Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salutare.
saptamana trecuta am fost cu astra mea la mecanic sa ai schimb ceva bucse pe fata( nu stiu exact sa explic care), necazul e ca a trebuit sa desfacem suportul din fata al motorului, pentru al cobori un pic, si a avea acces mai usor la acele bucse.
acuma problema e ca de cand am "ghiontit" motorul, masina scoate un zgomot ciudat la plecarea de pe loc(la fel ca acela scos de cauciuc atunci cand patineaza pe drum de piatra)
precizez ca se aude doar in treapta intai de viteza, iar zgomotul e pe zi ce trece tot mai accentuat, adica la inceput se auzea doar cand plecam mai "tare" iar acum se aude de fiecare data cand plec de pe loc.
am fost la acel mecanic dar mi-a zis ca nu merita sa desfac ambreiajul(cauza probabila) si sa astept pana cade(adica mai pe romaneste, "du-te cu ea cat mai merge, si cand te lasa in drum.....asta e Mad ) Cenzurat
colac peste pupaza, nici macar nu a schimbat bucsele care trebuiau, ca de batut tot bate Cenzurat
ma poate ajuta cineva va rog? multumesc anticipat
Aaa.. sa nu uit, ambreiajul nu patineaza, masina trage normal....
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cred ca umland la pozitionarea motoruluitrebuie sa se fi miscat legtaura dintre motor si cutie sa a uitat sa stranga suruburile care face legatura intre motor si cutie . intreb si eu cand pleci dupa loc maneta de viteze tremura daca trebuie trebuiesc stranse suruburile intre cutie si motor,. sper sa te ajute
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu trepideaza nimic, doar ca la plecarea de pe loc face ca si cum as pleca "tare" pe drum de piatra.
am mai citit undeva aici pe forum, un coleg avea ceva asemanator, dar la el era radiatorul care trepida, o sa mai verific, cred ca weeckend-ul asta. Oare?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sauciuc ionut a scris:nu trepideaza nimic, doar ca la plecarea de pe loc face ca si cum as pleca "tare" pe drum de piatra.
am mai citit undeva aici pe forum, un coleg avea ceva asemanator, dar la el era radiatorul care trepida, o sa mai verific, cred ca weeckend-ul asta. Oare?
BAFTA AM DORIT SA AJUT
Skip ads

  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa f multe teste, "N" mecanici, mii de pareri impartite, am descoperit singur cauza Cenzurat
nu prea stiu sa ma explic "pompos" si in termani tehnici, Very Happy pe scurt, undeva toba din mijloc atingea in caroserie scotind acel zgomot atunci cand trepida Cenzurat
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salutare
revin cu aceeasi problema in speranta ca cineva ma ajuta si pe mine, astfel incat sa nu ajung sa dau masina la fier vechi Sad
schimbarea tobei a rezolvat doar temporar problema mea,(adica m-am bucurat prea devreme si degeaba) intre timp am schimbat complet sistemul de evacuare, am verificat distributia, am schimbat cauciucurile, am bagat-o pe stand la ITP, am facut geometrie la roti, nimic nu a ajutat.
va rog daca cineva mai are vreo idee despre ce as mai putea face.......(oricum a inceput sa imi fie lehamite de ea dar totusi mai sper)
din experimentele mele pe langa masina in weckend-uri am observat ca daca scot filtru de aer acel huruit se dubleaza ca intensitate, deci ma gandesc ca poate ar putea fi ceva pe la motor.....
daca cineva are o idee, va rog.....
  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare
De ceva timp a aparut si la mine la plecare- viteze mici si chiar si franare sa se auda un trosnit, un pacanit usor nu stiu cum sa l descriu.
Am fost la service am ridicat o pe elevator dar nu are nici un joc. Mecanici au zis ca nu stiu ce ar putea fi, sa o mai las sa vedem daca se accentueaza. A mai patit cineva la fel,?
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si a mea face fix la fel,pacane cand plec de pe loc sau cand franez usor..Chiar si cand invart de volan la viteza f mica sau pe loc trozneste un pic.Stiu sigur ca e de la flanse amortizoare fata+rulmentii acestora.Verifica si la tine daca o fii tot asta.
Skip ads

  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Acest zgomot a aparut cam acum o luna.
Nu cred ca este de la flanse sunt schimbate acum 3-4 luni.
Am scimbat flansele +placheti fata spate+ amortizoare spate.
  • OMarian157

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor problema mea nu ma mai lasã sã dorm noaptea nu mai știu exact ce sa fac am un Opel astra h 16 benzina 2007 problema e când plec în antaia pãcane ceva de câte vã ori și în treapta doi la fel dupã ce am viteza nu se mai aude deloc am schimbat bucșe brate planetara dreapta pivoți nici o schimbare help
  • GConstantin182

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Si eu am problema cu ea e un opel astra g din 2006 1.7 cand plec dupa loc zici ca se rupe masina in 2
  • GConstantin182

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Am fost cu ea la turbina,am curatat igr, am fost la alternator si au zis ca din cauza la distributie sau motor ar fi
Skip ads

  • GConstantin182

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Am inregistrat dar nu merge sa pun aici ca sa vedeti daca si la voi face la fel
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
urc-o pe elevator si verifica articulatia fata.
posibil flanse amortizoare sau bucse bara stabilizatoare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR