Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut , in primavara asta trebuie sa mi inlocuiesc anvelopele de vara 245 45 r18 si nu stiu ce sa aleg pentru Insignnia mea ! . De vreo 2 luni citesc recenzii si pareri si eram decis sa iau ceva premium gen contisportcontact 5 sau goodyear f1 asymetric 3 . Merita pretul lor destul de mare ? Ma gandeam astazi ca nu merg zi de zi cu masina si nu fac nici drumuri foarte lungi si nu stiu de ce as investi in ceva premium.Totusi cand merg duc masina la limita , ma refer ca mi place stabilitatea pe care mi o da fostele contisportcontact 3 runflat si stilul meu este "sport" . O parere ? am gasit astazi niste anvelope uniroyal rainsport 3 si yokohama advan sport de care nu stiu nimic .4 continental ma ajunge 700-800 euro cu montaj iar celelalte mai medii 450 500 de aici si explicatia daca merita pentru maxim 10k km pe an investitia
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am achizitionat in iunie 2017 Anvelopa Autoturism Vara Continental ContiPremiumContact6 XL 245/45 R18 100 Y deoarece cele cu care a venit masina echipata au ajuns aproape la limita( mai merg 5000 Km ). Sunt multumit pana ac um de ele, zgomotul nu este foarte deranjant, aderenta este foarte buna pe uscat cat si pe umed. Am platit 2850 lei , cu montaj si echilibrat am ajuns la 3000 de Lei.
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu am echipat printesa cu Michelin Pilot Sport 4. Pot sa spun ca masina nu vrea sa se desprinda de pe drum orice ar fi. Au stabilitate in curbe pana si la 120km/h, nu mi-a dat sa stiu ce e aia acvaplanare si demarajele sunt excelente. Sunt putin scumpute, eu am dat pe ele acum 2 ani 850 lei/anvelopa si imi parea putin rau, dar prin ce situati am trecut cu ea mi-am dat seama de ce au acel pret si pot sa spun ca sunt net superioare fata de alte anvelope. Ca referinta am mai avut Bridgstone Potenza si Pirreli tot de vara si Michelin sunt mai bune pentru mine.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Continental sunt f aderente dar sunt destul de moi si se uzeaza destul de repede
Michelin sunt f bune, dar pretul e pe masura.
Eu am experimentat GY Eagle Assym 2, cat si noile Assym 3. Impecabile din toate punctele de vedere. Si vin si la un pret "decent" fata de Conti sau Michelin. ( nu ca Michelin sau Conti n-ar fi bune, dar raportul performante/calitate/uzura/pret a fost cel mai buna la GY )
Daca tot zici ca ai un stil de mers mai sportiv, ia niste gume bune chiar daca mergi 10k pe an.
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am gasit niste oferte bune . Dunlop SportMaxx rt2 , f1 assymetric 3 , nokian zline , vredestein ultrac santin si Bridgestone
Turanza T001 toate au acelasi pret urmeaza sa ma decid mai tarziu mai astept pareri si ma mai informez pentru alegerea corecta
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dintre cele enumerate de tine, daca sunt la acelasi pret, as lua clar GY.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Goodyear Asymmetric 3 au cele mai joase valori ale zgomotului la rulare. Cel putin pentru mine, lucrul asta si cu pretul reprezinta principalii factori de decizie la alegerea anvelopelor.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu m-as uita si la clasa de franare pe suprafete umede. Sa fie A sau B.
Skip ads

  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu siguranțã nu ai avut curiozitatea sa cauți pe net despre Asymmetric 3, așa-i?
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ska a scris:Continental sunt f aderente dar sunt destul de moi si se uzeaza destul de repede
an.

Continental a avut masina la achizitie, In prezent am 76700 Km( le-am schimbat pe la 72000 cu cele enumerate mai sus). Oare s-au uzat repede? Oare?
Eu la schimbarea anvelopelor am luat in calcul aderenta uscat/umed + distanta de franare.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut experiente cu Continental Sport Contact 5, 2 seturi, si n-a tinut niciun set mai mult de 30k km... ce zici, oare s-au uzat repede? Smile
Au fost anvelope foarte bune, dar scumpe.
Depinde si ce model ai avut... poate niste anvelope ECO sau Premium Contact sa tina mai bine...
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Si la mine aceeasi problema cu continental.se duc foarte foarte repede
Skip ads

  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Masina a venit cu conti si am rulat 30k inca mai merg o vara
  • G.B.

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nokian zLINE / performate de top, pret mediu. Dupa 15.000 km, arata ca noi.

https://www.nokiantyres.com/...res/nokian-zline/
  • dorax5

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2014

  • Mesaj Privat
si io tot cu GY Eagle F1 - raport calitate/pret imbatabil. foarte silentioase, model xl - pentru ST.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sper sa nu se considere reclama, eu sunt mulțumit de ele. Dacã este consideratã reclamã, rog un moderator sa cenzureze. Mulțumesc.
http://www.gsp.ro/gsp-speci...sport-535823.html
  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am incaltat-o cu Debica Presto uhp 2, raport pret/calitate extraordinar pe dimensiunea asta, dupa parerea mea. Nu am decat vreo 800 km cu ele, pana acum am remarca cat sunt de silentioase in raport cu precedentele (GY).....ramane de vazut cat o sa tina.
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Fostele contisport luam curbe stranse cu 160 la ora iar pe aceleasi curbe cu anvelope semperit si falken la 140 paream ca pierd controlul.De accea am decis sa merg pe contisport 5 sau michellin pilot daca maresc bugetul.Am simțit prea mare diferenta intre anvelope premium si ceva medium daca esti sportiv si te bucuri de viteza
  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ai incheiat bine, "daca esti sportiv", daca nu, cele medium sunt suficiente, eu cel putin inafara de zgomot nu reusesc sa fac prea mari diferente. Poate e si asta un semn ca am imbatranit...... Confused
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Postez si eu aici, desi nu am o Insignia, ci Astra J, iar dimensiunea este 235/45/18 in loc de 245/45/18.
As dori sa aflu cum se comporta Michelin Pilot Sport 4. Le-a folosit cineva de aici pana acum?
Pana de curand, eram hotarat sa aleg GY Asymmetric 3, dar am decis sa fac un efort pentru PS4, asta daca intr-adevar sunt superioare celor de la GY.
Trecand peste partea financiara, exista o diferenta intre cele 2?
Ce mi-a placut la Michelin PS4 este flancul mai dur, care ar trebui sa confere o manevrabilitate mai buna,
De asemenea, am citit ca ar avea o durata de viata mai mare fata de restul concurentei.
Voi ce parere aveti, merita aceste anvelope?
Mentionez ca de ceva timp am prins gustul unui stil de condus mai sportiv, deci este posibil sa trag mai tare de gume.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR