Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Marrios

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Mi-am luat in 2016 o Insignia cu motor 1,6 CDTI (B16DTH) si suma de care dispuneam m-a determinat sa nu aleg xenoane, lucru de care imi pare foarte rau acum.
Farurile cu halogene sunt destul de slabe astfel incat daca carosabilul e umed, vizibilitatea e destul de proasta. Degeaba mi-am luat o masina mai performanta (fata de vechiul Astra 1,6 pe benzina din 2006, care avea niste lumini superbe chiar daca tot halogene) daca trebuie sa ma chinui noaptea din cauza vizibilitatii.
Asa ca m-am hotarat sa schimb ceva.
Varianta 1. M-am gandit intai la xenoane aftermarket, avand in vedere ca becurile sunt cu lupa si am si spalatoare de faruri. Insa se pare ca sunt probleme cu RAR-ul daca instalatia nu provine tot de la OPEL astfel incat sistemul sa fie omologat. Mai mult decat atat masina fiind plina de electronica n-as risca sa pun niste chinezarii iar varianta OPEL e mult prea scumpa aftermarket, am inteles ca peste 1500 euro.
Varianta 2. Am cautat niste halogene mai puternice insa pe soclu HIR2 nu prea se gasesc decat cele standard. Am gasit totusi OSRAM 9012CBI HIR2 Cool Blue Intense 55W 12V PX22D la Emag care se pare ca au 20%+ nivel de iluminare. Deasemenea nu mi-am data seama daca sunt cate un bec pe fiecare parte sau cate doua.
Daca cineva dintre voi a experimentat una din cele 2 variante m-ar ajuta mult niste informatii, Eventual daca varianta cu xenoanele aftermarket poate fi aplicata legal (exclus varianta mult prea scumpa de la OPEL) m-ar interesa daca stie cineva niste furnizori/montatori in Iasi.

Mai e ceva... Am aproape 30.000 km si nu am pus inca Adblue, in zona capacului rezervorului de motorina nu exista un alt capac, iar la bord nu s-a aprins nimic inca referitor la acest lucru. Stie cineva daca tipul asta de motor necesita Adblue?

Multumesc
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai nevoiede adblue. Mie mi-au spus asta cei de la opel ca am testat noua insignia si mi-au recomandatmotorul de 1.6 si au spus ca la anul schimba treaba cu acest lichid .
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
"Nu are nevoie" e impropriu spus. Insignia, cu motor diesel si cu o cutie automata are Adblue - asa cum e a mea din 2016. Pentru ca acelasi motor (in cazul meu B20DTH) pe o cutie automata, consuma cu aproape 50% mai multe grame CO2/km decat acelasi motor cu o cutie manuala (din cauza pierderilor de la convertorul de cuplu daca nu ma insel). Si pentru a "adera" la EURO6 s-a introdus acest lichid - altfel era incadrat la EURO 5 probabil. Treaba e la fel si la alte marci. In rest, mai au doar camioanele Adblue.

Referitor la becuri, eu am pus Osram Night Braker pe o alta masina care a venit din fabrica cu halogen (bec lupa + spalatoare faruri) si am fost foarte multumit de ele. Din pacate nu aveam daylight pe acea masina asa ca mergeam non stop cu faza scurta aprinsa ceea ce a insemnat ca se ardeau dupa 1 an de folosinta si trebuiau schimbate. Probabil ca daca masina avea daylight si nu eram nevoit sa aprind faza scurta si pe zi de fiecare data tineau mai mult. Dar chiar si asa, merita pentru siguranta si vizibilitatea pe timp de noapte. Pe ploaie, asa si asa, peste halogen dar nu extraordinar.
Din experienta, cea mai buna vizibilitate o ai cu farul cu xenon de la mama lui farul, "fabrica model".
  • Marrios

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate cu nivel de iluminare peste standard pe soclu HIR2 nu exista decat OSRAM 9012CBI HIR2 Cool Blue Intense 55W 12V PX22D. Osram Night Braker se gaseste doar pe soclu H1 si H7.
Daca ma informau corect cei de la OPEL as fi facut un efort de inca 1000 de euro pentru xenoane. Oricum ma consider pacalit cu halogenele astea cu becuri HIR2, care mai si costa 150 lei bucata, si care nu ofera o minima siguranta pe timp de noapte.
In rest pana acum nu am avut nici o problema cu masina.
  • Marrios

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Mi-am luat pe HIR2 OSRAM 9012CBI HIR2 Cool Blue Intense 55W 12V PX22D si sunt o frectie la picior de lemn. Lumineaza mai bine cu max 20% adica mai nimic iar lumina albastra deloc. Noaptea daca carosabilul e umed trebuie sa merg cu max 80 km pe ora ca vizibilitatea e foarte proasta. Ma fleseaza logan- urile si cielo -urile ceva de speriat sa le fac loc. Am intrebat la OPEL cat m-ar costa sa pun xenoane si mi-au spus ca trebuie inlocuite farurile chiar daca au lupa si spalatoare deoarece cele cu xenon sunt diferite. Asa ca mi-au facut o oferta de 15.000 de lei , cam cu cat le-am dat vechiul meu Astra din 2006 buyback. Asa ca decat sa risc un accident din lipsa de vizibilitate m-am hotarat sa-mi pun xenoane aftermarket.

Daca cineva stie in zona Iasi vre-un montator autorizat Philips sau OSRAM care monteaza xenoane aftermarket si dau si garantie as aprecia ajutorul.

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR