Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Sorin1975

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Masina (inmatriculata 2015, aprilie) a iesit din garantie, urmeaza prima revizie. Acum are aproximativ 33.000 km.
In garantie am mers pe propunerea/recomandarea Radacini, filtre si ulei GM. Dupa aproximativ 10.000 km de la revizia de anul trecut calculatorul zice "change oil soon". Rolling Eyes
(printre altele, la revizie, care nu va mai fi la Radacini, am sa fac si o constatare sa vad cum stau cu placutele de frana)
Cred ca e momentul sa incerc altceva decat GM. Ma uitam la Castrol Edge (Titanium FST), filtre Mann sau alt producator...
Aveti alte propuneri, recomandari?
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut, ce filtre originale a avut masina? Mergi tot pe alea, cred ca mann, iar ca idee am pus odata liqui moly toptec si motorul a fost super silentios, mult mai mult decat cu gm, eu daca as iesi din garantie asta as pune, la maxim 10k. Momentan schimb ulei la 7500 si pun gm dexos 2, ieftin si bun,sper.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ulei liqui moli top tech 4600 dexos2 si filtre gm .o combinatie reusita...
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Foarte bun Liqui moli 4600, din Octombrie l-am pus si eu.
Si incearca sa iei filtre Mahle, cei de la Mann le produc pe unde apucã.
Placuțele ar trebuii sa mai ducã cel puțin incã pe atat, eu am 67000 si mai duc minim 10000, depinde de stilul tau de condus.
Drumuri bune!
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
03.03.2018, revizie la 1 an (20300km), Radacini Vitan
Filtre de origine GM; ulei 5W30 Dexos1 Gen2
Toate materialele furnizate de service, la preturi in medie cu 30% Mai Mari decat la magazinele independente. Cost total (manopera + piese) 840 Lei Crying or Very sad Crying or Very sad

Dupa revizie, am primit pe email un chestionar de evaluare a satisfactiei serviciului. Am scris depre preturile mari si despre faptul ca mecanicul "a uitat" sa stearga uleiul (nu prea mult) scapat pe langa busonul de umplere. Aici am fost putin sarcastic, sugerandu-le ca din banii in plus luati pe piese sa le cumpere mecanicilor niste carpe cu care sa stearga uleiul.
Azi m-a sunat cineva de la Radacini, in legatura cu raspunsurile la chestionar. A zis ca pot sa trec oricand pe la service ca sa rezolve "supararea" lasata de mecanic; am declinat oferta spunand-ui ca deja am rezolvat-o eu cu un servetel. Apoi, depre preturile materialelor, mi-a zis ca am avut deja o reducere [intradevar 5% pe factura, da' chiar asa tot erau cu 30% mai mari], ca aceasta creste cu vechimea masinii si ca la urmatoarea revizie voi avea vreo 20%. I-am multumit ca au luat in considerare feedback-ul meu si am incheiat discutia. La "oferta" asta nu cred ca urmatoarea revizie sa o mai fac la ei in service. Masina o sa faca doi ani, iese din garantie si n-o sa mai fiu legat neaparat de service-urile de dealer.

Altfel, masina se prezinta bine dupa primul an. Chiar nu am avut nici o problema de semnalat/rezolvat la revizie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astea sunt preturile reprezentantelor indiferent de brand.
Mai este momeala cu doi bani in plus la achizitie si garantie extinsa...o mai pui inca unu sau doi ani cu ei.
Ca ulei am spus si scris ca GM 5w30 este bun sa dai pe gard cu el sau pe porc de rapan. Au sarit in sus enspe, acum mai tac mai ales ca au facut schimb la 30k.
Majoritatea reprezentantelor au personal slab calificat, asta este. Daca la un banal schimb de roti ei nu curata rugina, nu pun vaselina cupru, strang la impact fara sa stie de cuplu.

Gasiti info pe forum dar filtrati ca sunt si multe aberatii plus reclame involuntare si voluntare. Nu pot sterge ca moderator orice, este parerea lui exprimata.
  • Sorin1975

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut si va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Pana la urma am facut revizia pe 26 februarie, cand a venit iarna in Bucuresti... Smile

Asa cum am spus, NU am facut revizia la Radacini - masina iesind din garantia de 2 ani. Unul dintre motive, pretul, evident...
Am discutat si cu ei (au avut grija sa ma sune din timp) si le-am cerut oferta. 840 RON (exact ca la tine, Yeti), manopera si materiale.

Ai dreptate danciureanu (sau Al Pacino? Very Happy ) - mi se pare o momeala de 2 lei chestia cu garantia extinsa. Adica dai niste bani ca sa faci reviziile tot cu ei. Mie asa mi se pare.

Am mers pana la urma cu un mecanic (in care am incredere - m-a ajutat si cu masina anterioara, Seat Leon 1,6 aspirat) care mi-a spus ca el imi recomanda ce spune GM, adica ulei si filtre "GM" si ca el poate comanda reperele respective dupa fisa masinii. L-am intrebat de alte marci, Castrol, Liqui, etc. El a spus ca imi poate pune orice dar ca recomandarea lui este sa pun ce spune producatorul masinii.
Cost: 420 RON (100 RON manopera si restul ulei + filtre "GM"). Asa am aflat ca Mokka nu are filtru de benzina. Sa ma bucur? Razz

Mi-a mai recomandat sa schimb uleiul primavara sau inainte de drumul de concediu si pana in iarna - deci de doua ori pe an. Mi-a spus ca el asa procedeaza cu a lui (cred ca un Passat diesel de aproximativ 10 ani vechime) si ca asta recomanda tuturor, indiferent de motorizare diesel sau benzina si mai ales celor cu motoare cu turbina. Nu ca sa aiba el treaba (ca are si fara chestia asta) ci ca sa nu aiba masina probleme.

Tocmai avea 3 masini pe cap cu probleme la motor/turbina, probleme cauzate exact de intretinerea proasta (din partea proprietarilor) care s-au incapatanat sa schimbe uleiul la peste 20.000 km (din lipsa de vointa sau din lipsa de bani sau pentru ca s-au gandit ca nu conteaza).
Mi se pare ca are o logica tot ce mi-a spus. Nu stiu daca o sa schimb de doua ori pe an dar cu siguranta cand o sa imi apara mesajul "Change Oil Soon", o voi face. Nu la Radacini. Pur si simplu diferenta de pret este prea mare iar operatiunea in sine este simpla si teoretic fara riscuri.

Inca o data multumesc pentru mesaje, chiar conteaza. Smile


Ultima modificare facuta de Sorin1975 la Mar 10 Apr, 2018 2:54 pm
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Union motors otopeni 518 lei revizia.filtre plus ulei gm.masina in garantie.o singura revizie pe an la ei.eu mai fac inca 2 acasa pe langa asta de 1 an sau 30 000 km,asa cum este intervalul trecut in carte.celelalte 2 facute acasa nu ma duc la suma platita de reprezentanta.am 1 an si 7 luni cu masina cu un rulaj de 43 000 km.
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Expocar Cãlãrași, 600 Ron revizia. La Opel GTT era 800.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bunã asta cu uleiul GM. Dãnuț!
Aceeași parere am si eu despre uleiul GM.
Drumuri bune sã avem domnilor!
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Uleiul GM este un ulei foarte reușit. Am vãzut dupã mersul motorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR