisit sa o insonorizeze cum trebuie.
- asta este a cincea masina dupa dacia, ford, citroen si vw, deci toate comparatiile le fac cu trimitere la precedentele.
- nici eu nu am rugina pe masina, insa lacul e sarit/scorojit la extremitatile de jos a aripilor, iar vopseaua mi se pare de o calitate foarte slaba, probabil as reusi sa o zgarii si cu unghia; tabla e moale deoarece au reusit diversi destepti sa-mi lase cate o adancitura cu carutul de cumparaturi...deci tabla de conserva, ce naiba mai faci in cazut unui accident, nici nu vreau sa ma gandesc.
As fi vrut sa pun niste poze cu bubele mentionate (mai ales zgarieturile de pe geamuri care m-au deceptionat cel mai tare) dar nu stiu cum, poate o sa am timp vreodata sa studiez problema.
Nu vreau sa fac vreo polemica pro si contra insa vreau argumente care sa-mi schimbe parerea in bine despre aceasta masina, dar nu fantasmagorii gen top gear sau autobild ca aia nu conduc masini SH pe drumurile din Romania.
Toate cele bune.
  • Yamahaia

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Eu am parere buna despre Vectra C, dupa 1 an si jumatate de utilizare...asta probabil pentru ca nu am avut probleme inca. Am varianta facelift. Cred ca raportul calitate/dotari/pret m-a convins la acel moment sa o cumpar. Masina mea are cred 90% din dotarile full ale modelului (lipsa piele, buton inchidere portbagaj...nu stiu daca mai este alta dotare in plus la alt model).
Cu banii care am cumparat-o la acel moment nu gaseam altceva sa aiba dotarile Vectrei, unele din ele fiind un must have opinia mea ( faruri xenon din fabrica adaptive, pilot automat, navigatie, incalzire scaune, incalzire parbriz etc).
Partea cu tabla si farurile din plastic...ma abtin, masina cand am cumparat-o abia adusa din Germania era impecabila...dar cu timpul drumurile si conditiile din tara noastra (praf, pietre etc.) au facut facut sa apara o serie de puncte pe vopsea, geamuri cu zgarieturi fine etc. Nu mai vb de articulatii care deja dau semne de oboseala.
Concluzie, masina merita in functie de banii cheltuiti atat la cumparare cat si in utilizare.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la tabla in general...Vw, Audi, Skoda sunt varza comparativ cu Opel. Am un coleg cu Audi A4 din 2010 care are cupola ruginita .Iar aripile si pragurile ...jale! Socrul meu are Astra H din 2001 si arata aproape perfect la tabla!
In plus, Vectra C are capota din aluminium...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poate astra g din 2001..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR