Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dezlipit doar in partea cu mecanismul. Am taiat cu cutterul intre fete. Am extras maneta de actionare(are o sina cu putin efort se scoate si poti lucra prin gaura manetei). L-am desfacut de vreo 3 ori... Prima oara am uns toate piesele mobile, dar de la frig, mergeau greu(reveneau lent ). Am montat un arc suplimentar in arcul deja existent. (Arcul l-am scos dintr-un cd-rom mai vechi). Merge perfect acum. De lipit, l-am lipit cu pistol cu plastic cald. De fiecare data s-a lipit bine si nu dureaza decat 1 minut sa faca priza si sa se raceasca.




Skip ads

  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
La mine nu ati inteles ca butonul de actionare nu face nicio comanda? Se balangane sa zic asa. Nu actioneaza pe arc sau ce naiba e acolo. Eu capacul nu l pot deschide deloc. Deci trebuie explicat daca butonul / clapeta nu poate fi actionata cum mai deschidem capacul in afara de a trage de el pana ii sar fulgii? Inca mai astept. Am bagat pe lateral in dreptul butonului cum zicea cineva mai sus doua lame de cutit poate imping butoanele alea care tin usa dar tot nu am reusit.
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Romeo, voi face azi niste poze si am sa incerc sa vad daca poate fi deschis din exterior... Nu am incercat sa-l deschid fara actionarea clapetei pana acum. Dar verific.
Problema clapetei care nu actioneaza este din cauza arcului care nu mai este la locul lui. Mai mult ca sigur.
  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Octavian. Astept cu interes pozele. Daca vrei putem vorbi la telefon. Daca reusesti
Skip ads

  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Romeo - am facut cateva poze si un filmulet, sper sa-ti fie util. La mine merge maneta si e posibil de aceea sa actioneze ambele tije (stanga-dreapta).
Acces prin partea stanga nu am reusit sa am. Dar prin dreapta, este decupat in croserie fix in dreptul unde poti sa bagi un pix-surubelnita(iti recomand sa fie dreapta - nu cruce-deoarece a mers cam greu cu apasatul).
Scoti plasticul din dreapta cel pe care e lipit un autocolant cu airbag-ul. Si ai 2 gauri una patrata si una rotunda (sub cea patrata), cea rotunda vine perpendicular pe tija care tine inchisa usa torpedoului. Eu am reusit sa deschid usa torpedoului. Vezi filmuletul pus de mine.
Dureaza 30 de secunde sa deschizi pe dreapta... Banuiesc ca daca la tine nu se actioneaza si partea stanga, va trebui sa cracanezi un pic usa cat sa scape si din partea aia.
Spor!

https://youtube.com/watch?v=XQElz_RZ-iw































Ultima modificare facuta de octavian4 la Lun 19 Feb, 2018 4:56 pm
  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
WAWW.. LA MINE STANGA NU TINE DOAR DREAPTA. ABIA ASTEPT SA INCERC . MULTUMESCCCCCC MULT MULT. SPER SA MEARGA
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu placere. Em am scos torpedoul de 3 ori si tineam minte ca in momentul cand e scos. Poti sa impingi tijele prin carcasa(carcasa e decupata stanga-dreapta). Ma gandeam ca se pot actiona. Vad ca la mine a mers. Smile)
La mine problema era alta nu statea inchis. Arcul nu avea forta. Oricum daca tot desfaci, mai pune un arc sau elastic de bani(asta o sa se deterioreze cu timpul) Dar va tine mai presat arcul si n-o sa mai ai probleme.
Asa arata locul dupa ce extragi clapeta, trebuie tras usor sa nu rupi ceva de la clapeta(adica dintele care actioneaza tijele. E destul de simplu. Ca sa nu te chinui cu pensete si alte cele, scoti rotitele alea 2, pui arcurile si le bagi conectate de arcuri. E cel mai simplu asa. Spor !

https://s19.postimg.org/ygxi...180123_184140.jpg


  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Mda. Mulțumesc Octavian, a mers dar din pãcate nu mai pot sa fac nimic cu capacul asta. Tija din stânga e blocatã iar cea din dreapta se apasã ffff greu. E blocatã. Nu știu ce rezolv daca deschid capacul sa ajung la mecanismul cu arc dacã rezolv ceva ! Zi mi te rog cum deschid acest capac? Eu am incercat sa bag vârful șurubelniței pe margine dar ceva o blocheazã. Multumesc
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Capacul e lipit la interior. Are mai multe compartimente... Eu am tas de el si am taiat cu cutterul. E ca un fagure inauntru... Am taiat cat sa pot scoate maneta de acolo. Sunt mai multe cauze la ce zici tu. Poate blocajul ala este din cauza ca nu mai culiseaza cum trebuie cele doua rotite.
http://www.youtube.com/watch?v=xwFBhLgnaC0
http://www.youtube.com/watch?v=iqXhJ-_-pSo

Nu prea pot vorbi la telefon. Pe timpul zilei sunt la serviciu, iar acasa am copil mic si sta telefonul pe silent.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR