Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • yojymme

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor m-am decis sa fac un topic dupa cum scrie si in titlu despre schimbarea tapiteriei texile, cu piele a fetelor de usi !

Se desface fata de usa din suruburi si cleme ..


Tapiteria fetei de usa este lipita pe un carton presat prins pe fata de usa cu nituri de plastic


se gauresc niturile de plastic cu un burghiu



dupa care se scoate cartonul presat.. eu unul am dezlipt vechea tapiterie si am curatat pt lipirea noului material ..




apoi am lipit pielea cu prenandez pe cartonul presat si a iesit cam asa ..



dupa aceea am pus inapoi cartonul presat nou tapitat cu piele rosie si in locul niturilor de plastic l-am fixat cu niste suruburi




acestea sunt suruburile folosite ..


si acesta este rezultatul final


si o poza cu fata de usa pe masina .. cam asa arata ..


Multa bafta si sper ca am fost cat mai scurt dar destul de explicit ! Cool
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Interesant si binevenit tutorial. Multumim. Embarassed Poate se mai completeaza si de altii cu alte modele de Opel. Felicitari! Wink
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari si personal iti multumesc. Stii cumva de unde putem cumpara piele sau imitatie?
  • yojymme

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu eu am facut prin cineva rost de piele nu am cumparat-o Neutral sry
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
John D. a scris:Felicitari si personal iti multumesc. Stii cumva de unde putem cumpara piele sau imitatie?


Daca esti din Cta dute la rusi , langa Brick si gasesti acolo imitatie de piele la preturi bune...
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca va intereseaza piele sintetica, scai, sau piele ecologica - modele si texturi diferite intr-o gama variata de culori - puteti incerca la MUNPLAST- Bucuresti str Compoziitorilor -nr nu il mai stiu.
Nu vreau sa le fac reclama - dar am fost acolo de cateva ori cu proieteni care se ocupa de marochinarie si au cam tot ce vrei.
Daca vreti chestii originale incercati la Hornbach- au piele de vaca de pus pe jos sau pe perete. arata f cool. - e drept iti trebuie si curaj sa folosesti asa ceva la tapiteria masinii.
  • maryan99

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL(1,7 CDTI)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare dragi colegi,imi cer scuze de deranj...
asi avea si eu o intrebare,cum pot sa inlatur aceasta bucata de material textil dp panourile de la usi,vreau sa inlocuiesc bucata de material cu ceva imitatie de piele,gen vinilil,si nu stiu cum sa procedez.
mai exact la acesta bucata de material marefer:


Uploaded with ImageShack.us
va multumesc o seara buna va doresc....

Salutare,
bine ati venit pe www.clubopel.com.

Este de apreciat ca ati postat totusi la o sectiune dedicata problemelor tehnice, dar dorim sa subliniem un lucru important, pentru a evita neplacerile pe viitor ,sa incercati sa cititi regulamentul acestui forum,multumesc frumos pentru colaborare si intelegere.
Am sa va expun cateva exemple,sa intelegeti despre ce este vorba:
Regulament pentru '' Probleme tehnice ''
Ce poate face functia 'CAUTA'
Postare inadecvata
Cauta si vei gasi! Cauta si vei gasi
Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ?
edit by StefanTolos

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62073

Poate te ajuta asta cu ceva... Smile
Skip ads

  • sparhatcatalin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2012

  • Mesaj Privat
stie cineva unde pot gasi ceva imitatie de piele,gen vinilin etc in brasov?multumesc anticipat
  • sorinmake

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut! am incercat sa fac si eu aceasi operatiune ...... am scos vechea tapiterie si nu stiu cu ce sa curat cartonul presat....si inca o cheste cu ce pot sa modelez vinilinul ca ma chinui la o usa de opel astra g....multumesc frumos!
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
poti face asta si pe un astra h?
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu vazusem pe un forum de profil din .de ca nu s-a mai chinuit sa dea vechea tapiterie jos de pe usi, pur si simplu a lipit peste si a iesit bine, fara chin. Nu e obligatoriu nici fetele sa le dai jos de pe usi.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deobicei in spatele textilului este un strat subtire de burete,ori stim ca acel burete este foarte sensibil la acetona din prenadez,se va topi in zonele unde prenadezul este aplicat mai gros,de unde va rezulta o neuniformitate a suprafetei lipite,adancituri.Plus ca in anumite zone de curbura interioara a profilului fetei,ai nevoie de o lipire cat mai ferma,altfel se va dezlipi formand acele basici.Este imperativ necesara indepartarea textilului si curatarea fetei cartonului.
Materialul ,cand se alege,trebuie sa fie cat mai moale,maleabil si cat se poate de elastic,sa permita "ondularea" in adancituri curbe,altfel va face cute,pliuri.La adancituri mai ample,este recomandata incalzirea usoara(nu in exces) a materialului pentru o modelatie mai buna.Pielea ecologica,cea mai folosita,se invarte in jurul a 20-50 lei per metru patrat,ori linear,functie de magazin ori calitate.
Adezivul,prenadez,se gaseste la diferite preturi,functie de producator.Este recomandat unul mai de calitate,altfel vara ,cand in masina se ating temperaturi foarte mari,exista riscul deslipirii in zonele adancite.
Fetele trebuiesc demontate,asa cum bine a procedat si colegul nostru,pentru un rezultat bun optic .Dupa cate observam,materialul este acoperit la extremitati de plasticul fetei,ce-l si fixeaza totodata.Nu reusesc sa-mi inchipui un rezultat macar satisfacator,aplicand direct pe fata textila si indoind spre interior marginea materialului(?)
M-am jucat cu imitatia de piele pe un Kadett,acum vre-o 10 ani,caruia i-am imbracat fetele complet,remodeland chiar design-ul prin aplicatie de material gen extrudat,din acela,negru,foarte dens si totodata rezistent,peste care am aplicat panza ordinara,alba, lipita cu aracet.(pentru a evita aplicarea directa a prenadezului ce ar fi topit extrudatul)Pielea am lipit-o apoi peste panza respectiva,folosind tot prenadez.La plafon am curatat buretul apoi am aplicat peste carton.
Acelasi procedeu ca cel recomandat de colegul nostru l-am aplicat si la Omega,la fetele buzunarelor si ornamente.

se vede un pic din fata portiera,regret,dar nu mai am alte poze...



Ornamentul de sus de pe fata portierei,gri deschis,si buzunarul fetei portiera.Personal,nasturii aceia de plastic de pe spatele fetelor,le-am taiat "la fata" cu un cutter,apoi la reansamblare,i-am reasezat pe pozitie si am folosit un pistol de lipit componente electronice la topirea lor pentru a-i re-lipi de pinii ramasi.
Chiar daca postarea este mai... veche,Laude colegui @yojymme pentru nota explicativa si rezultat.Arata foarte bine!
  • Opel Dreamer

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt mai practic. Doresc sa cumpar fete usi fata din piele vectra c hatchback GTS.culoare negru-antracit plus scaune piele fata aceeasi culoare, piele perforata. Cine ma ajuta?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR