Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
iliecsorin a scris:
Rapcore a scris:Am un astra g z14xep. ........ am mers pana la Bucuresti cu 180-200km/h ....


ca sa nu apara polemici iar specifica si tu: 200 km/h erau la vale sau in cadere libera ? sau masina e tunata ? stiu ca in carte scrie max 182 dar eu nu am prins mai mult de 175.


Nu i-ai dat tu bine,ce-i drept nu recomand...........eu cu benzina de 95 i-am dat o singura data 185,mai mult nu mi-a venit s-o tin pentru ca abia mai urca si nu e chiar "confort" la viteza aia
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Imi vindea gogosi un domn cu aceasta motorizare cum ca 5% ii consuma si doar atat (culmea cica si in oras si afara la fel ).
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mircea neicu a scris:
iliecsorin a scris:fiindca nu am BC am apelat la clasica metoda expusa si de colegi: la 590 km pe jurnalier am bagat 43,5 litri. deci un consum extraurban (in proportie de 95%) de 7,37%. Cu AC, bagaje, nevasta si copil. Satisfacator as zice eu, dupa 13k km la bord.
Am avut si momente cu 180 km/h, am avut si momente in care am stat mult la semafoare din cauza lucrarilor (valea oltului, dn1).
Nu stiu ce benzina folosesc altii dar eu nu am folosit decit top premium 99+ de cind o am (o mica exceptie de 10 l de benzina de 95).
Consumul in oras nu l-am facut si nici n-o sa-l fac prea curind pentru ca nu-mi car fundul la serviciu cu masina.
Si cred ca e mai concludent un test la 600 km parcursi decit unul la 50 sau 100 km.

un pic cam mare consumul tau, mai ales ca in cea mai mare parte ai mers in afara, inseamna ca stilul de condus a fost mai nervos sau nu "s-a lasat" de tot motorul.
eu am observat la z14xep ca daca mergi mai linistit, adica nu sari de 120 km/h, consumul este sub 6 sau pe acolo, benzina de 95.
la drum intins, mers la consum, am avut si 5,6 (plin pe plin).


apropo de ce zice mircea neicu : am avut si eu o perioada in care am alimentat numa' cu OMV100....si consumul a crescut. cand am revenit la benzina 95 (OMV, Petrom, Mol) am remarcat ca a scazut consumul. era o discutie p'aci pe undeva legat de cifra octanica a benzinei si efectele asupra motorului. concluzia era ceva de genul ca la motoarele de capacitate cilindrica mica si aspirate, benzina cu cifra octanica mare nu aduce un plus substantial de putere, doar un consum marit... nu mai stiu pe unde e topic-ul dar in linii mari cam asta era concluzia, erau si niste explicatii mai tehnice...

mircea neicu a scris:eu zic ca z14xep nu-i chiar motorul cu care sa mergi constant blana la 180km/h sau pe acolo, cai putini, motor mic.
si apoi nu sunt multe drumuri in romania unde sa poti merge linistiti si in siguranta cu peste 120km/h.


am facut distanta Karlovac (Croatia) - > Beograd (Serbia) constant cu viteza 160-180km/h (pe ceas)....asa se mergea. pe distanta respectiva (500km) am consumat 1 plin si inca vreo 15L ..... ce am castigat? ... sa vedem:
- un consum de mi-au dat lacrimile
- am castigat maxim 1h ca timp
- am fost rupt de oboseala (Astra Classic Hatch nu e chiar o masina stabila la vitezele alea)
- imi vajaiau urechile apoi de la zgomot.
- bonus: a trebuit sa schimb periile de la alternator.

deci intr-adevar, Z14XEP nu e ptr asa ceva....poate merge in stilul asta daca vrei mortis, dar nu e pentru asa ceva....
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Peste 120 km/h consumul creºte exponenþial. La 130km/h în treapa a V-a de vitezã ai turaþia de cuplu maxim, adicã 4000 rot/min. Adoptaþi aceastã vitezã de croazierã (pe autostradã) ºi veþi avea un consum decent. Astfel, nu veþi solicita maºina peste puterile ei totodatã respectaþi ºi reglementãrile de vitezã.
Skip ads

  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Drum la mare si inapoi, 482 km pe jurnalier, plin de 43,82 litri, un pic de aer conditionat. Iese o medie de 9,09. Mult fata de anul 2011 cind am facut ultimul test. Am stat mult pe la 160 km/h, ce-i drept am avut si unde. E clar, trebuie s-o las mai moale daca vreau sa-mi ajunga un plin pina la Vatra Dornei, un pic peste 500 de km.
O intrebare totusi: daca am mers pret de vreo 20-30 de km pe galben la rezervor si am bagat ~44 litri, unde naibii intra 52 de l in rezervor ? Sau mint in carte ?
  • deleted-94424

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu s-a mai scris de 5 ani pe acest post dar revin eu:
ASTRA CLASSIC 1.4 TWINPORT (Z14XEP) consum:
- extraurban (singur in masina) intre 5.5%-6.5%, depinde cum o calc
- extraurban (4 oameni in masina + portbagaj full) intre 6.5%-8%, tot in functie de viteza
- urban (Bucuresti) pe dist de 20km (Dristor-Pipera-Dristor, singur in masina) 12.5%-13% (fara AC, doar cu caldura data drumul, ca e iarna).

Despre masina: e din 09.2017 are 40,000 km in cap (ma rog, mai are 8 km pana acolo dar pana cititi voi postul sigur ii fac si p-aia!), luata cu 21,500 km in 2015 de la o colega de 50+ ani, care prefera metroul in locul aglomeratiei din Buc.

Cand se lasa motorul asta? La 100K? Sau o sa continue sa consume asa pana la pensionare? Extraurbanul mi se pare aproape de carte dar urbanul e ingrozitor. Mentionez ca schimb in functie de treapta si cat de liber e drumul, intre 2800 si 4000 de ture, fara mers sportiv. E ceva in neregula cu ea, cu mine sau cu rodaju care nu stiu cum i-a fost facut? (ma gandesc ca a mea colega a zis ca ea folosea masina doar la iesiri din Bucuresti, in concediu, si-atunci ar explica de ce la exterior consuma bine si la urban e repetenta!)

Deasemenea, ca si Iliecsorin, inca ma intreb care e capacitatea reala a rezervorului? Am intrat pe rosu, am facut plinul si au intrat 42L. Pana la 52 mai sunt 10... P-aia, pe restul, ii bag pe esapament? Nu sunt 4 sferturi a cate 13l? Inainte sa ziceti "Nu" sa stiti ca cel putin primele 2 aproape coincid: f putin sub jumate acul de la rezervor, facut plin = 25L. Singura explicatie gasita: 12l sfertul de rezervor, 4l o rezerva cine stie pe unde pusa (eventual sub a2a linie rosie) si inca vreo 5L intre cele doua linii rosii.

In rest, numai de bine am de zis de masinuta! Chiar nu vrea nimic in afara de becuri, filtre si ulei. Fix in ordinea asta!

Multumesc oricui pentru clarificari.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@LDumitrache, nu te supara, dar acest topic e despre consumul de benzina al acestui motor...Totusi, raspunsuri la intrebarile tale nu cred ca pot sa-ti dea decat poate proiectantii motorului...Sunt convins ca si alti colegi s-au intrabat (ca si mine): la ce ti-ar folosi aceste date?! Exista topic dedicat EGR-ului, dar nici acolo nu vei primi raspunsuri ;la intrebarile astea.

ON: Astra mea din semnatura, mi-a consumat cam mult in vara asta. La acelasi drum (Sibiu-litoral Bulgaria), acum 2 ani a mancat 6.5% iar anul asta 7,2-7,5% ...anul trecut n-am fost...Ce ar trebui sa verific, sa curat?...cumva clapeta de admisie si tot ce e pe-acolo? Ar putea fi de la uzura distributiei?...masina are 190.000km reali si nu i-am schimbat (inca) distributia. Face ca diesel-ul la relanti la cald, in rest n-am probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR