Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • REmanuelAlexoae

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Va salut!
Detin un Vectra B, berlina, motor X16SZR din noiembrie 1996, motorul consuma ulei in prostie cand am cumparat-o, bagam 1l la 200km. L-am pus putin la punct, am rectificat chiuloasa, am schimbat segmentii, am schimbat garnitura de la chiuloasa, garnitura de la baia de ulei, garnitura de la culbutori, filtru de ulei, ulei schimbat. Totul perfect, motorul nu mai consuma ulei, dar nu-mi place cum se misca. Consum mare, 9% extern, mers foarte calm, 20-30% acceleratie, maxim 2,700 de ture si viteza medie de 80kmh. Electrovalva ei a fost schimbata, nu functiona bine, am pus una de pe un Vectra A, tot motor 1.6 8v (nu stiu codul) care mergea impecabil. De pe aceeasi Vectra A, am luat si sonda lamba. Pe langa consum masina se misca foarte prost, trage greu, merge inecat, nici in ruptul capului nu trece de 130-140kmh. EGR ul a fost curatat. Uneori mi se aprinde check engine-ul, dar extrem de rar.
Orice idee m-ar ajuta, va multumesc!
  • axbz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o vectra identica cu a ta, pune un tester pe ea si vezi ce erori iti da, e posibil sa ai clapeta de acceleratie imbacsita rau sau probleme la aprindere cum am avut eu si a trebuit sa schimb modulul electronic, fisele si bujiile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR