Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.am o problema cu zafira b 1.9 cdti (74 kw).Bag cheia in contact,dar nici o reactie...totul e mort...nici un martor aprins..nici pompa din rezervor nu cupleaza...zici ca nu am baterie ..in schimb radio,pozitia si farurile functioneaza normal.am folosit cele 2 chei..acelasi rezultat..nici inchiderea centralizata nu functioneaza...nu se conecteaza nici testerul la masina...ce ar putea fi..? va multumesc anticipat daca m ati putea ajuta...
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
Tind sa cred ca ECU s-a "dus in lumea celor drepti" sau ai o problema undeva la panoul de sigurante din portbagaj sau din compartimentul motor. Un electrician ar fi bine venit in situatia asta.
La prima privire as fi vrut sa spun ca ai nevoie de baterii noi la chei, dar din moment ce testerul nu se conecteaza la masina, ma duc din nou cu gandul la ECU.
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare..nu stiu daca are legatura,dar cu o zi inainte ,ma lasase si servodirectia,,trageam de volan ff greu...am adus electrician,toate sigurantele sunt bune...schimbat baterii noi la chei...deci ramane sa schimb ecu...multumesc.
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare...daca a schimbat cineva ecu,il rog sa puna poze..eu nu stiu unde se afla ecu...multumesc...
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
ECU nu recomand sa-l schimbi tu decat daca ai experienta cu asa ceva, ce poti tu sa faci e sa-l dai jos si sa-l duci la verificat, dar sa-l schimbi din cate stiu ai nevoie de tester si reprogramare.
Ecu il gasesti in compartimentul motor in partea dreapta (cum te uiti din fata masinii), langa baterie, in acele cutii, unde gasesti panoul de sigurante sigurante si relee, mai exact sub acel panou, adica va fi nevoie sa dai jos panoul de sigurante. Mult succes! Daca ai nevoie de informatii suplimentare, ne gasesti pe forum. Very Happy
Asteptam vesti de la tine, vesti bune, evident Wink

EDIT: In prima instanta, inainte de a demonta ECU, curata cu spray de contacte mufele de la panoul de sigurante si de la ce-i sub panou, dar inainte de a te apuca de lucru da bornele de la baterie jos, nu uita! Dupa ce ai dat cu spray de contacte lasa-l asa 5 minute dupa are daca ai un compresor si pistol de aer sufla bine tot ce-i acolo, iar apoi poti remonta toate la loc si poate scapi de o cheltuiala destul de mare.


Later Edit:

ECU nu recomand sa-l schimbi tu decat daca ai experienta cu asa ceva, ce poti tu sa faci e sa-l dai jos si sa-l duci la verificat, dar sa-l schimbi din cate stiu ai nevoie de tester si reprogramare.
EDIT: In prima instanta, inainte de a demonta ECU, curata cu spray de contacte mufele de la panoul de sigurante si de la ce-i sub panou, dar inainte de a te apuca de lucru da bornele de la baterie jos, nu uita! Dupa ce ai dat cu spray de contacte lasa-l asa 5 minute dupa are daca ai un compresor si pistol de aer sufla bine tot ce-i acolo, iar apoi poti remonta toate la loc si poate scapi de o cheltuiala destul de mare.
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.cum dau panuol de sigurante jos....am tras de el nici vorba sa iasa...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca bateria e buna?
Nu e suficient sa ai 12V la borne.
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare daniel...radio,pozitia si faza scurta-lunga functioneaza normal...
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
AndreiFanOpel a scris:ECU nu recomand sa-l schimbi tu decat daca ai experienta cu asa ceva, ce poti tu sa faci e sa-l dai jos si sa-l duci la verificat, dar sa-l schimbi din cate stiu ai nevoie de tester si reprogramare.
Ecu il gasesti in compartimentul motor in partea dreapta (cum te uiti din fata masinii), langa baterie, in acele cutii, unde gasesti panoul de sigurante sigurante si relee, mai exact sub acel panou, adica va fi nevoie sa dai jos panoul de sigurante. Mult succes! Daca ai nevoie de informatii suplimentare, ne gasesti pe forum. Very Happy
Asteptam vesti de la tine, vesti bune, evident Wink

EDIT: In prima instanta, inainte de a demonta ECU, curata cu spray de contacte mufele de la panoul de sigurante si de la ce-i sub panou, dar inainte de a te apuca de lucru da bornele de la baterie jos, nu uita! Dupa ce ai dat cu spray de contacte lasa-l asa 5 minute dupa are daca ai un compresor si pistol de aer sufla bine tot ce-i acolo, iar apoi poti remonta toate la loc si poate scapi de o cheltuiala destul de mare.
salutare...nu vad care este ecu....
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca incerci sa dai la automat, se sting luminile?
  • petryk 1975

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Nu se întâmplã nimic ...
  • baducud

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ai scurt in alternator sau puntea de diode
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR