Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ciprian.0404

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Motorul intrerupe, in sarcina se plafoneaza

Va salut, am o problema cu un Vectra C, sa va explic:
Acum 2 luni, in timp ce ma intorceam de la un drum Bucuresti-Bacau dupa vreo 200km parcursi masina a inceput sa intrerupa la accelerare, dupa care s-a aprins martorul motor, daca calcam pedala la fund incepea sa palpaie. Am ajuns asa la Bacau am fost la un service si a inceput investitia...
-schimbat: bujii, bobina, distributie, chiuloasa, senzor temperatura, filtru benzina, aer
-curatat: clapeta acceleratie, EGR, admisie
-verificat: instalatie electrica motor, injectoare, catalizator, sonde lambda,canistra carbon...
Meseriasul a descoperit ca la injectorul 1 nu primeste comanda, dar firele ar fi ok...posibil ECU defect?

Am nevoie de un sfat, o idee, a mai patit cineva la fel?

Cod(uri) eroare: p0300, p0301 permanente, p1120, p1122, p1550 intermitent
----
Model: Vectra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Z16XE
Skip ads

  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am avut aceleasi bube la acelasi motor, erori cu rateuri, clapeta si multe altele, am si uitat la cate erau. Stiu ca suna tampit dar eu asa am rezolvat: schimbat bateria. Aveam aceleasi erori, daca le stergeam cu OP-COM mergea bine 1 km apoi iar aiurea, si cand am vazut la masurare live ca dadea 11,7 V la baterie am ramas masca. Am dat o fuga la un magazin la intrarea dinspre Balcescu (sunt tot din Bacau Very Happy), cumparat si trantit o baterie noua in locul celei vechi, si surpriza, mergea perfect. Am sters iar erorile si de atunci (2 ani jumatate) nu mai am nicio problema de genul. Ia legatura cu cristi_bv sau dancuciureanu daca bateria ta este in forma, ca sa-ti confirme daca este ECU sau nu, si te pot ajuta si cu reconditionarea eventual.
  • ciprian.0404

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspus, acum am masurat bateria, surpriza 11,8v .... maine o schimb si revin cu detalii
  • ciprian.0404

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am schimbat bateria, nici o modificare...masina face la fel....eroare P0301
Merge la fel si pe benzina si pe GPL..eroare P0301
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
OBD-II Trouble Code: P0301 Cylinder 1 One Misfire Detected
https://www.obd-codes.com/p0301
  • ciprian.0404

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ! Am inlocuit calculatorul de motor... Very Happy
  • APopescu131

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Cat te-a ajuns calculatorul motor cu tot cu cip cheie si imobilizator motor? Nu era mai rentabil sa il repari? Intreb ca sunt intr-o situatie asemanatoare cu p0300 si 0303 la inceput, acum s-a mutat pe cilindrul 1 respectiv p0301, la mine functionand perfect pe GPL si exact ca la tine pe benzina. Am inlocuit bobina, curatat injectoare, curatat EGR SI clapeta acceleratie, schimbat pompa benzina... Am vorbit cu Cristi de la Brasov si mi-ar fi spus ca totusi este pe parte mecanica defectul. Daca ai luat doar calculatorul, presupun ca a trebuit sa il "inveti" dupa masina. Unde ai facut in acest caz operatiunea si cat te-a ajuns?
  • ciprian.0404

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Calculatorul din pacate nu s-a putut repara.... l-am cumparat fara cip si fara imobilizator (se poate imperechea cu ce ai tu pe masina), pretul a fost de 350 ron (best deal Smile) Iar pentru imperechere 300 ron la un tip din Bacau.
La tine nu cred sa fie problema calculatorul....mai degraba vreun injector, chiar daca le-ai curatat (parerea mea)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR