Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Poate fi contact fals care da tensiune numai in gol. Leaga un bec si incearca sa masori amperajul.
Skip ads

  • ToXicLi0N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Corsa C Z13DT e masina cu probleme. Care siguranta e ?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Faza scurta dreapta=F37...F.scurta stanga=F36.
  • ToXicLi0N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu e siguranta problema
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"Ghinion"...asta inseamna ca trebuie sa masoare cineva care se pricepe,se descopere unde e problema.Probabil e un fir rupt pe undeva...ar putea fi firul de masa...e nevoie de un multimetru si pricepere,ca schemele sunt pe acest topic (pagina 1).
  • ToXicLi0N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am fost la electrician si mi'a zis ca e din cauza ca dc am pus becuri de 100,trebuia de 55. Sincer habar nu am ce a facut acol. A luat suportu cu becu care intra in far, a mers inauntru si dupa 30 de secunde a venit cu el si dupa a mers, cand l'am intrebat ce a facut a zis ca o facut sa mearga : )).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Inteleg ca nici tu nu vrei sa ne lamuresti pe noi...
1.Nu ne-ai spus ca ai pus becuri de 100W.
2.Ti-a lasat becul de 100W sau a pus de 55W?
3. In stanga undeziceai ca merge,ai de 100 sau de 55?
...Probabil era topit soclul,oxidate contactele de la curentul si temperatura prea mari de la becul de 100W. L-a curatat (reparat)...Cat ti-a luat?
  • ToXicLi0N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Aveam de 100 si in stanga si in dreapta, le aveam de aproape 1 an si nu mi'au facut probleme. Inca nu le'am schimbat o sa le schimb saptamana asta care vine. 10 lei mi'a luat.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
OK.Bine ca ai rezolvat problema si ieftin...Stiai ca becurile de 100W pot sa-ti strice oglinda si/sau plasticul din fata de la faruri?...cu mufa becului ai constatat deja.
Daca vrei lumina mai puternica si mai alba (dar nu cu foarte mult),poti pune becuri de 55W Osram Night Breacker,dar...sunt mai scumpe si nu tin asa mult ca cele standard.Eu am din astea si pe faza scurta si pe lunga,din vara trecuta (iulie).Inca nu s-a ars niciunul,dar,sunt pregatit si nu voi fi surprins daca se ard.Daca tin mai mult de 1 an,zice lumea ca e bine Smile. Eu am gasit cele mai mici preturi la oferte la emag.La magazine sunt mult mai scumpe.
  • Laurentiu84

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am si eu o problema, la corsa c 1.2 2001, benzina! Siguranta F26 de 20 A este arsa si nu imi functioneaza bricheta, dar luminile de mansalier functioneaza! Am incercat sa o schimb , dar in momentul in care am pus noua siguranta de acelasi amperaj mi sa aprins tot bordul!
Multumesc
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Poate ai un scurt undeva, de-aia ti s-a ars siguranta anterioara.
Verifica firele brichetei, daca scoti burduful de la schimbator poate reusesti; daca nu, scoate toata consola. Nu stiu cum ai tu contactele, poate ar fi bine sa scoti si borna minus de la baterie inainte.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Laurentiu84 a scris:Buna ziua!
Am si eu o problema, la corsa c 1.2 2001, benzina! Siguranta F26 de 20 A este arsa si nu imi functioneaza bricheta, dar luminile de mansalier functioneaza! Am incercat sa o schimb , dar in momentul in care am pus noua siguranta de acelasi amperaj mi sa aprins tot bordul!
Multumesc

Bun venit in club!
Ar fi de ajutor sa ne spui in ce conditii s-a ars siguranta (daca stii,cand si de ce).O siguranta nu se arde din senin,fara un motiv special.
Pe schema,bricheta e alimentata prin F25 (20A) si nu prin F26 de 15A....o fi gresit pe schema?...e posibil,s-au mai vazut cazuri.
Ce legatura au luminile de...se spune marsarier (din franceza:marche arriere=mers in spate).
PS: acum m-am uitat si da,luminile de marsarier sunt si ele alimentate prin F25 ca si bricheta (asa e pe schema).
Bricheta are un beculet care e legat la circuitul de lumini...o fi ceva pe acolo?
Skip ads

  • Laurentiu84

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Scuze pentru greseala! Multumesc pentru raspunsuri!
Asa am luat masina, cu bricheta defecta, dupa care am observat si siguranta arsa, pe care am incercat sa o inlocuiesc, dar nu pot deoarece in momentul in care pun siguranta, se aprinde bordul, suna buzerul! O sa schimb bricheta si o sa verific firele! Ciudat este ca functioneaza luminile cu siguranta arasa!
Multumesc
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am corsa c 1.3 cdti din 2003 luna 8, motor z13dt 51 kw, rog pe cineva care are tis instalat sa imi spuna pentru ce este fiecare releu in parte ex: primul galben de sus pompa de motorina din rezervor.....etc am atasat doua poze cu releile multumesc!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Uita-te la pagina 1 a acestui topic.Ai acolo toate schemele.Diagrama 13 e cea pe care o cauti..
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc dar nu caut sigurantele, caut releile sunt in schema de ex: K46, de unde stiu eu ca K46 este de la injectore sau de la ventilator etc..Smile
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
K46 e pentru spalatorul farurilor -> Diagrama 7 sau 8...e drept ca puteau sa scrie si releele la Dig.13,dar,asta e...Uita-te pe scheme si vei gasi releele...trebuie doar sa intelegi schemele.Daca ai vreo problema,stii unde sa cauti Smile.
  • marcu19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
da corect ce spui, dar nu toti intelegem schemele Smile doar daca desfac instalatia de la masina Smile)) mecanica da electrica nu Smile)) daca as stii as scrie pentru toata lumea care cauta releie Smile cu k46 e un exeplu mersi
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama ca e un exemplu...si eu,tot ca exemplu ti-am spus ce face k46.
  • anda37

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara!exista aici cineva care poate sa-mi repare si mie un compresor de opel corsa c 1.4 benzina .nu stiu exact ce problema are ca asa am luat-o.de unde am luat-o mi-a spus ca trebuie bagat freon dar binenteles ca mi-am luat teapa ca nu aia era problema,iar altii mi-au spus ca trebuie schimbat compresorul,altii ca se poate repara...etc.credeti ca as putea sa-l repar?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR