Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Jeratek2002

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Sunt nou pe aici si vin si eu cu o problema legata de un zgomot - barait/ toba sparta- in mers viraj stanga si foarte putin in line dreapta.Se produce acest zgomot doar la accelerare dar la viraj dreapta nu se aude deloc.

Am un Astra G Classsic II Caravan din 2006 motor Z14XEP 164.000 km.

Mentionez ca am inlocuit rulmeti (moog maxim 2000KM) Traseu evacuare inlocuit si etansat corespunzator + inele cauciuc inlocuite(a fost si verificata pt pierderi), Articulatie verificata si este ok, Tampoanele de la motor inlocuite cu Lemforder.....

Din cele neverificare ramane planetara dar stiu ca aceasta incepe sa " pacane" in viraj.

Precizez inca o data ca sunetul apare in sarcina sau in momentul in care accelerez.Daca o turez pe loc cu rotile virate sunetul este normal.

Va multumesc.
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua si bine ati venit pe forum!

Dacã spuneți cã bãtaia e doar în sarcinã problema e la planetarã. Trebuie neapãrat verificatã.

Așteptãm vești bune de la dvs. Mai așteptați și pãrerea altor colegi, dar în prealabil cam asta ar fi problema.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum spune colegul Andrei...planetarele verificate riguros la ambele capete! Nu faceți greșeala sã verificați doar o planetarã, s-ar putea sã munciți/coste mai mult.
  • Jeratek2002

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru promtitudine.

Sa inteleg ca acesta este primul semn cand o planetara incepe sa se duca si ajunge la acel clontanit metalic la final?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da.
  • sergiu8830

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Dupa cum au spus si colegii mai sus planetara este problema.Va spun asta deoarece am schimbat-o acum 3 zile, era pur si simplu facuta zob.A cazut dintr-o data si aia a fost.Spor
  • Jeratek2002

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Revin cu specificatia ca am inlocuit capetele de la planetara pe partea soferului unde am observat ceva joc in cel dinspre cutie, iar daca tot am umblat la ea am schimbat si pe cel dinspre roata.Am sesizat o reducere a zgomotuui acela cu circa 50% si am urmat inlocuire si celorlalte capete de la planetara pasager.

Pot spune ca masina merge mult mai ok nu mai are acele vibratii sau zgomote in accelerare in viraj sau in linie dreapta.
Va multumesc pentru suport.

O zi buna.

P.S
Capetele planetara exterioare nu aveau problema ca mai fusesera inlocuite dar cele de pe interior presupun ca erau cele originale.
Am pus capete planetara Ruville sper sa fie ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR