Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
200 ron am dat pe pinioane 42 ron pe presa iar manopera gratis. Am umblat singur la ea
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Azi am apucat si eu la autostrada. 13 km Smile . Zic asa: ia sa vad cat duce? A urcat acul pana pe exact 180. Acolo zici ca s-a limitat, nu a vrut sa mai urce deloc.
Turometrul era undeva dupa 5000, nu stiu exact, dar nu ajunsese la 6000 (cred).
Iar mi-a venit pofta de alte pinioane (nu pentru viteza maxima), ci pentru o turatie decenta la 120-130km/h.
Tot va citesc pe cei care ati facut modificarea, cum ca pierde la demaraj. Pai odata ajuns in viteza a V-a, mai vreau demaraj, sau vreau croaziera?
Dezavantaj vad cand urci o panta cu a IV-a si vrei sa urci o treapta de viteza. Aici intradevar ar fi o problema. Deci, daca sunteti amabili, scrieti cei care ati facut modificarea, cateva impresii. Plusuri si minusuri. Chesti live.
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Considerati ca aveti 6 trepte si sariti de la a 4a la a 6a.
Dus cu a 4a mai lung, ca apoi dupa schimbare sa nu scada sub turatia de cuplu.Astfel o sa aveti si demaraj.
Avantaj pentru cei cu chiptuning, nu se resimte asa rau (putere crescuta si turbo intra mai devreme).
  • romic@

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
iulian b a scris:@romicaTrebuie sã cauți o cutie f13w418 gasesti pe la Astra f pe benzina, la treapta 5 sunt pinioane 29/41, o sa ai undeva la 120km/h la 3000 de ture.
Multumesc de informatie !
Skip ads

  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok. Nu am mai facut drumul asta fara pinioane schimbate, dar va las pe voi sa decideti daca se merita sau nu. Eu sunt foarte multumit.
Am plecat din Alexandria la Eforie Nord. Pana la Bucuresti nu am sarit de 110km/h asta fara aer. Am traversat tot Bucurestiul pe la Unirii la ora 9 dimineata. Toata autostrada am mers cu 120-140km/h plus aer conditionat. Am oprit o sigura data sa platesc taxa la o benzinarie. La terminarea autostrazii am oprit aerul pana in Eforie. A doua zi am plecat la delfinariu in Constanta. De acasa facusem plinul cu omv 95. La plecare din Constanta am gasit un omv si am facut plinul iar. A intrat 22.18 litri si eu aveam facuti 353km. Faceti voi calculul eu am ramas surprins. Pinioane 200 lei plus 100 manopera. 1.6 xep.
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut!As dorii si eu o informatie.Vreau sa imi schimb si eu pinioanele de treapta a 5-a,masina e un opel astra g 1.6 8v benzina , cod motor z16se si o cutie de viteza F13C 374 deci o cutie cu trepte scurte , viteza in treapta a 5-a la 3000 de ture fiind de 105km.Am gasit o cutie donatoare modelul F13W 374 ,ceea ce as dorii eu sa stiu e daca acest model de cutie e ok sa pot lua pinioanele sa pot face transferul la cutiia mea? Va multumesc!
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da, de la f13 wr la f13cr ar trebui sa mearga. Eu am schimbat de la f17 wr la f17 cr
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Gabi12you iti multumesc pentru raspuns.M-ar interesa daca ti-a scazut in turatie motorul si ti-a crescut viteza?Ce dificultati a-i intampinat la transfer si daca e o diferenta mare de la schimbat treapta a 4-a in a 5-a ma refer la turatii adica trebuie sa o turezi mai mult in a 4-a decat inainte pentru a introduce a5-a?
Skip ads

  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu aveam 105 la 3000 rot,acum am 125. Schimb ca si inainte,toate raman la fel. A 5 a pierde un pic din demaraj , dar e de croaziera nu depasire in forta. Dupa 110 accelereaza a 5 a mai repede. Vezi postul meu de mai sus.
  • Mihai89

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Gabi12you iti multumesc pentru informatii!Urmeaza sa fac si eu modificarea.
  • romic@

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am reusit sa fac si eu modificarea pe o cutie F13 cu pinioane 35 x 46 !
Opelul Corsa C al meu ,un benzinar Z14XEP , la 3000 rotatii avea 97 km / h !
Dupa modificare , 3000 rot /min ruleaza cu 115km/h !
Sunt multumit de investitie!
  • romic@

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
iulian b a scris:@romicaTrebuie sã cauți o cutie f13w418 gasesti pe la Astra f pe benzina, la treapta 5 sunt pinioane 29/41, o sa ai undeva la 120km/h la 3000 de ture.


Multumesc ! Am reusit o modificare cu pinioane 35 x 46 !
Acum am la 3000 rot 115km/h ,fata de 97km/h !
Merita investitia !
Skip ads

  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
romic@ a scris:Am reusit sa fac si eu modificarea pe o cutie F13 cu pinioane 35 x 46 !
Opelul Corsa C al meu ,un benzinar Z14XEP , la 3000 rotatii avea 97 km / h !
Dupa modificare , 3000 rot /min ruleaza cu 115km/h !
Sunt multumit de investitie!

Cum stai cu consumul se simte diferenta ?
  • romic@

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu conduc cam agresiv ,nu-ti pot da un raspuns legat de consum !Dar tinand cont ca la 120 km/h motorul sta mai relaxat in ture, ar trebui ca la viteza de croaziera sa consume mai putin !
  • ASaa
  • *
  • 10 mesaje
  • din 03 Sep 2017
  • Grandland X 2018 B12XHT
  • Bucuresti
  • ASaa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2017

  • Mesaj Privat
romic@, ce tip de cutie a fost cea donatoare?
Tx
  • vyorel_wrc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Va salut, In bucuresti ma poate ajuta cineva sa fac aceasta combinatie la o vectra b 1.8 cutie f17 ?
  • AAndrei308

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Alexandru Ghenu a scris:Salut! Am si eu Astra G, Z17 DTL,cutie F17wr,cu a 5a raport 31/41 la 3000 rot/min aveam 130 km/h.
Am schimbat pinioanele de pe Astra G Eco4 ,cutie F17wr.v1 ,raport 29/43, astfel am 130 km/h la 2500 rot/min,acum a e altceva ,consum redus,,motor mai putin turat,merita emotiile si efortul .
Am scos mai greu pinionul cu sincron decat cel fara, lucru intampinat pe ambele cutii ,nu s-a pierdut mult ulei ,garnitura de pe capac a ramas aceeasi,suruburile furcii sunt cu E8 nu cu imbus de 5.
Am acum pinioane 31/41 cu furca ,sincron,craboti si rulmenti aferenti , pentru cine este interesat.

Ai idee dacã merge sa fac aceeași operațiune pe un astra h, 1.7 cdti 80 cp, z17dtl? Are cutie f17wr. Vreau sa știu dacã se potrivesc pinioanele..
Ți.au apãrut ceva dezavantaje de când ai montat pinionul? M.ar bate gândul sa încerc și eu.
  • DMeme

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am gãsit si eu sa cumpãr pinioanele. Problema este ca la rotita cu 41 de dinti, câtiva dintre dinti sunt ciobiti putin într-o parte. Credeti cã reprezintã o problema? Pinioane le provin de la o cutie de Vectra b, f17w le-am gãsit la 50 de lire aici în UK cu tot cu transport. Vânzãtorul spune ca nu a avut niciodatã probleme cu cutia atâta timp cât a fost pe masinã. Am nevoie si de sfatul vostru. Multumesc.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa nu le montezi in cutia ta,asta daca n-ai facut-o deja in 20 de zile.Arata foarte rau pinioanele alea.Se vor rupe bucati in continuare care ajung in cutie si o vor distruge.
  • DMeme

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu le-am montat. Bãiatul a zis ca îmi cauta altele. Nu ma grãbesc sa gãsesc pana în iunie. Dacã are vreun coleg de vânzare aștept pm. Mulțumesc pentru rãspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR