Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Va salut!
Vreau sa va intreb daca gasiti o explicatie logica la urmatoarea situatie:
De cand am cumparat masina (3 luni) am mers cu ea fara ca sa stiu ca eu nu am ulei deloc in cutia de viteze, nu a curs nimic in tot acest timp pentru ca eu am tot verificat periodic (preventiv) daca am scurgeri peste noapte la uleiul din motor.
Acum 2 zile cumparat 2 litri de ulei pentru cutie cu gandul de a completa lipsa (daca exista) si surpriza!au intrat cei 2 litri fara nici o problema!Deci cutia mea de viteze, nu avea pic de ulei, am verificat periodic si nu picura pic de ulei pe jos de cand l-am pus.
Problema este ca daca inainte sa ii pun ulei, nu agata la schimbarea vitezelor(sau foarte putin si foarte rar) acum acest agatat sa accentuat, fix de cand am completat cu ulei.
Logic nu ar fi trebuit sa mearga mai usor cutia acum?
Multumesc!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, din ce spui tu, pare a fi o problemã: în ce fel ai controlat nivelul uleiului? Tu spui cã ai bãgat 2 litri, asta nu certificã faptul cã uleiul nu era la nivel...if you know what I mean...puteai sã bagi și 3 litri...so what?
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La Corsa C intrã 1.6 l 75w90 din ce știu eu dar merge si 2l max.
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Pai, daca pentru Corsa C este recomandat 2 litri, si eu am bagat 2 litri, ma gandesc ca daca mai avea in cutie 100..200...300 ml. dadea pe dinafara.
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu e recomandat 2L, capacitatea baii e 1.6L. Se pune pana la gaura de nivel, tu cum ai verificat daca ai sau nu ulei? Ai facut uz de instinct? Eu cred ca ai acum ulei pana in cutie, nu doar in baia diferentialului..
Inainte sa intrebi cum se verifica, da o cautare pe forum si gasesti o suma de informatii.
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
ok...am inteles...Multumesc mult!
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
corsa.timis a scris:Nu e recomandat 2L, capacitatea baii e 1.6L. Se pune pana la gaura de nivel, tu cum ai verificat daca ai sau nu ulei? Ai facut uz de instinct? Eu cred ca ai acum ulei pana in cutie, nu doar in baia diferentialului..
Inainte sa intrebi cum se verifica, da o cautare pe forum si gasesti o suma de informatii.


daca acum am ulei pana in cutie este o problema grava?
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cauta busonul de verificare nivel ulei, cu masina pe loc drept il desfaci si cand se opreste din curs il strangi la loc si vei avea nivelul corect.
Infomeaza-te inainte sa faci ceva. E pacat sa dai buleala cand forumul abunda de informatii.
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult!
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pune in cutie ulei GM 1940182 . Am testat si eu diverse variante - si asta a fost singurul cu care nu agata. Solutia am gasit-o tot aici pe forum, asa ca o dau si eu mai departe.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in cutiile opel se pune doar uleiul original GM cu codul trecut de colegul mai sus.
de asemenea inainte de a pune ulei ar fi recomandata scoaterea celui vechi si apoi se pune exact cat scrie in carte ca trebuie sau pana la busonul de verificare al nivelului maxim 100ml peste dar nu mai mult. Confirm si eu ca am incercat cu 2 tipuri de ulei si agata cutia dar cu uleiul original functioneaza perfect
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR