Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • Maximilian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Un prieten de-al meu are un Opel Rekord C, motor 2.2 6 in linie, 4 usi, momentan in stare destul de proasta. Vreau sa il ajut sa il restauram, insa am nevoie de cateva informatii.
1. Unde pot gasi piese pentru acest model?
2. Ar mai fi o optiune sa mai ia o masina si sa faca din 2 una...depinde de ce va gasi, vom alege care ramane de piese. Stiti pe cineva cu un Opel Rekord(nu conteaza varianta, 2-4 usi, motor, etc) care vrea sa scape de el? Mentionez ca nu o duce prea bine cu banii, deci o varianta mai ieftina ar fi buna.
3. Exista dezmembrari pentru acest model?
Eu am un Ford Granada '82, l-am restaurat, insa m-a ajutat mult faptul ca am gasit un om pasionat de aceste masini, care le dezmembreaza si de la care am facut rost de foarte multe piese bune.


Multumesc anticipat.



Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Piese mai exista cate ceva , depinde de ce anume aveti nevoie. Problema cea mai mare e faptul ca magazinele nu prea au documentatie legata de acest model , astfel nu ai cum sa ajungi la anumite piese chiar daca ele exista inca prin depozitele Opel.

Asa la prima vedere masina nu arata rau si e laudabil faptul ca prietenul tau vrea sa o restaureze.Mai ales ca e unul din modelele mai rare , avand 6 cilindri si ar fi pacat sa se piarda.
  • Maximilian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eeh...masina arata mai bine in poze decat in realitate. Pragurile sunt mancate cu totul, pe dedesupt insa nu arata prea rau. Sper sa gasesc un magazin specializat pe acest model, de unde sa putem face rost de piese. Sunt in continuare deschis sugestiilor.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Elemente de caroserie se mai gasesc pe la producatori , cu putin noroc le vei putea comanda de la magazin fara prea multe complicatii.

Un magazin care sa fie specializat pe modele vechi , mai ales Opel poti fi sigur ca nu vei gasi pe la noi.Ideea e sa iti faci rost de documentatie si sa mergi la magazin , la oricare din ele , cu codurile pieselor de care ai nevoie.E singura modalitate de a le cumpara din pacate...
Skip ads

  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Stiu ca masina nu avea un geam lateral dreapta fata daca nu ai gasit am eu unul ieftin. benzina pana la tara sa il iau 25 ron.
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bAndrei are masini clasice si mai face rost de piese.asa ca cine are nevoie de ceva piese sa-l contacteze
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
merci de reclama Smile da ce za zik, fac si eu ce pot
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dai comision ? oricum,vad ca maximilian nu este interesat sa-si gaseasca piesele... eu stau cu zilele pe forumuri/siteuri si fac ture pe la dezmembrari
Skip ads

  • Maximilian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu trage concluzii aiurea. Eu am postat anuntul, de discutat se discuta privat Very Happy ! Oricum, piesele nu-s pentru mine, ci sunt pentru un prieten, si l-am pus in contact cu bAndrei.
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si cum vrea s-o faca ? reconditionare in stare cat mai originala sau se merge pe o "reactualizare"
  • Maximilian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deocamdata scopul lui imediat este sa o faca sa mearga. Dupa ce o face sa mearga se va hotari daca va merge spre o restaurare completa(cat mai aproape de original de in stare de functionare cat mai buna daca il va tine buzunarul...eu l-am avertizat ca va baga bani mult mai multi decat poate sa estimeze macar in ea...experienta o am de la masina mea), ori o va vinde si va lua altceva(probabil tot un Opel Rekord dar in stare mai buna).
  • Maximilian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bine ca mi-ai adus aminte de restaurarea asta..(eu zilele astea m-am ocupat de reconditionarea jantelor mele de aliaj pentru Granada)...

Am incercat sa facem franele, a fost munca foarte grea pentru ca la un etrier era blocata conducta, ambele etriere erau destul de blocate. Pana la urma am reusit sa aducem etrierele in aparenta stare de functionare, am schimbat si garniturile de la pistonase, le-am montat pe masina, am pus lichidul de frana, si cand sa le aerisim...surpriza! Nu au aerisitoare!? Are cineva idee cum se poate face aerisirea in situatia asta? Am dat la pedale de am innebunit, franele tin si asa vad, si numai pe la a 3-a pedala apare presiune.
Skip ads

  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru orice info ref mecanica de REK C iti stam la dispozitie , CIH_TUNER , KIRIN , bAndrei , walker .................e timpul sa ai o masina OK
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dar piese pentru Opel commodore B , unde pot gasi in Romania?
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai exact?mexanica la commo b e asemanatoare cu cea de rekord d
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
PEMEX a scris:Dar piese pentru Opel commodore B , unde pot gasi in Romania?

Cele care sunt inca livrabile le poti comanda in principiu de la orice magazin de piese auto , ma refer la cele originale.Cele mai mari probleme le ridica ornamentele cromate si piesele pentru interior , daca vei avea nevoie de asa ceva vei ajunge sa urasti firma Adam Opel AG si politica ei legata de modelele vechi. Mad

In rest se mai gaseste cate ceva si aftermarket , mai ales cu cele de motor nu prea sunt probleme fiind vorba doar de motorizari CIH cu 6 cilindri.
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca cineva doreste manual de reparatii pentru Opel rekord c (din nefericire este in germana) poate sa ma contacteze (mp/id mess). De cateva zile tot incerc sa ii fac upload pe undeva, insa nu reusesc.

Later edit:
Seara asta a fost cu noroc, am reusit sa ii fac upload. Sper sa foloseasca cuiva. Rekord-C Werkstatt Handbuch.zip

Inca un link ce poate interesa: http://www.cokebottle-design.de/technik.html
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut. bine ai venit printre noi.
iti tare multumesc pentru cartea tehnica. foarte tare, chiar daca e in germana, e de mare ajutor.
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit si eu (din pura intamplare/noroc chior am reusit sa gasesc acest forum). Imi pare bine ca va este de folos; si eu am cautat in foarte multe locuri un manual de reparatii pt rekord c. Intentionez de ceva vreme sa imi iau o astfel de masina (eventual commodore A, care seamana destul de mult cu rek c-ul), insa tot ce se gaseste pe net mi se pare deosebit de scump pentru starea masinii respective iar "epavele" din bucuresti au disparut treptat treptat (iar, mai nou, am reusit sa raman fara buget busind masina parintilor, in fine, detalii).


Daca aveti nevoie de diverse manuale, spuneti-mi si poate le gasesc cu putin noroc. Nu prea am tangente cu mecanica iar reconditionari nu am mai facut pana acum, deci nu voi avea prea multe posturi pe aici pana nu imi voi face rost de o "jucarie" (silent reader..), asa ca anuntati-ma in caz ca doriti ceva anume. S-auzim de bine!
  • mihai popovici

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1971 1.9 sprint
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bandrei ma re poti rezolva cu geamul de rekord c coupe usa dreapta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR