Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am achizitionat de curand o Zafira B, cu multe dotari ...mai putin senzori de parcare.
Am avut pe fosta masina-Astra H si pot spune ca sunt de mare ajutor in aglomeratia si traficul urban.
Ce ar implica ca si costuri si piese montarea senzorilor de parcare, as prefera GM pe masina.
Am desfacut in dreapta spate in portbagaj, am 2 mufe(se vad in poze). Butonul dedicat din bord nu il am(poza) .Cablajele originale, oare sunt trase pana in bara, respectiv in bord unde era butonul pt. senzori? Poate fi ceva gen plug&play?
Daca cumpar senzorii, modulul, si schimb butoanele functioneaza? Sau implica mai multe modificari?


Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!
Nu stiu ce sa zic, la a mea acolo in spate dreapta e un compresor de aer, alte cablaje nu am vazut sa fie pe acolo dar totusi e posibila si varianta ta, sa fie precablata pentru senzor parcare, a mea e din 2006.

Sigur te-ar putea ajuta @Edwin Smile

An nou fericit va doresc!
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Nu am nici un compresor acolo am doar mufele din poze...
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
De la ce sunt aceste mufe?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei senzori originali trebuie sa schimbi blocul de butoane cu unul care are si optiunea de senzori parcare + modul + senzori ( bara speciala pe care sunt montati ) +instalatie+ activare. Cablajul de la senzori la modul sigur nu exista pe masina. FIrele de la blocul de butoane s-ar putea sa fie daca masina a fost precablata pentru montare senzori, dar 100% nu-ti poate spune nimeni, doar dupa o verificare "la fata locului" prin demontarea blocului de butoane. Eu am montat senzori electromagnetici (EPS )+camera marsarier deoarece am kitul OPC line pe bara spate si nu mai este loc pentru senzorii originali. De altfel a fost mult mai ieftin decat sa montez senzorii originali. Smile

P.S. Cel mai probabil ai roata de rezerva..din acest motiv lipseste kitul de umflare roti de care vorbea colegul mai sus.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Ca tot veni vorba, eu as vrea sa-mi cumpãr suportul pentru roata de rezerva. Din cate am vazut sub masina as avea doua suruburi sudate de caroserie din fabricã, deci teoretic ar trebuii sa pot monta si eu suportul si roata de rezerva chiar daca am compresor pe ea nu?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Desigur, poti monta suportul pentru roata de rezerva chiar daca ai kit-ul in portbagaj.
  • patraulea80

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Da, nustiu daca chiar se merita montarea de senzori original GM. Cred ca implica costuri mult prea mari si daca masina nu are cablajele trase din fabrica implica si niste modificari nejustificate. Eu calculasem asa:
Gasisem modulul pt senzori sh, undeva la 150 lei,butoanele si pt senzori inca 150 lei. Senzorii se gasesc si ei , si noi si sh dar fara cablajele aferente... deci totalul sa zicem si cu manopera, ar duce mult peste 500 lei. Banuiesc ca la banii astia iei ceva aftermarket bun.
Edwin, eu am tot kitul Opc deci inteleg ca oricum nu pot monta asa ceva.
Ajuta-ma cu niste sfaturi, inteleg ca ai montat electromagnetici, nu mai e nevoie sa gauresc nici bara...Chiar sunt mai buni fata de cei clasici ? Cat a costat toata investitia? Imi poti face o recomandare , sa caut o marca anume?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu pot sa fac o comparatie pentru ca n-am avut si cei originali... Insa iti pot spune ca la mine functioneaza perfect. Singura problema apare cand ploua abundent si stropi de apa se preling pe bara...atunci primesti alarma falsa. In rest eu sunt foarte multumit.

Sincer nu mai tin minte exact cat a costat kitul, si de unde am cumparat. Cauta in topicul de prezentare a masinii..la data respectiva am scris acolo despre costuri.

Intre timp am gasit cutia...arat asa:



  • vla_dut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Am cumparat senzorii, modulul, si schimb butoanele din bord, pentru senzorii de parcare sunt aceleasi fire ca si la colegul de mai sus si tot nu functioneaza. Am pus diagnoza si nu vede nimic iar pe modulul s.p. nu ajunge nici o tensiune. Sa mai fie ceva de montat ? Astept un raspuns. Multumesc...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Pentru senzorii de parcare barã fațã, este modul separat sau este modul comun cu senzorii spate? Ms.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR