Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • ovy77

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o Tigra B, an 2006, si la ultima schimbare de cauciucuri am vazut ca placutele de frana si discurile trebuiesc schimbate, fiind destul de uzate.
Insa masina a stat 1 luna pe loc acum in februarie si de cand merg iar cu ea prezinta sa zic asa simptomul pe care l-am scris si in titlul postarii (cand franez se aude o bataie si se simte si in pedala de frana).
Cel mai probabil s-au dus discurile si placutele, si astfel intrebarea mea: ceva recomandari de firme bune? Voi ce folositi (gen Bosch, Brembo etc.) ?

Multumesc anticipat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cauta ceva cunoscut: Brembo, Delpdhi, ATE, TRW, Bosch in functie de buzunar. Atentie la montaj sa fie facut ca la carte si primii 200-300 km mers cu frane lungi si apasari usoare ca sa se aseze placutele corect
  • ovy77

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am fãcut schimbul de discuri și plãcuțe cu TRW, ba chiar am schimbat și flansele+rulment amortizor și și bieletele de antiruliu și bãtaia în pedala persista. Ce mai poate fi? Sau cum pot afla cauza problemei? Test mecanic?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Anvelopele cum sunt? Ai încredere în ele 100%?
Ai verificat etrierele sã culiseze ușor pe culisele lor?
  • ovy77

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Anvelopele sunt de iarna noi, cumparate în Noiembrie 2016 cu DOT 3516 și n-am fãcut nici 5000km cu ele în 2 ierni. Vara alerg mult mașina. La etriere nu m-am uitat. Am înțeles de la bãieții de la service cã ar fi discurile pe spate, au fãcut un mic strat de ruginã pentru cã a stat mașina pe loc o perioadã. Discurile și plãcuțele fiindcã încã valide, zic ei ca ar fi pe jumãtate uzate.
Trebuie sã o mai plimb puțin mașina sa se ducã rugina aia, dacã reapare problema cu bãtaia în pedalã revin cu detalii.

Merci de rãspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR