Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
legat de astra fratelui tau...
o fi vorba de un opel nou si full options, dar nu e un opel care sa se bata cu un premium.
tocmai asta e si ideea, se compara mere cu pere...

abia de la urmatoarea generatie de Insignia (2017) opel a anuntat ca vrea sa intre pe piata (aproape) premium.
cand o aparea, mai vedem...
tare ma gandesc ca si bmw o sa mai urce cateva trepte spre ultra premium...
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai da, un BMW poate ajunge și la 100k eur. Iar la ce tehnologie e în ultimele F-uri, nu ma mira.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exista o diferențã uriasa intre BMW-urile noi și cele de 2-3 ani vechime. Cu Opel-urile nici nu exista termen de comparație.
525d-ul meu 2014 mi s-a pãrut cãruțã fata de noul 750d care trebuie sa îmi vina.
Pana la urma e chestie de bani dar și de know how. Și dacã ar face Opel-ul o mașinã de 100.000 de euro tot nu ar ieși un BMW.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sigur ca topicul e din start gresit. Premum vs. regular - chiar NU exista termen de comparatie. E o alta clasa de produs si cu totul altele sunt cerintele de proiectare.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ca sa reinvii putin discutia .....cu distributiile la motoarele N47 bmw cum ramane ....tot fiabilitate si inginerie bavareza?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana acum nicio problema.
Cu ultimul N47, 218 CP de pe 525d am facut mai mult de 140.000 km. Nu am schimbat nimic la masina aia in acest interval inafara de consumabile.
Nu am devenit hater ca am schimbat marca insa legat si de Opel, faceti o tura cu noul Insignia ca sa vedeti cat de in urma e Opel. Cel putin cutia zici ca e din 1997 de pe Astra G. Laughing Laughing
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cata rautate...Insignia B care are cutie automata de pe Astra G. Very Happy Din pacate, asa este, si eu am ramas profund dezamagit de acest aspect cand am facut un test-drive cu ea, inclusiv cutia manuala are aceeasi timonerie, aceleasi cutii cu rapoarte lungi pe care le stim de multi ani.
DAR, tinand cont de pretul de achizitie al acestei Insignii aspectuoase, la pachet cu cateva dotari interesante, nu pot sa nu recunosc ca este o afacere buna, nici nu putem emite pretentii de a se bate cot la cot cu veteranii din clasa premium.
Confirm si eu, am in ograda un N47T la masina din semnatura, cu un pic peste 200.000km si pana acum nu da semne de oboseala distributia. Si cand o sa apara astfel de probleme, o sa o schimb, nu e ca si cum o schimbam la fiecare 6 luni. E un pic cam rusinos ca BMW a proiectat distributia in spate la motoarele N47 cu gandul ca nu se va interveni niciodata acolo, dar cand faci rabat la calitate si pui un lant de bicicleta si patine din plastic, degeaba au proiectat ingenios, daca au pus in practica dezastruos.
  • Seba85

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
BMW...este totusi BMW si nu se poate compara cu Opel, sunt clase de masini diferite: permormanta/fiabilitate vs ieftin/fiabilitate. Ar trebui sa apar Opel pt ca am avut mai multe modele decat BMW, dar as fi ipocrit 😁😂
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cutia automata cu 8 trepte de pe insignia B e pusa pe mai multe modele BMW plus alte marci( inclusiv pe Volvo S90 si XC90) : https://en.wikipedia.org/wiki/AWF8F35
pur si simplu nu stiu cand schimba , simt doar la kick-down pentru ca retrogradeaza cateva trepte.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR