Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • azazel2018

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015 z22d1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt nou posesor al unei Antara 2.2 crdi sin 2015, automata. Masina nu are pilot automat si as dori sa ii instalez. Cine stie unde pot efectua operatiunea in Bucuresti. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca poti, implica existenta unor module (controllere), fire netrase, software in ECU lipsa. In general nu prea sa baga nimeni in asa ceva, sigur Opel nu te va ajuta iar altcineva neautorizat ar fi riscant! Nu cred ca e de gluma cu functia de pilot automat sa dea vreo goarna cand ti-e lumea mai draga pe autostrada, daca e facuta intr-un garaj de niste parliti....
  • azazel2018

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015 z22d1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Ok. Giulestina multumesc pentru "raspuns" dar pe mine ma interesa sa gasesc pe cineva care chiar se pricepe. Nu e prima masina pe care imi instalez pilot automat, si te asigur ca nu e vb de nimic din ce spui tu. La majoritatea modelelor dupa 2007, in special la diesel pregatirea este deja acolo (aici vb despre un switch pe ambreiaj) iar ecu stie sa faca asta, trebuie doar activata functia respectiva. In cazul Antara tb schimbat doar maneta de la volan cu una care are functia de pilot si activarea prin tech2. La ford de ex a fost mai complicat si mai scump deoarece a trebuit schimbat volanul. Si tocmai, nu vreau sa ma duc la un service de garaj, dar vreau sa gasesc pe cineva care a facut la masina lui.
  • azazel2018

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015 z22d1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Revin la postarea mea referitor la montare tempomat pe opel antara 2.2 crdi fabricatie 2015. Am rezolvat problema SINGUR. Am cumparat o maneta cu butoanele de tempomat originala GM cu 220 lei. Am demontat maneta veche si am pus-o pe cea noua care se potriveste perfect in soclul existent. Masina este cablata din fabrica, softul masinii nu trebuie deblocat, recunoaste implicit pilotul automat. Totul merge exemplar, plug and play. Aviz stimabilului Giulestina DECI SE POATE.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Foarte bine cã ai revenit cu precizãri și, cel mai important, cu rezolvarea! Asta e atitudinea corectã ptr un forum ca ãsta, astfel încît și alții sã beneficieze! Din pãcate, mulți rezolvã probleme și nu mai revin cu noutãți/soluții...
N-ar fi rãu, zic, dacã ai preciza și codul GM al manetei, ptr doritorii de pilot automat...
  • azazel2018

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015 z22d1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc, si mie mi se pare normal sa dai o rezolutie. La urma urmei de aceea suntem aici, ca sa ne ajutam reciproc si sa schimbam informatii. Codul de piesa este 95462610 original GM.
  • chispal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Antara 2007 W0LLA63FX700531
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
poti spune si ce scule ai folosit....si eu vreu sa dau doar numai maneta fara switch ...sau tre desfacut plasticul de sub volan si se da cu totul...
  • PFlorin164

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Nu inteleg intrebarea, cum adica vrei sa dai numai maneta fara switch?!?. Iti trebuie o surubelnita, nimic mai mult. Se cumpara maneta cu tempomat, se desface plasticul de deasupra si de sub volan, se scoate maneta veche (E PRINSA INTR O CLEMA), apoi se pune maneta noua. Asta e tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR