Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • andrei.marius2894

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Simptome:
Am un opel astra g si nu mai trage abia urca la 70

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor:
Skip ads

  • ByeKo

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Ai putea sa dai mai multe detalii? Gen iti merge in 3? Masina scoate sunete ciudate? Ai vreun martor aprins? Daca da, ai ceva coduri? Da mai multe detalii si vom incerca sa te ajutam!
  • andrei.marius2894

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Se aude un sunet ciudat dar nu cred ca merge în 3
Nu imi uraca deloc peste 80 si asts greu adicã pânã ajunge la 80 dureazã
Cand e pe liber si accelereze nu urcã mai mult de 3 mii si cand ajunge la 3 mii tremura
  • MUSCELEANU RADU

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut andrei.marius2894,
Dupa simptomele care le prezinti tu ar trebui sa fie puntea redresoare (bobina de inductie).
Pune una buna de proba si vezi daca merge!
Apoi iti cumperi una noua. Iti recomand una delphi!
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
"Puntea redresoare(bobina de inductie)"... Macar explica la ce te-ai gindit...,ca ce ai scris am vazut...!
  • MUSCELEANU RADU

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut big_electro61,
Bobina de inductie , cand se incalzeste , poate intrerupe !
Deoarece firele de legatura , in bobina de inductie, sunt montate in rasina epoxidica. Aceasta rasina este dura si este un foarte bun izolator termic.
Bobina de inductie poate merge foarte bine la rece si cand se incalzeste motorul , intrerupe!
Am patit-o si eu! Pana nu am schimbat bobina de inductie nu s-a rezolvat problema!
Daca vrei iti dau bobina sa o probezi si tu pe un motor z14xep sa vezi cum face!
Stiu ca aici este vorba de un z16xe, dar este cam acelasi lucru!
Mai poate sa nu urce in turatii si din cauza sondelor lambda si a catalizatorului!
Amestec bogat in combustibil!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pana sa schimbe bobina cu una noua sau sh trebuie verificate bujiile,sau inlocuite,
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bujiile sunt foarte importante la motoarele astea...la ochi, pot pãrea în regulã, dar în funcționare pot face (mari) figuri...n-ar strica o schimbare a lor (cum s-a sugerat anterior), mai ales dacã nu este cunoscut istoricul lor...
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nici pe bujiile noi nu poti avea incredere,am avut misfire pe cilindru 3,schimb bujiile cu unele NOI,la fel,probleme pe cilindru 3,cumpar bobina ,fara sa schimb bujiile(ca stiam ca sunt noi),problema persista,desfac si verific injectoru la cilindru 3,injector functional 100%,verific toata instalatia electrica de la injectoare la ecu motor nu erau fire rupte/oxidate,verific si firele de la bobina la ecu la fel ok,montez totu la loc si ma gandeam sa caut o chiulasa sh sau so repar pe asta de pe motor,dar inainte de a pune bobina de inductie pe motor pun niste gioarse de bujii,acelasi cod ca si cele noi,si surpriza,motoru merge rotund si fara misfire
2 zile de munca pentru niste bujii care erau defecte de noi,nu are rost sa spun magazinu de unde au fost cumparate
pierderi 300 lei---bujii aruncate,bobina pastrata,poate candva va trebuii,fara a mai pune sa socoteala frigu de afara
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
MUSCELEANU RADU a scris:Salut big_electro61,
Bobina de inductie , cand se incalzeste , poate intrerupe !
Deoarece firele de legatura , in bobina de inductie, sunt montate in rasina epoxidica. Aceasta rasina este dura si este un foarte bun izolator termic.
Bobina de inductie poate merge foarte bine la rece si cand se incalzeste motorul , intrerupe!
Am patit-o si eu! Pana nu am schimbat bobina de inductie nu s-a rezolvat problema!
Daca vrei iti dau bobina sa o probezi si tu pe un motor z14xep sa vezi cum face!
Stiu ca aici este vorba de un z16xe, dar este cam acelasi lucru!
Mai poate sa nu urce in turatii si din cauza sondelor lambda si a catalizatorului!
Amestec bogat in combustibil!
Orice bobina de inductie se incalzeste in timpul functionarii,probleme apar doar atunci cind din cauze interne,temperatura bobinei depaseste valori admise,efectul fiind reducerea puterii scinteilor date! Acest lucru l-am inteles...,ce nu am inteles si nici dumneata nu ai binevoit a explica,de ce ai folosit expresia "punte redresoare",cu trimitere catre bobina de inductie...?!
  • MUSCELEANU RADU

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut big_electro61,
Eu echivalez bobina de inductie cu punte redresoare, pentru ca asta face !
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@MUSCELEANU RADU Puntea redresoare transforma din curent alternativ in curent continuu ( pulsatoriu daca nu are filtraj) . Nu are legatura cu bobina de inductie :impreuna cu ceva element de comutatie obtinem ceva tensiune ( destul de mare , x10 kV) pe secundar . Asta e schema puntii redresoare din alternator ( a se observa ca e trifazica ):


On topic
Daca nu merge in 3 , ar putea fi catalizatorul infundat . Se poate verifica usor demontand sonda lambda 1 , turezi motorul pana in 2000 rpm si cu un manometru verifici sa nu ai peste 200mBar.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
MUSCELEANU RADU a scris:Salut big_electro61,
Eu echivalez bobina de inductie cu punte redresoare, pentru ca asta face !
Eu iti respect punctul de vedere...,dar nu pot fi deacord! Asta e...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR