Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • spoe
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 19 Feb 2008
  • Astra 2005 1.7 CDTI
  • Bucuresti
  • spoe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de toate,vreau sa spun ca am dat search pe intreg forumul si nu am gasit nimic ce m-ar putea ajuta.

Am dat peste o problema destul de stupida ca sa zic asa, si anume ca nu reusesc sa schimb un bec de faza scurta pe un Opel Astra H.Am citit in manual toti pasii,am respectat,doar ca nu reusesc sa scot becul propriu-zis din soclu,deoarece nu da nici un detaliu in privinta asta.Nici nu am acordat mult timp problemei,dar am observat pe lateral,mai pe mijlocul soclului ca se aflau 2 clame dar care pareau destul de rigide.

Probabil este deja destul de evident ca nu am mai schimbat un bec de masina in viata mea,deci rog a nu se face prea mult misto de intrebarea mea Smile.
Multumesc
Skip ads

  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Becul faza scurta H7: virezi rotile maxim stanga sau dreapta(in functie pe ce parte trebuie sa schimbi) , deasupra rotii , in contraaripa exista o trapa de access de forma patrata de plastic, tragi de acea trapa si o lasi in jos pe roata, apoi vei da peste un capac de cauciuc care acopera spatele farului, il scoti si ai sa gasesti pipaind soculul becului , se roteste de soclu(nu mai tin minte daca in stanga sau dreapta) si ramai in mana cu soclul si in acesta este becul.
Uitate prin fata farului sa iti faci idee cam pe unde trebuie sa introduci becul in soclu
Ai grija sa nu atingi partea de sticla a noului bec , il introduci in soclu, si apoi il introduci in locas tot pe metoda orbeste, rotesti de el in partea opusa fata de cum l-ai desfacut si pui in capacul rotund si inchizi trapa
Cam atat Smile
  • spoe
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 19 Feb 2008
  • Astra 2005 1.7 CDTI
  • Bucuresti
  • spoe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat


Becul l-am scos din far,am inteles tot procesul,dar nu imi dau seama cum procedez cand ajung la pasul din imaginea atasata.Am vazut niste clame pe lateralul soclului dar cand trageam putin de ele spre exterior pareau foarte aproape rupere
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
spoe a scris:

Becul l-am scos din far,am inteles tot procesul,dar nu imi dau seama cum procedez cand ajung la pasul din imaginea atasata.Am vazut niste clame pe lateralul soclului dar cand trageam putin de ele spre exterior pareau foarte aproape rupere


Trebuie sa rotesti de soclu pana se slabeste din sistemul de prindere, apoi il scoti si ai sa ajungi cu el exact ca in poza
Dupa ce ai scos soclul+bec tragi de marginea rotunda a becului in sus si acesta va iesi, apoi il pui pe cel nou
Sper ca am fost explicit
Skip ads

  • spoe
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 19 Feb 2008
  • Astra 2005 1.7 CDTI
  • Bucuresti
  • spoe

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu scosesem soclul cu becul..dar nu reuseam sa scot apoi becul din soclu Smile..deci tot ce trebuia sa fac era sa trag in sus de el.

Multumesc mult krazyeone!
  • Sorin Alin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Z14XEP imi lipseste un surub cel care tine soclul la faza scurta imi puteti spune de care ii si cu ce pas marunt sau mare merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR