Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

In cautarea unei masini noi am dat la dealer peste modelul mai sus mentionat si dupa niste calcule ar fi in buget are cine modelul asta de masina si daca o are poate sa impartaseasca pareri despre ea?Chiar ma gandesc sa imi schimb decizia de a cumoara un opel astra sedan I cu cea de a cumpara un Crossland X. Daca nu am postat corect rog moderatorul sa il mute de aici la locul lui dar eu nu am gasit nimic despre crossland.

O zi frumoasa!
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E un model ciudat care, dupa parerea mea, n-ar fi trebuit sa existe in portofoliul Opel-GM. Si n-ar fi existat, daca n-ar fi fost "injectat" de grupul PSA. E ciudat pentru ca prin forma, aparenta si dimensiuni se pozitioneaza in zona CompactSUV/MiniCrossover calcand bine pe teritoriul Mokka-i. Exista o diferenta intre modele in sensul ca Mokka este mai spre sport (mai ales incluzand 4x4) iar Crossland mai spre family. Dar asta nu-l va impiedica pe al doilea sa-l canibalizeze pe primul.

Luand-ul individual, Crossland-ul pare o optiune buna de upgrade dupa o Astra mai veche. Depinde si de obiectivul cumpararii: vrei ceva mai family, sau vrei ceva mai de "barbat independent"? Probail ca nu se poate trage linie exacta intre cele doua optiuni, dar o inclinare de balanta tot exista. Iar daca aceasta trage spre a doua varianta, atunci un Astra generatie noua ar putea da mai multa satisfactie, considerand si accesul la niste motoare mai puternice.

Doua cuvinte mai spun: drive test!
  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Impartasesc acest punct de vedere.
  • Kozmyn

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Hai noroc,
Asta va fi SUV-ul de categorie mica de la Opel, astfel incat Mokka X sa devina mediu si Grandland X al' mare. Am fost la GTT sa fac o oferta de curiozitate, cu dotari mai de doamne ajuta ajunge pe la 17 000 euro. In banii aia mai bine o Mokka dupa mine. Also, dealer-ul mi-a spus ca termenul de asteptare e de 8-9 luni:D
Skip ads

  • zz_top79

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am fost la dealer si am trebat despre el iar raspunsul printre dinti a fost "eu nu as lua masina asta mai degraba mokka x sau astra", asa ca nu m-am mai uitat la masina. Topicul din punctul meu de vedere pote fi util pentru cei care sunt interesati.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asta va fi SUV-ul de categorie mica de la Opel

In sfarsit, poate review-erii nu vor mai pune Mokka alaturi de Juke si Captur (asa ma enerveaza)

Eu am fost la dealer si am trebat despre el iar raspunsul printre dinti a fost "eu nu as lua masina asta mai degraba mokka x sau astra"

Asta este frustrarea (de inteles) a lucratorilor pentru Opel/GM dupa abandonarea lor in curtea PSA..
  • Davos

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2014 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Portofoliul Opel-GM nu mai exista din 6 Martie 2017, fiind cumparat de Grupul PSA.
Si-au "injectat" modelul Crosland X pentru a inlocui modelul care nu se mai fabrica Meriva.
Intotdeauna orice model cat de ciudat ar fi isi va gasi cumparatori. Succesul depinde de numarul celor din urma.
Toate cele bune.
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Fata de Mokka X, nici Crossland X, nici Grandland X nu ofera versiunea cu 4x4, au numai tractiune fata.
Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astept pareri despre Opel Crosland X, 99 cp, disel.
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Interesanta abordare.
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chiar este interesanta abordarea dacã nu gãsești nici un utilizator Crosland X disel !
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acidutu a scris:Astept pareri despre Opel Crosland X, 99 cp, disel.


Detin Crossland X de 99cp de 2 saptamani si consider ca nu am facut o greseala. Are acum putin peste 1000km, se comporta inca foarte "legat". Motorul se comporta foarte bine la drum 254Nm, stabilitatea este la superlativ pentru mine, cutia de viteze este la fel ca la Astra H vechi (intra greu, rapoartele sunt lungi) , scaune fata confortabile, in spate spatiu mult. Cu toate ca este mai mic, 1.6 se aude ca un motor mai mare de 2 diesel (zgomotul imi da o senzatie de motor in V). Acestea sunt parerile mele despre noua masina pana acum.
Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru Crosland X, 99 Cp , sã-l conduci sãnãtos și sã te bucuri de mașinuța.
Din experiența ta reala, câți litri de motorina consumã la 100 Km ?
Am comandat și eu un Crosland X , 99 Cp disel și aștept sã vinã.
Cum este cu autoregenerarea DPF ?, cu cat creste consumul atunci ?
La câte sute de Km incepe autoregenerarea ?
Am înțeles ca are rezervor separat pentru AdBlue, acel aditiv pentru catalizator, câți litri intrã in acel rezervor ?
Numai bine va doresc.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am înteles ca are rezervor separat pentru AdBlue, acel aditiv pentru catalizator, câti litri intrã in acel rezervor ?

Conform manualului, in rezervor intra 14,8 litri. Consumul aproximativ este 0,7 litri/1000km.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
"ACIDUTU" multumesc frumos. Pe calculator imi arata acum 1300km parcursi si consumul 5,7. La drum intins 100km/h am scos acum 2 zile 4,7. Dupa cateva mii poate chiar 10 cum a fost si la tatal meu, o sa se simta cu totul alta masina. Regenerarea nu a avut loc inca, dar in carte nu specifica la cati km se face. Langa capacul de motorina se afla si cel de AdBlue care contine parca daca imi aduc bine aminte 5L si merge sa pui pana la 15L. In carte zice ca atunci cand incepe regenerarea iti indica in bord si trebui sa mergi cu cel putin 60km/h.
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va mulțumesc pentru rãspunsuri.
  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Detin Opel Crossland 1.2 80cp de o saptamana in care am parcurs deja 300 km doar in oras. Consum mediu afisat 8 litri, la viteze si turatii relativ mici. Sotia in special este incantata de masina, este destul de spatioasa, silentioasa. Eu am rezerve cu privire la puterea motorului dar a fost alegerea ei cu privire la motorizare. Foarte util, in schimb, siatemul de navigatie si camera 180 grade pentru parcare. De asemenea, sunt placut surprins de conectivitatea cu Android Auto, pentru aplicatiile Waze, Google Maps si WhatsApp. Una peste alta suntem multumiti de achizitia fãcutã. O sa revin cu mai multe impresii si cu eventuale intrebari despre ulei motor, revizii... Deoarece detin pentru prima data o masina Opel.
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bunã seara tuturor, în special deținãtorilor de Opel Crosland X, 1.6 CDTI, 74 KW, 99 CP, capacitate cilindricã 1560 .
Spuneti-mi vã rog câți litri de ulei intrã în motor tip B16DT disel și ce tip de ulei ?
Cât costã filtrele de ulei , motorina si cel de polen ?
A fãcut cineva revizia la acest tip de motor , cât a costat ?
Numai bine vã doresc și aștept rãspunsurile dumneavoastrã.
  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Renault Capture benzina 0.9 litri, 90 CP. sau Opel Crossland X benzina 1.2, 81 CP luate prin programul rabla?
Mie imi place mai mult Crossland X si cred ca are mai multe dotari standard+ 5 stele EURONCAP.
Ce ati alege intre cele doua?
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Crossland X se bate cu Renault Capture, dar invingãtor este CROSLAND X.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR