Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • commy1826

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
va salut pe toti,sunt nou pe acest forum si am o problema care nu pot sai dau de cap...am un opel omega b an 95 motor 2.0 16v X20XEV si de cand am cumparat masina nu-mi merg ceasurile in bord,de iluminat merg se aprind luminile,merge comp.de bord(bine se vad doar niste lini dar merge) in schimb acele de bord nu merge nici unu,cand pun contactu nu se aprinde nimic, nici un bec de la ulei sau benzina nimic,nu se ridica nici un ac de la nimic ,o fi vreo siguranta dar care e?ca pe cele mici le-am verificat si sunt ok...o fii din releele alea mari dar care?precizez ca am pus alte ceasuri si nu merg...nu stiu din ce siguranta poate fii...va rog cine stiie sau are vreo idee sa ma ajute si pe mine!
va salut pe toti si sarbatori fericite!
Rog un moderator sa mute daca nu am postat corect
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sigur ai o siguranta arsa , una din cele mici din bord , sau un contact prost n soclul sigurantelor . Verifica din nou cu atentie si vezi sa intre ferm sigurantele in suportul lor .Daca totusi nu gesesti nimic nu ai decit sa dai bordul jos si sa controlezi mufa de conexiune din spatele lui , nu cumva sa aiba vreun traseu indoit sau exfoliat
Scuze acum am vazut ca ai incercat cu alt bord Laughing , revin cu informatii Cool
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cauta o siguranta numita F15 de 15 Amperi , sau daca nu in spatele bordului ai pinul 21 , un fir negru de 0,75. singurul fir negru , pe care trebuie sa ai 12 v pe contact .Poti conecta provizoriu un fir pe pinul 21 si sa il alimentezi la 12 v , ca sa vezi ce se intimpla , preferabil inseriat cu un bec de 10 w ca in cazul in care ai vreun scurt sa nu dai de alte belele Confused
  • commy1826

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat,am facut exact cum ai zis tu cata am pus pe direct la pinu 21 un fir si l-am legat la o siguranta de la panou si acm cand pun contactu merge ok.iti multumesc pentru ajutor numai bine cata
se poate inchide
  • cosmin78gabriel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
buna am opel omega 2000 din 94 recent ce am cumparato ,am o problema la ceasul de la bord unde iti arata ora si cu contactul luat imi palpaie becurile incontinu asta in cel mai fericit caz cred ca imi descarca bateria poate sa imi faca si alte probleme.Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR